Piše: Spletni časopis
Gibanje Svoboda je med počitnicami, ko je bil Robert Golob brez Tine Gaber na olimpijskih igrah, nekoliko potonilo.
Izgubili so štiri odstotne točke. Se je pa, ko gre za vrstni red, dvignila NSi Mateja Tonina, ki je prehitel SD Matjaža Hana, ki mu paradiranje po olimpijskih igrah tudi ni povišala priljubljenosti med ljudstvom. To je pokazala raziskava Mediane, katere rezultate je včeraj objavilo Delo, če jih primerjamo z rezultati iste agencije pred tem za POP TV.
Čisto na vrhu daleč pred vsemi ostaja SDS Janeza Janše. Ko gre za manjše stranke bi v parlamentu pristale Vesna, Resni.ca in Pirati, več kot tri odstotke pa bi zbrala še SLS Marka Balažica, kjer še poteka konflikt, ali krmilo prepustiti Petru Gregorčiču, ki je na evropskih volitvah dokazal, da prepriča številne volivce in da ima tudi sposobno ekipo, ki mu pomaga. Druga možnost je združevanje z NSi. Najmanj verjetna pa, da bi šli sami na naslednje volitve z Markom Balažicem, ki se na evropskih volitvah ni izkazal, po tem pa je z dobrimi idejami precej poniknil.
Med manjšimi strankami je tokrat boljši rezultat dosegla Levica Aste Vrečko, ki je bila tudi v Parizu. Ministrici za kulturo so to potovanje v evropsko prestolnico mode in kulture volivci očitno privoščili ali pa so ga spregledali, ker ni bila ravno v prvih vrstah.
Bolj dolgoročna slika kaže, da so razmerja moči, ki so se obrnila pred slabim letom, ko je SDS prehitela Gibanje Svoboda na prvem mestu, precej stabilna. V grafiki je prikazan tudi rezultat merjenja Ninamedie za Dnevnik, ki sem ga tokrat povzel po objavi Ninamedie. Ko je rezultate objavil Dnevnik, sem bil na kratkem dopustu na Hrvaškem, kjer ta časopis ni bil preprosto dosegljiv, na spletu pa je bila anketa dostopna le ob plačilu. Z objavo rezultatov, ker merijo le priljubljenost petih parlamentarnih strank, drugi pa niso v enakem položaju, se ni tako mudilo, da bi bilo vredno stroška in truda z nakupom.
Kako velik preobrat se je zgodil pred letom kaže primerjava z zadnjimi volitvami, po tej se je priljubljenost SDS kar dramatično povečala, Gibanje Svoboda pa je izgubila še več kot kaže grafika, ker v rezultatu volitev niso upoštevani deleži LMŠ in SAB, ki sta se po volitvah zlili v to stranko.
V grafikah in članku so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. S klikom lahko vse preglednice povečate.