3.3 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Se hecajo? Od 13 tisoč računalnikov je ministrstvo za digitalno preobrazbo razdelilo le 39, vlada se raje ukvarja s pregonom “sovražnih” komentarjev na spletu

Piše: M. Bo.

Potem ko je KPK pod drobnogled vzela nakup 13.000 računalnikov v vrednosti 6,5 milijona evrov, ki ga je lani izvedlo ministrstvo za digitalno preobrazbo, je ministrica Emilija Stojmenova Duh na tiskovni konferenci zatrdila, da je bilo vse pravilno in zakonito. Računalniki so shranjeni v skladišču, ministrstvo jih je razdelilo 39. Vlada pa je danes potrdila predlog zakona o digitalnih storitvah, ki bo preganjal nezakonite prakse na spletu.

Kot je znano, Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v zvezi z obsežnim nakupom nižjecenovnih računalnikov, ki je bil deležen številnih kritik javnosti, na ministrstvu za digitalno preobrazbo vodi postopek predhodnega preizkusa. Pri tem raziskuje podrobnosti sprejete odločitve o razpisu in finančnih sredstvih za nakup in razloge, da so razpis razdelili na štiri dele, zanima jo tudi analiza potreb po tovrstnih računalnikih ter ali in kdaj so stopili v stik s šolami in vrtci.

Ministrica Emilija Stojmenova Duh je o preiskavi KPK dejala, da se je veseli, saj je prepričana, da se bo pokazalo, da so bili vsi postopki izpeljani pravilno in tudi zakonito. »S tem nakupom samo izpolnjujemo zakonske obveznosti, ki so določene v noveli zakona o spodbujanju digitalne vključenosti,« je dodala.

Razdeljenih le 39 računalnikov

Na vprašanje Demokracije, kje so računalniki shranjeni in koliko so jih že razdelili ter komu, je odgovorila, da so računalniki v skladišču, »naslova vam seveda ne morem dati, saj morajo biti zavarovani«. »Razdeljeni so računalniki po interventnem zakonom, 39 računalnikov je razdeljenih tistim občinam, ki so izkazale potrebo,« je dodala. Po poplavah je bil namreč sprejet interventni zakon, ki je med drugim namenil računalniško opremo tistim, ki jo najbolj potrebujejo. »Občine, ki so izkazale interes, so opremo dobile in jo tudi že uporabljajo,« je dejala. Po njenih besedah je ministrstvo za digitalno preobrazbo pristojno za zagotavljanje in nakup računalnikov, »za razdeljevanje pa je pristojen javni štipendijski sklad, ki vzpostavlja vse postopke, da bodo računalniki čim prej razdeljeni«.

Zakon o digitalnih storitvah

Vlada je danes potrdila predlog zakona o uvajanju uredbe Evropske unije o enotnem trgu digitalnih storitev (Akt o digitalnih storitvah), ki je po besedah Stojmenove »ključen za vzpostavitev varnega, predvidljivega in zaupanja vrednega okolja«. Akt določa pravila igre za ponudnike posredniških storitev, kot so v Sloveniji npr. T2, A1, Telemach itd., za spletne platforme, kot so Facebook, X in Instagram, ter za spletne tržnice, kot je Bolha, je pojasnila ministrica. Ob tem je poudarila, da določbe akta ne veljajo za spletne medije – te vsebine bo še naprej urejal zakon o medijih. Predlog zakona tudi določa, da je Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) t. i. koordinator digitalnih storitev v Sloveniji. Akos bo med drugim nadzoroval spoštovanje izvajanja akta pri prej naštetih ponudnikih in tudi podeljeval status zaupanja vrednih prijaviteljev, ki bodo opozarjali na nezakonite prakse na spletu, te pa bodo po zakonu potem lahko odstranjene.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine