Piše: Sara Rančigaj (Nova24tv)
Nekdanji novinar, ki so ga brutalno pretepli, Miro Petek je nedvomno opozoril na zanimiv podatek. Pojasnil je, da na RTV Slovenija dela približno isto število zaposlenih, kot v Slovenski vojski. Vsekakor bi bilo pomembno, da bi Slovenci imeli objektiven javni medij (kar ta sicer ni), a bi nas po drugi strani moralo resno zaskrbeti, če bi nam bi bila v primeru vojne bolj pomembna “zabava”, kot pa varnost. Naša okrnjena vojska pa kljub nizkem številu vojakov pomaga državljanom v vsakdanjem življenju. Nenazadnje pomaga pri reševanju življenj v gorah, izkazala pa se je tudi v času epidemije, ko je priskočila na pomoč pri zagotavljanju opreme in postavitvi oddelka za covid-19 bolnike.
Nekdanji novinar Miro Petek je na Twitterju odprl zanimivo debato z vprašanjem: “Ali lahko preživi država, v kateri je na javni RTV zaposlenih skorajda enako število ljudi kot pa je vojakov v njihovi vojski?” Kot kažejo njegovi podatki je na RTV zaposlenih 2272 zaposlenih, v Slovenski vojski pa 2297 ljudi.
RTV sicer sestavlja pet televizij in osem radijskih programov, kamor so vključeni informativni, kulturni, zabavni, športni in izobraževalni programi ter simfonični orkester, Big Bang, otroški in mladinski pevski zbor. Tu je še oskrba oddajnikov in zvez, spletni arhiv ter spletni interaktivni portal MMC. Vsekakor je potrebno priznati, da nam v teoriji zagotavlja širok nabor zabavnih vsebin, a po drugi strani so številni gledalci kritični do njene vse večje naklonjenosti levičarskim aktivistom, temu primerno ji očitajo tudi neobjektivnost.
Številni so že podali pobudo, da bi se obvezni RTV prispevek ukinil, to pa bi bil nedvomno hud udarec za javni zavod, ki se kljub sto milijonskem prispevku, utaplja v rdečih številkah. Kaj se bo zgodilo z RTV ob nastopu novega vodstva, še ni jasno. Aprila bo sedanjega direktorja Igorja Kadunca nadomestil Andrej Grah Whatmough. Bodoči generalni direktor je napovedal finančne sanacijo.
Nov direktor si želi zmanjšati stroške dela
Stroške dela RTV SLO bo nižal z upokojevanjem tistih zaposlenih, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev (a morda še ne želijo oditi v pokoj), je poročal Dnevnik. Grah Whatmough pri tem napoveduje premišljen in sistematičen pristop ter individualno obravnavo vsakega, ki bi se nemara upokojil. Ali bo novemu direktorju konsolidacija RTV uspela, še ni jasno. Jasno pa je, da si privatne televizije takšne ležernosti ne morejo privoščiti.
Generacija, ki je bila rojena po letu 1991 nima občutka o tem, kako je živeti v vojnih razmerah, se pa tega spominjajo njihovi starši. Če bi se danes vrnili 30 let nazaj, se ne bi prepirali o tem, ali investirati v vojsko ali ne. Določeni predstavniki levice ne vedo, kako je občutiti vojno brez pripravljene vojske. Ocene o pripravljenosti Slovenske vojske so slabe, vojaki pa se misij na tujem udeležujejo v izjemno slabi opremi, zato še bolj tvegajo življenja. Da o neizpolnjevanju zavez do naših zaveznikov v NATO niti ne govorimo.
Vojska ni pomembna samo v vojnih razmerah, temveč tudi v vsakdanjem življenju
Vojska ni pomembna samo v vojnih razmerah, temveč tudi v vsakdanjem življenju. V tem koncu tedna je posredovala najmanj dvakrat, in sicer pri reševanju ponesrečene turnus smučarke v petem žrelu na Storžiču, prav tako so morali gorski reševalci pod Kalško goro planinca, ki se je smrtno ponesrečil, rešiti s helikopterjem Slovenske vojske. Vojaki so bili prisotni tudi pri hitri adaptaciji prostorov v UKC Ljubljana, kjer so v rekordnem času postavili nujen oddelek za covid-19 bolnike. Spomnimo pa se tudi dogodka leta 2018, ko je v Laškem v večstanovanjskem objektu puščala voda in je morala posadka helikopterja Slovenske vojske z ekipo Nujne medicinske pomoči iz Ljubljane v inkubatorju prepeljati dojenčka. Številni primeri pričajo, da vojska rešuje življenja.