0 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Razmišljanje ob kavi: Zadržite Goloba do prihoda policije

Piše: Jan Macarol / X / Moja Dolenjska

Ah, Slovenija! Kjer lahko trije politiki, javni uslužbenci in uradne osebe v glavni vlogi premierja, notranje ministrice in direktorja policije odkrito razpravljajo o “čiščenju” policije (na TV kamerah), kot da gre za popoldansko pometanje dvorišča – in nihče ne miga z očesom!

Če bi se držali našega kazenskega zakonika, bi morala Golob, Bobnar in Lindav že rezervirati svoje najljubše celice.

Ampak ne, naši “mušketirji” raje igrajo na karto, da se Slovencem ne da brati zakonov. Poglejmo!

Zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic – člen 257 KZ-1 Tole je pravi biser. Člen 257 KZ-1 jasno pravi, da je kaznivo dejanje, če uradna oseba, funkcionar zlorabi svoj položaj z namenom, da sebi ali komu drugemu pridobi korist ali povzroči škodo. Če to ni popoln opis “čiščenja” policije pripadnikov ene politične opcije, potem ne vem, kaj je. Torej, če Golob reče: “Tatjana, lepo te prosim, znebimo se teh Janšistov v policiji,” in ministrica tega ne prijavi, smo že v coni kaznivega dejanja. Kazen? Lahko sega do petih let zapora. In to zgolj za uvodno vajo!

Napeljevanje h kaznivemu dejanju – člen 37 KZ-1 Evo še en sladkorček. Člen 37 je jasen kot beli dan: napeljevanje pomeni, da nekdo drugega zavestno spodbudi k storitvi kaznivega dejanja. Torej, če Golob govori Bobnarjevi, da mora narediti politično čistko v policiji in se znebiti “neprijetnih” Janšistov, je to čisto napeljevanje. Bobnarjevi pač ne preostane drugega, kot da bi to morala prijaviti. Če tega ni storila, smo že na zelo spolzkem terenu.

Protipravno razreševanje, premestitev ali prenehanje delovnega razmerja – člen Če bi kdo mislil, da premestitve in odpuščanja kar tako letijo naokrog v policiji, naj se raje spomni, da člen 196 KZ-1 jasno prepoveduje nezakonito razreševanje, premestitev ali prekinitev delovnega razmerja. Če so se v policiji dogajale premestitve zgolj zato, ker je nekdo podprl napačno politično opcijo, imamo tu še en zločin na mizi. In ne le to, ta člen deluje v povezavi s členom 197 KZ-1, ki govori o šikaniranju in nadlegovanju na delovnem mestu. Če je bil kdo politično “premeščen”, ker ni plesal po pravi melodiji, bi to lahko bila prav luštna kazenska zadeva.

Kršitev enakopravnosti – člen 131 KZ-1 Kot da to še ni dovolj, imamo tu še člen 131, ki pravi, da je kaznivo dejanje, če je nekomu zaradi politične, verske ali kakšne druge pripadnosti kršena pravica do enakopravnosti. Torej, če je bil kdo v policiji kaznovan, ker je bil politično na napačni strani, to že smrdi po diskriminaciji. Seveda, če je predsednik vlade kogarkoli napeljeval k temu, da diskriminira ljudi na podlagi politične pripadnosti, imamo tu še en razlog, zakaj bi moral Golob nositi lepo črtasto pižamo. Ali pa kar trojno obleko, če se razumemo.

In kaj zdaj? Torej, če povzamemo: Golob, Bobnar in Lindav so večkrat jasno javno povedali, da je treba policijo “očistiti” pripadnikov ene politične opcije. O tem so se pogovarjali pred nastoipom položaja in večkrat po nastopu položaja. Dokazan je naklep, pogojevanje funkcij – vse skupaj pa je bilo večkrat izpovedano tudi pred preiskovalno komisijo. To so izpovedali na javni televiziji v okviru različnih nastopov. Tega niso prijavili, niso ukrepali in so se s tem aktivno vpletli v potencialno kazniva dejanja.

Člen 257? Klopca za pet let. Člen 37? Spet na klopco. Člen 196? Dobrodošli v zaporniški “zidni tenis”. Člen 131? Čez pet let se pogovorimo o pogojnem izpustu.

Če se v državi ne spoštuje ustava in se Kazenski zakonik tolmači po volji trenutne elite, potem smo res na tankem ledu. To pomeni, da lahko danes vstopite v banko, mirno izpraznite trezor in, če ste dovolj visoko v politiki, vas zakon preprosto ne bo dosegel. Golob bi včeraj takoj po tiskovni konferenci moral občutiti tisto znano klikanje železja na zapestjih in pridržanje bi bilo zgolj formalnost. Toda v deželi, kjer se zloraba uradnega položaja obravnava kot del vsakdana, postaja pravna država le še prazen pojem.

Zaključek? Čeprav nam naši voditelji radi prodajajo zgodbe o pravni državi, se zdi, da se te besede nekje na poti do njihove glave izgubijo. Namesto da bi nam kazali svetel zgled, nam kažejo, kako elegantno se da izigrati zakonodajo. In to vse v imenu “čiščenja policije”. Bi jim kdo povedal, da so ti členi tam z razlogom?

Tudi zato in prav zato je Policija podala uvadbo zoper PV. Ker, če je nebi, bi imeli resen problem v državi. Kljub temu, pa problem obstaja, saj ropar dostojanstva države še vedno hodi po prostosti.

Prav smešno, če ne bi bilo tako zelo resno. Zaključek: če ne končajo v zaporu – torej vsi tirje, smo morda izgubili še tisto zadnjo senco pravne države, ki nam je ostala.

Povzeto po: Jan Macarol (X)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine