24.3 C
Ljubljana
sreda, 26 junija, 2024

(PREJELI SMO) Dvaplusdobro – o Orwellu in slovenski sedanjosti

Piše: Avgust Marn

Že skoraj stoletje je od tega kar je znani angleški pisec Eric Blair pod psevdonimom George Orwell napisal svoje najbolj znamenito delo 1984. Nekateri so mnenja, da je to eno izmed najbolj vplivnih političnih del 20. stoletja in danes je postalo pisateljevo ime skoraj že aranžma v akademskih diskurzih. Ključno vprašanje, ki pa si ga mora naša generacija Evropejcev postaviti je: »Ali smo se iz njegove knjige kaj naučili?« Glede na trenutno pravnopolitično situacijo tega ni čutiti.

Dne 11. avgusta 2023 je Ministrstvo za digitalno preobrazbo po direkciji Evropske Unije na svetlo dalo Zakon o izvajanju uredbe (EU) o enotnem trgu digitalnih storitev. Štiriindvajset strani dolg predlog zakonika je znova razburil svobodno mislečo javnost o skorajda nepravnem ravnanju trenutne evropske volje, prav tako pa je postavil pod vprašaj legitimnost delovanja trenutne slovenske vlade pod vodstvom dr. Roberta Goloba stranke Svoboda.

Slovenski ptič, ki si je po dolgem času le počesal perje je za stranko, s pomočjo katere je zmagal na parlamentarnih volitvah leta 2022 izbral nadvse pripravno ime. Manipulacija jezika je ena izmed poglavitnih lastnosti režima, ki ga je opisoval Orwell v svoji knjigi. Jezik ni samo sredstvo komunikacije, temveč tudi način razmišljanja.

V svoji knjigi je preko lika Syme Orwell opisal način manipulacije jezika s strani totalitarnih režimov. Najpomembnejša teza, ki jo predpostavi je, da slovarji prihodnosti ne bodo debelejši, temveč tanjši. Na primeru novega Zakonika lahko opazimo, da se Orwell ni motil. Vse več besedišča bo v javnem prostoru, tako fizičnem kot spletnem podvrženo cenzuri in smatrano za žaljivo, oziroma politično nekorektno. Jezik bo postajal tudi vse preprostejši in s tem si bo oblast zagotovila, da si ljudje ne bodo uspeli ustvariti ideje o boljši alternativi. Ker je kreacija idej odvisna tako od izkušnje kot besedišča lahko vidimo, da si režimi sodobnosti skušajo odrezati čim večji kos pogače oblasti s manipuliranjem javnega diskurza. Orwell je to videl v Sovjetski zvezi in Hitlerjevi Nemčiji; mi lahko to danes vidimo na domačem pragu.

V prihodnosti se bodo šolski urniki ožali in ne širili. Z slovenskih fakultet že danes prihajajo droni, ki več kot ponavljanja sloganov niso sposobni. Če pogledamo seznam diplomskih nalog Repozitorija univerze v Ljubljani, v njih ni prepoznati niti kapljice kreativnosti. Vsi študentje se posvečajo tem ali onim »zlim« Evropejcem. Kot po tekočem traku jemljejo bolečine in pot z obrazov svojih prednikov ter odvzemajo zasluge za udobje sodobne slovenske države.

Ker otrok in mladostnikov ne bodo učili kompleksnih konceptov, ti kombinatorično ne bodo sposobni formiranja idej, ki bi oblasti lahko nasprotovale! Vsak koncept, žaljiv ali ne, ki bi potencialno lahko škodoval oblastem bo označen za antisocialnega in politično nekorektnega.

Kritika države vas bo od sedaj naprej v primeru, da  ste posameznik stala 500€ in več tisoč evrov v kolikor ste podjetnik ali pravna oseba. Za bogatejše to seveda ne bo problem. Reveži, navadni delavci, davkoplačevalci in mali ljudje pa si bodo takšne objave na socialnih omrežjih lahko privoščili le ob posebnih priložnosti. Povprečen Slovenec se bo ob julijskem regresu lahko odločil med Istro, Kvarnerjem ali nekaj sto znakov dolgo kritiko trenutne vlade.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine