19.7 C
Ljubljana
torek, 24 septembra, 2024

Klakočar Zupančičeva odredila odmor in se ni vrnila

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Zaradi ostrih kritik iz opozicijskih NSi in SDS, da onemogočajo opozicijski nadzor vlade in preiskavo poslov premiera Roberta Goloba (Svoboda), ki jo je zahteval državni svet, je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič (Svoboda) na začetku prve redne seje parlamenta po počitnicah odredila dvourni odmor.

Po dveh urah se je seja nadaljevala brez Klakočar Zupančičeve, ki se ni vrnila. Že prej je sejo vodila nekoliko pestro.

Zapleti so se začeli s protesti iz NSi, na posnetku je Janez Cigler Kralj (NSi), ker zjutraj na sejo komisije za nadzor javnih financ o 13.000 računalnikih že spet ni bilo vladnih poslancev in ministrice Emilije Stojmenove Duh, ki pa je v tistem času celo bila v državnem zboru.

Urška Klakočar Zupančič Foto: DZ/ Klara Gojčič

Komisija je razpravo brez vladnih poslancev in ministrice vendarle opravila in na koncu soglasno s štirimi glasovi za in nič proti pozvala Stojmenovo Duh k odstopu, premiera pa, naj jo odstavi, če ne bo šla sama. Vsi štirje poslanci, ki so glasovali za, so bili iz NSi, v komisiji pa imajo po enega člana le še Svoboda, SD in Levica, a teh na sejo ni bilo. Že večkrat.

Iz ministrstva za digitalno preobrazbo in vladnih strank so že med sejo ugovarjali, da sta seja in glasovanje neveljavna, ker je prišlo premalo poslancev. Od sedmih so bili na seji štirje. Po rezultatu in pravilih zadnja desetletja, bi to komisijo moral voditi poslanec iz vrst SDS, v njej pa bi večino morala imeti opozicija. A so vladajoči pred dvema letoma zagoljufali, vodenje komisije prepustili manjši NSi, ji določili tudi štiri člane, sebi pa tri, hkrati pa zdaj trdijo, da to ni dovolj za sklepčnost, češ da bi za to morali tja priti še poslanci SDS, ki pa se so sodelovanju v takšni komisiji že na začetku mandata odpovedali.

Še bolj pa je v državnem zboru temperaturo dvignilo opozorilo vodje poslanske skupine SDS Jelke Godec, da preiskavo Roberta Goloba, ki jo je zahteval državni svet, še kar preprečuje poslanec Svobode Tomaž Lah, čeprav ga je tretjina članov preiskovalne komisija že pred poletnimi počitnicami določila za pričo v preiskavi in zaradi tega komisije ne bi smel voditi ali sodelovati pri delu. In torej tudi zavlačevati ne. Laha je Svoboda za predsednika komisije nastavila prav za to, da bi zavlačeval in onemogočil preiskavo, ki jo je zahteval državni svet. Na posnetku sta predsednik SDS Janez Janša in Zvone Černač (SDS) pred prekinitvijo seje, po kateri se Klakočar Zupančičeva ni vrnila.

Janez Janša Foto: DZ/ Klara Gojčič

Če bi Lah resno preiskoval Goloba, bi ga verjetno vrgli iz stranke, kot so že Mojco Pašek Šetinc po tem, ko je v komisiji za preiskovanje nazorsko desnih medijev in novinarjev (sama je povedala, da je predvsem za črnjenje SDS) dopustila, da je Rok Snežič pričal o tem, kako je premierjevo partnerko Tino Gaber seznanil z njenim bivšim partnerjem Klemnom Nicolettijem, ki je javnosti znan iz zgodbe podjetja s hitrimi testi Majbert Pharm, da je zanj promovirala propadlo kriptovaluto.

Na proteste Godčeve se je Klakočar Zupančičeva odzvala tako, da je odredila dve uri odmora, po dveh urah pa se je seja nadaljevala brez nje.

Na družabnem omrežju je nenavadnost, da se ni vrnila in pojasnila, kaj je v času odmora ugotovila, pozneje Klakočar Zupančičeva, ker ji je Godčeva očitala tudi, da je pobegnila, pojasnila tako:

“Glede na zlobne izjave vodje poslanske skupine SDS na današnji plenarni seji, ki je bila prekinjena zaradi zlorabe postopkovnih predlogov za 2 uri in je v nadaljevanju vodenje seje prevzela podpredsednica DZ, kot je bilo že prejšnji teden določeno z razporedom vodenja, javno odgovarjam, da

  • sem bila danes opravičeno odsotna od 13.00 do 15.00 ure (naj pogleda opravičila na e-klopi),
  • da je bil razlog moje odsotnosti take narave, da ga nikomur ne privoščim in naj me ne sili, da ga javno povem, ker jo bo sram, če ima vsaj malo vesti (upam, da jo ima),
  • da ima po Poslovniku DZ predsedujoči pravico, da kadar koli prekine sejo zbora za določen čas (današnja seja je bila prekinjena zaradi zlorabe postopkovnih predlogov s strani opozicije).
    Navajena sem, da se vodja poslanske skupine SDS in nekateri opozicijski poslanci spravljajo name osebno, verjamem pa tudi, da se zlobne besede in zlobna dejanja slej ko prej vrnejo. Kljub temu jim želim vse dobro.”

Pojasnila, zakaj je Lah še predsednik preiskovalne komisije, čeprav bi ga po poslovniku in zakonu morali zamenjati, je Godčeva zaradi tega zahtevala od nove predsedujoče Meire Hot (SD). Ta je odgovorila, da ni pristojna odgovarjati, saj ni predsednica DZ, opozorila pa je še, da to tudi ni tema redne seje parlamenta. Predlagala je Godčevi, da vprašanje naslovi kolegiju predsednice državnega zbora. Poslanec Svobode Aleš Rezar pa je protestiral, da Godčeva zlorablja državni zbor za potešitev notranjih frustracij. Maira Hot ga je opozorila, naj ne bo žaljiv. Godčeva pa je vztrajala, da se predsednica državnega zbora Klakočar Zupančičeva laže, kako ni njeno delo, kaj počnejo komisije, ker se je pa s pisno zahtevo vmešala v delo odbora za evropske zadeve, da bi ta opravil zaslišanje Marte Kos. Tudi njo je Hotova opozorila pred žaljivostjo.

Po teh zapletih so se poslanci seznanili z odstopom ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Felde. S tem mu je prenehala funkcija, mora pa začasno še opravljati delo, dokler ne bo imenovan naslednik ali dokler premier ne določi drugačne začasne rešitve.

O usodi Stojmenove Duh, če prej ne odstopi, bo državni zbor odločal v petek, ko bo na dnevnem redu že druga interpelacija SDS proti njej zaradi fiaska s 13.000 prenosniki.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine