3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Po odločitvi državnega sveta o preiskovalni komisiji v Svobodi zavladala panika; Gen-I odločitev razglasil za – neustavno

Piše: Gašper Blažič

Včerajšnja odločitev državnega sveta, da se ustanovi parlamentarna preiskovalna komisija o poslih Gen-I in Star Solar, torej podjetjema, ki sta neposredno povezana s sedanjim premierjem Robertom Golobom, je sprožila pravo paniko, kar kažejo tudi odzivi. 

Jasno je namreč, da je odločitev državnega sveta ustavno zavezujoča. Državni zbor sedaj nima izbire, ali komisijo ustanovi ali ne, ker jo mora. Zato pa je odziv Gen-I toliko bolj zgovoren, saj trdi, da je odločitev državnega sveta neustavna in nezakonita. Kar pomeni, da jo bodo skušali spodbijati na ustavnem sodišču. Kot trdijo, je cilj preiskovalne komisije pridobiti najširšo možno količino podatkov, ki bi jih lahko uporabili za diskreditacijo družbe, so prepričani.

“Cilj podane zahteve za parlamentarno preiskavo je z neustavnimi in nezakonitimi metodami ter kršitvijo nekaterih ključnih ustavno varovanih pravic, kot so pravice do zasebne lastnine in pravice do svobodne gospodarske pobude, pridobiti najširšo možno količino podatkov, tako poslovno zaupnih kot zasebnih, ki bi jih snovalci zahteve po potrebi selektivno plasirali v javnost in jih uporabljali za diskreditacijo družbe z namenom povzročiti ji nepopravljivo in nenadomestljivo poslovno škodo,” so tako po današnjem glasovanju v državnem svetu sporočili iz Gen-I. Zahteva za parlamentarno preiskavo v takšni obliki, skladno z zaključki pravnih mnenj, ki so jih pridobili na Gen-I, lahko predstavlja le “ponoven primer zlorabe inštituta ustavne kategorije parlamentarne preiskave, hudo zlorabo državnega sveta kot državne ustanove in grob poseg v demokratično in ustavno ureditev”. Gen-I bo o nadaljnjih korakih za zaščito svojih poslovnih interesov in z ustavo varovanih pravic javnost sproti obveščal.

V družbi so spomnili na argumente, ki so jih prek pooblaščenca Mirka Bandlja (nekdanjega notranjega ministra in nekdanjega generalnega sekretarja vlad pod vodstvom LDS, pa tudi neslavnega junaka afere Vič-Holmec) naslovili na državni svet. Zahteva za parlamentarno preiskavo tako po njihovem prepričanju ni le vsebinsko neutemeljena in z ničemer obrazložena, ampak je na ravni pamfleta. “Predmet obravnave ni opredeljen, opisani niso niti domnevni dogodki, ki naj bi bili sporni oz. niso niti navedeni, predvsem pa tudi ne časovno opredeljeni. Nekateri ključni podatki, na katerih temelji zahteva, so celo povsem neresnični,” so zapisali. No, ob tem pa velja spomniti, kako je Gen-I prav prek Bandlja pritiskal na državne svetnike, bile so tudi grožnje s posledicami. Kar pomeni, da je državni svet z včerajšnjo odločitvijo dregnil v osje gnezdo.

Popolnoma nedoločen predmet preiskave po njihovi oceni pomeni, da bi lahko ta zajela poslovanje podjetja za obdobje 20 let nazaj. “S tem bi se ustvarila praksa, po kateri bi lahko politika na podlagi popolnoma nedoločenih ali celo izmišljenih navedb pridobivala poslovno zaupne in občutljive podatke katerega koli slovenskega podjetja, ki bi si ga katera od političnih strank zaradi različnih razlogov vzela za tarčo,” so posvarili. Da gre za nesmiselno in med seboj časovno povsem pomešane nedefinirane posle, po njihovem mnenju izhaja tudi iz dejstva, da trenutni nosilci javnih funkcij v povezavi z Gen-I niti teoretično niso mogli tudi zlorabiti svojega položaja, kot je razvidno iz zahteve. Predsednik vlade Robert Golob je bil namreč, kot so spomnili, predsednik uprave do 17. novembra 2021, torej le še pol leta po tistem, ko je družba uradno pridobila status podjetja v državni lasti. “Tudi v tem obdobju ni bil politik, še manj nosilec funkcij državne oblasti,” so navedli v Gen-I. Zagotovili so tudi, da družba nikoli in v ničemer ni sofinancirala niti volilne kampanje niti kako drugače stranke Gibanja Svoboda, ki je bila ustanovljena po tistem, ko je Golob prenehal voditi podjetje.

Po njihovem vedenju poslovanje družbe tudi ni predmet nobenih postopkov državnih organov, še najmanj postopkov, ki bi bili povezani z morebitnimi nepravilnostmi, prekrški ali celo kaznivimi dejanji. S posameznimi gospodarskimi subjekti, ki so predmet preiskave, pa družba po lastnih zagotovilih nikoli ni poslovno sodelovala. Trditve o domnevnem finančnem izčrpavanju družbe in opustitvi skrbnosti dobrega gospodarja so medtem popolnoma izmišljene, so podčrtali. Poslovanje družbe je vsako leto predmet rednih revizij, Gen-I pa ima glede na kompleksnost poslovanja v mednarodnem okolju energetskih in finančnih trgov vzpostavljene vse najzahtevnejše instrumente presojanja skladnega in zakonitega poslovanja ter obvladovanja tveganj, so nanizali. Kot popolnoma neutemeljenega so zavrnili tudi očitek namena finančnega oškodovanja družbe ob nameravani prodaji deležev Gen-I in Elektra Ljubljana v podjetju Gen-EL, 50-odstotnem lastniku Gen-I.

Kakorkoli že, v tem odzivu je veliko groženj, pa tudi veliko sprenevedanja. Očitno jim ni mar, da je bil Golob pravzaprav že ves čas povezan s politiko. Že konec devetdesetih je bil državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti pod ministrico Teo Petrin, v zadnji Drnovškovi vladi (2000-2002) je bil znova državni sekretar za energetiko, kasneje pa je bil povezan tudi z Jankovićevo Pozitivno Slovenijo.  Z Zoranom Jankovićem pa je povezan še dandanes, saj se na trenutke obnaša, kot da je Janković njegov šef.

Nasploh pa je presenetljivo, kako so v krogih okoli Svobode in Gen-I kar naenkrat ugotovili, da morajo varovati svoje poslovne interese in podatke – ko pa so se s preiskovalno komisijo lotili podjetij v zasebni lasti (Nova obzorja d. o. o., ki izdaja Demokracijo, pa Nova24tv d. d.), pa jih to ni zanimalo. Skratka, zdaj pa se jim njihova lastna dejanja vračajo kot bumerang. Verjetno pa bo držalo, da niso pričakovali takšnega razpleta. Dokler je bilo odločanje o preiskovalni komisiji v rokah državnega zbora, kjer poslanci NSi niso želeli dati svojih podpisov, so bili “varni”. Sedaj, ko je državni svet kljub pritiskom izglasoval ustanovitev te komisije, je očitno vse drugače.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine