3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Simon Savski danes še zadnji dan namestnik predsednika KPK, šele z njegovim odhodom se bo nadaljeval postopek proti Golobu

Piše: G. B. 

Namestniku predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Simonu Savskemu danes preneha mandat, z jutrišnjim dnem ga bo nasledila Martina Divjak. Med prvimi nalogami jo čaka seznanitev s preventivnimi in operativnimi aktivnostmi ter poslovanjem KPK, pa tudi nadaljevanje postopka proti premierju Robertu Golobu, so za STA navedli na KPK.

Namestnika predsednika KPK imenuje predsednik republike, in sicer za dobo petih let, imenovan pa je lahko največkrat dvakrat zapored.

V KPK prihaja nevladna aktivistka

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je prvi javni poziv za zbiranje kandidatur objavila februarja. Nanj se je prijavil en kandidat, a se predsednica ni odločila za njegovo imenovanje, zato je aprila objavila nov poziv. Na slednjega je prispelo pet kandidatur, predsednica pa je po končanem postopku za namestnico predsednika KPK imenovala univerzitetno diplomirano pravnico Martino Divjak s številnimi izkušnjami v nevladnem sektorju, trenutno pa vodjo zagovorništva in namestnico direktorja Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij.

Divjak je v predstavitvi v predsedniški palači pred imenovanjem izpostavila preventivni boj proti korupciji in nepoštenim praksam, ob čemer se je med drugim zavzela za krepitev komuniciranja z javnostmi in intenzivno delo z uradniki. Med prvimi nalogami, ki jo čakajo, je med drugim seznanitev s preventivnimi in operativnimi aktivnostmi ter načinom poslovanja KPK, prav kmalu pa jo že čaka prvo senatno odločanje. Na eni prvih sej je pričakovati tudi obravnavo sklepa senata o nadaljevanju postopka preiskave domnevnih pritiskov predsednika vlade Goloba na zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve, so na povpraševanje STA navedli na KPK.

Postopek proti Golobu se lahko nadaljuje

Z iztekom mandata Simona Savskega bo namreč eden od razlogov za prekinitev postopka KPK v omenjeni zadevi postal brezpredmeten. Gre za postopek, v katerem je premier Robert Golob zahteval izločitev Savskega iz te zadeve. KPK ga je zavrnila, zato se je obrnil na upravno sodišče, ki pa je pritožbo zavrglo iz procesnih razlogov. Na to odločitev sta se nato obe strani pritožili na vrhovno sodišče, ki pa po informacijah KPK o tem še ni odločilo. KPK bo torej lahko aktivnosti nadaljevala, ko bo novi senat znova sklepčen, “za kar pa pričakujemo, da se bo zgodilo v kratkem, po nastopu mandata nove članice senata komisije 1. avgusta,” so pojasnili na KPK.

Drugi razlog, da je morala KPK začasno prekiniti preiskavo, pa je bila ocena Specializiranega državnega tožilstva, da bi razkritje dela dokumentacije iz spisa, za katero je Golob zaprosil, škodovalo interesom predkazenskega postopka. A je specializirano državno tožilstvo KPK 10. julija obvestilo, da so razlogi, na podlagi katerih bi aktivnosti KPK škodovale interesom predkazenskega postopka, prenehali.

Predkazenski postopek na Specializiranem državnem tožilstvu sicer še teče, zato mediji te dni ugibajo, ali je bil torej premier Golob v tem postopku morda že zaslišan in seznanjen z očitki in zato razkritje spisa ni več problem. A v njegovem kabinetu zadeve ne komentirajo, tudi njegov zagovornik Stojan Zdolšek, sicer znan iz pivovarske vojne pred skoraj dvajsetimi leti, je za televiziji POP TV in TV Slovenija dejal le, da so predkazenski postopki tajni in jih zato nikoli ne komentira.

Gre sicer postopek, povezan z obtožbami nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar glede Golobovega političnega vpletanja v delo policije. Kot je znano, je Golob Bobnarjevo “vrgel čez ramo”, na njeno mesto se je vrnil stari znanec iz Šarčeve vlade Boštjan Poklukar.

Realna pričakovanja glede postopka pa so dokaj nizka, saj je Divjakova del mreže nevladnih organizacij, ki so sicer v dobrem odnosu s tranzicijsko levico.

Savski je že prej dvigoval prah

Pred letom dni pa je Simon Savski, ki sicer prihaja iz policijskih vrst sprožil škandal, ko je po incidentu, v katerem so huligani pretepli policiste, na facebooku zapisal: “Vi le volite Janšo in bo skupaj s Hojsom vse skupaj razgnal z vodnim topom na solzivec. Jaz si takega vodje ne želim.” S tem zapisom je v neroden položaj spravil predsednico Pirc Musarjevo. Savski je sicer moral na zagovor k predsedniku KPK Robertu Šumiju, posledic pa ni bilo. Nekaj mesecev kasneje je spet s komentarji udaril po imenovanju novega direktorja policije, češ da je imenovanje šefa policije “politično sranje”.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine