Evropski poslanci so danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljali o prihodnosti Evropske monetarne unije (EMU). Načrt poglobitve ekonomske in monetarne unije je bil s strani Evropske komisije sprejet z namenom izboljšanja učinkovitosti in demokratične odgovornosti Evropske unije do leta 2025. Okrepljeno gospodarstvo v tem trenutku predstavlja priložnost za izboljšave, ki bodo koristile vsem državljanom. V razpravi so poslanci govorili tudi o evru, ki je v zadnjem času tarča kritik.
Romana Tomc (SDS/ELS) je ob robu zasedanja opozorila na prednosti, ki jih ima skupna evropska valuta: »Evro je zgodba o uspehu, ne moremo ga kriviti za vse probleme, ki jih ima območje, v katerem se evro uporablja kot plačilno sredstvo. Evro je naš skupni projekt, zaradi skupne valute imajo podjetja nižje stroške pri poslovanju, državljanom pa omogoča pregledne in enostavnejše nakupe blaga in storitev. Kljub vsemu pa je monetarna unija še nedokončan projekt. Podpiram predloge komisije, ki bodo sledili cilju večje stabilnosti evro območja.«
Eden od predlogov svežnja, ki je v plenarni dvorani povzročil največ trenj, je predlog za ustanovitev Evropskega denarnega sklada (EDS). Vloga novega sklada naj bi še naprej bila zagotavljanje finančne podpore za stabilnost državam članicam, finančna zmogljivost pa naj bi znašala 500 milijard evrov. Skladna politika med Evropskim denarnim skladom in bančno unijo naj bi zagotavljala skupni varovalni mehanizem za enotni sklad za reševanje. Komisija bo skupaj s Svetom ohranila pristojnosti za nadzor fiskalnega in ekonomskega dela, sicer pa naj bi bil sklad odgovoren Evropskemu parlamentu.
Romana Tomc (SDS/ELS) podpira ustanovitev EDS: »Vsi deli svežnja seveda niso nujni. Menim pa, da bi lahko Evropska unija z Evropskim monetarnim skladom sama lažje reševala finančne krize, saj bi na ta način zmanjšala odvisnost od mednarodnih institucij. Sedaj, ko imamo v večini držav dobro gospodarsko rast, je čas, da se lotimo tega projekta. Evropska monetarna unija ni samo evro, je sklop monetarnih in ekonomskih politik, ki so temelj stabilnosti Evropske unije.«