-4.5 C
Ljubljana
sobota, 28 decembra, 2024

Umrl nekdanji predsednik ljubljanske mestne vlade Marjan Vidmar, ki je bil zelo moteč za tranzicijsko levico

Piše: G. B. 

Umrl je nekdanji ljubljanski mestni politik Marjan Vidmar, pomemben član ljubljanskega Demosa, ki je skupaj z županom Jožetom Strgarjem vodil slovensko prestolnico. Pokopali ga bodo jutri. 

Marjan Vidmar (1949-2024) je bil sin gostilničarja z ljubljanskih Vrhovcev – gostilna je delovala vse do leta 1995. Toda najbolj se je zapisal v spomin prav kot predsednik izvršnega sveta Skupščine mesta Ljubljana, ki jo je po letu 1994 nasledil ljubljanski mestni svet. Takrat so bile tudi ukinjene ljubljanske občine, ustanovljena je bila Mestna občina Ljubljana. Skupščino so predstavljali tedaj predstavniki vseh ljubljanskih občin.

V tem času, od 1990 do 1994, je bila pod Vidmarjevo ljubljansko vlado izvedena celovita prenova Plečnikovih Žal in njihova vrnitev prvotnemu namenu, saj je v času komunizma ta arhitekturni biser propadal in so se vanj zatekali brezdomci. Je pa Vidmar kot prvi mož ljubljanske vlade doživljal hude napade pomembnih ljudi nekdanjega režima, ki so bili prisesani na mestni proračun. Njegovo pravilo za spopad z njimi je, kot pravi, vsebovano v stavku: »Če hočeš komunista spraviti k pameti, mu vzemi denar. Potem je konec.«

Vendar pa je spopad s silami starega režima zahteval veliko časa in energije, piše MMC RTV, saj so namesto trboveljskega premoga Ljubljani zagotovili veliko čistejši indonezijski premog in enkrat za vselej zmanjšali količino smoga, ki je škodoval mestu in zdravju njegovih prebivalcev. Ljubljana je tako pod vodstvom župana (predsednika skupščine) Strgarja in predsednika IS Vidmarja napredovala v pravo prestolnico. Vidmar je gojil številne prijateljske stike tudi z dr. Jožetom Pučnikom, dr. Otmarjem Črnilogarjem, dr. Francetom Bučarjem, Viktorjem Blažičem, itd.

Jeseni 1993 je postal znan, ko ga je skupina poslancev tranzicijske levice skušala odstraniti z ustanovitvijo preiskovalne komisije o nezakonitem delovanju ljubljanskega izvršnega sveta. Vidmar je za Dnevnik tedaj dejal, da mu je tak način napadanja dobro znan. Trdi, da so očitki neutemeljeni, nestrokovni, nelegitimni. “Očitno je državni zbor s to zahtevo zadal udarec policiji, inšpekcijam, SDK… vsem tistim institucijam, ki bdijo nad našimi dejanji in poslovanjem ter ukrepajo, če pride do kršitev in škode. V tem primeru gre nedvomno za lov, že neke vrste moralni linč. Po mojem je to že znamenje obupa,” je poudaril. Na vprašanje, ali se boji preiskave, je Vidmar odvrnil: “Ne bojim se je in tudi preiskovalne komisije ne. Naše službe so odprte, vse je javno in jasno. Naša dejanja so vidna, pri nas lahko republiška vlada dobi zgled za delo in uspešnost.” Vidmar je dodal, da gre očitno za zmedo v pristojnostih. Državni zbor ni pristojen za mestne zadeve, vmešava se v delo inšpekcij, verjetno tudi ne bo opravljal vloge policista. Edina demokratična pot za urejanje zadev je razprava v mestnem parlamentu, ki pa jo onemogočajo poslanci LDS in Združene liste, je še dejal Marjan Vidmar.

Vidmar je bil po razpadu Slovenske demokratične zveze član Narodnih demokratov, kasneje se je pridružil SDS.

Oddaja Pričevalci z Marjanom Vidmarjem je na voljo tu:

https://365.rtvslo.si/arhiv/pricevalci/174745596

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine