Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)
Od velikih obljub, da bodo za upokojence poskrbeli, bodo ti od Golobove vlade dobili drobtinice. Bliža se namreč čas izplačila regresa za upokojence, ki jim bo vlada namenila drobiž, čeprav so prav oni v državno blagajno prispevali največ, medtem ko bodo zaposleni v javni upravi ne glede na višino plače nagrajeni z več kot 1200 evrov regresa.
Golobova vlada je z ustanovitvijo novih ministrstev povečala tudi število javnih uslužbencev, čeprav so trdili, da novih zaposlitev ne bo, torej tudi ne dodatnih stroškov. Tako so se na račun davkoplačevalcev povišali tudi drugi stroški Vvključno z regresi javnih uslužbencev, ki jim bo vlada namenila več kot 1200 evrov regresa ne glede na višino plače. In upokojenci? Upokojenci bodo dobili drobtinice, tisti z najvišjo pokojnino le borih 145 evrov.
Upokojenci v Sloveniji poleg pokojnin vsako leto dobijo letni dodatek, ki je znan tudi kot upokojenski regres. Ta bo izplačan z junijsko pokojnino, torej 30. junija. Namen letnega dodatka sta sodeč po zapisanem za ZIPZ zagotavljanje boljšega materialnega položaja prejemnikov nizkih pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja ter njihova večja socialna varnost, vendar si z borimi 145 evri, ki jih vlada namenja upokojencem, ti ne morejo “zagotoviti” prav veliko. Zneski letnega dodatka se gibljejo od 145 do 455 evrov, izplačani pa bodo z junijsko pokojnino, torej 30. junija. Prejemniki invalidskih nadomestil bodo dobili dodatek v manjših razponih, in sicer od 145 do 255 evrov.
Javnim uslužbencem kar osemkrat več
Kako nizko ceni Golobova vlada upokojence, pa ni le izredno nizek znesek regresa, ampak tudi dejstvo, da je javni uslužbenci ne glede na višino plače za razliko od upokojencev vsi dobijo enak znesek in to v vrednosti več kot 1200 evrov. Tako je del javnih uslužbencev hkrati z majsko plačo minuli teden dobil tudi regres. Sindikati so zahtevali še več, vendar vlada ideji ni bila naklonjena, češ da se ne izide s proračunom.
Spomnimo, da so bili upokojenci v prejšnji vladi Janeza Janše kljub kriznim razmeram deležni povišic v več tranšah zapored, prav tako so bili deležni več enkratnih dodatkov. Tako so v le dveh letih mandata bili upokojenci deležni:
- višje pokojnine (trikrat so se redno zvišale vse pokojnine za najmanj 2,5 odstotka),
- trikratnega solidarnostnega dodatka,
- poprave krivic za nazaj (zaradi odprave zaostankov pri usklajevanju pokojnin in drugih prejemkov so se te povišale še vsaj za odstotek),
- izredne uskladitve pokojnin,
- dolgotrajne oskrbe,
- seniorske olajšave.
Da ne govorimo o tem, da Golobova vlada danes omejuje javne storitve, ki jih je prejšnja vlada že zagotovila – npr. ukinitev zakona o dolgotrajni oskrbi. Račun za to potezo pa se danes že izstavlja. Oskrbnine v domovih za starejše (DSO-jih) bodo z julijem očitno poskočile.
Kdo ni upravičen do dodatka: pojasnjuje Zpiz
Uživalci pokojnin, pridobljenih po tujih predpisih, praviloma ne morejo pridobiti pravice do letnega dodatka. Izjema so le uživalci pokojnin, pridobljenih v kateri od drugih držav, nastalih na območju nekdanje SFRJ. Pogoj za pridobitev pravice do letnega dodatka je, da država, v kateri je bila pridobljena pravica do pokojnine, ne izplačuje letnega dodatka upravičencem s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji. Do letnega dodatka so upravičeni tudi uživalci nadomestila za čas poklicne rehabilitacije, začasnega nadomestila in nadomestila za invalidnost ter uživalci delnega nadomestila, vendar le, če ne prejemajo plače, niti niso vključeni v obvezno zavarovanje ali pa so vključeni v obvezno zavarovanje in so zdravstveno zavarovani kot uživalci pravice iz invalidskega zavarovanja. Pravice do izplačila letnega dodatka nimajo tisti uživalci, ki so bili pretežni del zavarovanja zavarovani za ožji obseg pravic.
Pri določitvi višine zneska letnega dodatka se poleg pokojnine upravičenca upošteva tudi znesek dela vdovske pokojnine, znesek družinske pokojnine po drugem roditelju ter znesek pokojnine, prejete od tujega nosilca pokojninskega oziroma invalidskega zavarovanja. Od skupne vsote teh prejemkov je odvisna višina izplačanega letnega dodatka.