2.2 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Za civila, ki je napadel policista, pripor, Rome pa izpustili že po šestih urah!?

Piše: Moja Dolenjska

Decembra 2020 so mediji poročali, da je ljubljansko okrožno sodišče za moškega, ki je bil utemeljeno osumljen napada na policista, odredilo pripor. Medtem so se trije Romi nedavno v Kočevju fizično lotili policistov, a je tožilstvo ugotovilo, da gre za lažji prekršek in jih po šesturnem policijskem pridržanju spustilo na prostost. Kako je mogoče, da smo postali država s tako različnimi merili – enimi za Rome in enimi za ostalo večinsko prebivalstvo, se sprašuje marsikdo.

“Ali je normalno, da so bili storilci, ki so v Kočevju napadli policiste, pridržani za šest ur, zdaj pa so na prostosti, ker je tožilstvo ugotovilo, da gre za lažji prekršek,” se je po nedavnem dogodku v Kočevju vprašal ribniški župan Samo Pogorelc.

Ob tem se je na drugi strani marsikdo spomnil že navedenega poročanja medijev decembra 2020, ko so gorenjski policisti s kazensko ovadbo na pristojno okrožno sodišče privedli moškega iz Škofje Loke, ki je napadel policista, ko je ta opravljal svoje naloge, sodnik pa je zanj gladko odredil pripor.

Takole so mediji decembra 2020 poročali o usodi moškega, ki je napadel policista. V nedavnem primeru Romov je bilo ravnanje pravosodnega sistema povsem drugačno.

Da je nekaj hudo narobe s slovenskim pravosodnim sistemom, je očitno (vsaj upamo) včeraj postalo jasno tudi medresorski delovni skupini za reševanje romske problematike. Po seji, na kateri so več ur razpravljali o zadnjih aktualnih dogodkih (a kot je običajno, sklenili bolj malo), so namreč sporočili, da se bosta prihodnji teden sestala notranji minister Boštjan Poklukar in ministrica za pravosodje Andreja Katič. Pregledala bosta ključne težave pri pregonu kriminalitete Romov in učinkovitem izvrševanju kazenskih sankcij. Danes bo sicer Poklukar obiskal tudi občini Kočevje in Ribnici, kjer pa si tamkajšnji prebivalci od obiska obetajo bolj malo.

Da organi Romov, kljub drugačnemu zatrjevanju pristojnih, ne obravnavajo enako kot civilistov, je sicer jasno vsakomur. Le kdo od Neromov si bi lahko privoščil, da otroka ne bi poslal v šolo, da bi ta naokoli hodil bos, umazan in razcapan ter se vozil na prvem sedežu avtomobila pri le nekaj letih. Takim staršem bi socialna služba otroka nemudoma odvzela. V primeru Romov se to praktično nikoli ne zgodi. Socialni delavci vedo celo povedati, da tožilstvo zavrne vsak njihov predlog v primeru, da predlagajo odvzem otroka Romom, ker ga ti ne pošiljajo v šolo.

In dokler bo tako, bodo pri nas Romi še naprej tepli policiste, ustrahovali večinsko prebivalstvo, kradli, kar jih bo volja in živeli na račun socialnih prispevkov. Pa če si želi kdo to priznati ali ne.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine