3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Po incidentu na Bavarskem dvoru: Je to nov standard vlade, da policisti od storilca bežijo?

Piše: Žiga Korsika (Nova24tv.si)

“Policisti so izurjeni, da morajo v primeru napada z nožem uporabiti najmilejše prisilno sredstvo, ne pa da od storilca bežijo. Če je to nov standard policije, kaj to pomeni za njeno prihodnost?” se sprašuje nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj, ki je mnenja, da je šlo v tem primeru za cel kup nepravilnosti.

V javnosti se vse bolj vzpostavlja prepričanje, da policija manj obvladuje varnostna tveganja. Po včerajšnjem incidentu v središču Ljubljane, v katerem je 23-letni mladenič z nožema ogrožal mimoidoče, se je to prepričanje še dodatno utrdilo. O stanju duha v policijskih vrstah smo spregovorili z dr. Antonom Olajem. Nekdanji generalni direktor policije se sprašuje, ali je to sploh še policija.

Je to, kar opazujemo, sploh še policija, ali je morda to izpostava centra za socialno delo,” se sprašuje Olaj in dodaja: “Policija je represivni organ, ki dela v skladu z zakonskimi pooblastili, ali pa to več ni policija. Kako naj takšna policija vzpostavljala javni red, če je ta kršen? Tega odgovora zaenkrat še nimam, tudi drugi ga verjetno več nimajo.”

Spomnimo, včeraj je policija kljub posredovanju specialne enote in posebne policijske pogajalke potrebovala slabo uro, da je obvladala očitno neuravnovešenega moškega, ki je po središču Ljubljane mahal z noži. Po incidentu je policijski inšpektor Željko Car za medije poudaril, da so ravnali s “taktičnim preudarkom”. “Policisti so na kraju uporabili več prisilnih sredstev, pri katerih pa so upoštevali načelo sorazmernosti, a kljub temu osebe niso uspeli obvladati,” je povedal za sedmo silo.

Storilca je obvladala njegova mati
23-letnik pravzaprav ni izpustil nožev iz rok, vse dokler na kraj dogajanja ni prispela oseba (domnevno storilčeva mati), ki ga je v to pregovorila. Z drugimi besedami, situacije niso obvladali policisti, temveč storilčeva mati. Policisti so se nato storilcu prikradli za hrbet in ga obvladali. Pri posredovanju storilec ni utrpel poškodb, je pa zato lažje poškodbe utrpel policist. Še dodatna podrobnost, nože vihteči mladenič je bil v preteklosti že vpleten v podoben incident, in sicer leta 2020.

Foto: Bobo
V oči bode dejstvo, da paralizatorji niso delovali. Uporabljeni naj bi bili dvakrat. Policija je napovedala preiskavo dogodka, v kateri bodo skušali ugotoviti, zakaj paralizatorji niso delovali.

 

Dogodek pa ima tudi širše implikacije. Ta je namreč že tretji zapovrstjo, v katerem se je zdelo posredovanje policistov nezadostno. Podoben način delovanja je bilo opaziti tudi v primeru skupine objestnih mladostnikov z pregrešno dragimi avtomobili, ki si jih policisti niso drznili obvladati, in na eni izmed nogometnih tekem. O tem, zakaj policisti v zadnjem času kršiteljev javnega reda ne obravnavajo več primerno, smo povprašali nekdanjega generalnega direktorja policije dr. Antona Olaja.

Nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Olaj: Gre za pristop nove vlade!
Olaj pojasnjuje: “Gre očitno za posledico novega pristopa te vlade, ki si na svojstven način razlaga načelo sorazmernosti. To načelo ni človekova pravica, ampak je podnačelo pravne države in ga uporablja ustavno sodišče ob svojih judikatih, torej je ustavno sodišče potem tudi razvilo ta test sorazmernosti.” 

Dalje pojasnjuje, da ustavno načelo sorazmernosti zavezuje državo in ne fizične osebe. Zavezuje zakonodajalca, da pri oblikovanju pravnih norm upošteva to načelo. In zakonodajalec je to načelo upošteval v zakonu o nalogih in pooblastilih policije, kjer piše, da se uporabi tisti ukrep, ki je za obravnavano osebo najmanj moteč. Ta nov pristop so očitno posvojili tudi v nekaterih drugih evropskih državah.

Policisti ne bi smeli bežati
“Policisti so izurjeni, da morajo v primeru napada z nožem uporabiti najmilejše prisilno sredstvo, ne pa da od storilca bežijo. Če je to nov standard policije, kaj to pomeni za njeno prihodnosti? Bodo poklicani na gostilniški pretep in na licu mesta počakali, da se stepejo do konca in na koncu obravnavali zmagovalca pretepa?”
 se sprašuje Olaj.

Olaj se spominja, da so se tovrstni incidenti nekoč obravnavali drugače. Če je bil kršen javni red, so ga policisti vzpostavili. “Sedaj pa tega sploh več ne počnejo. Mislim, da je to zgrešeno. Tudi ljudje se nad tem zgražajo. Upam, da ne gre za stanje duha v slovenski policiji, kjer se bo po novem pred kršitelji umikalo ali bežalo,” pove sogovornik.

Neprimerna izjava policije
Trdi, da je bila neprimerna tudi izjava za javnost, ki jo je podal vrh policije. V tej izjavi so namreč poudarjali, da med posredovanjem nasilnež ni bil poškodovan, pač pa da je lažje telesne poškodbe utrpel policist.  “To, da je bil policist poškodovan, se mi zdi nesorazmerno. To je kršitev načela sorazmernosti. A sedaj bomo zaradi nekoga, ki se ga je napil, mahal z nevarnim predmetom, vsakič poklicali specialno enoto? Včasih smo te stvari obravnavali drugače. Bojim se, če se bo ta praksa nadaljevala, da bo policija še manj sposobna vzpostavljati javni red v situacijah, ko bo to potrebno,” trdi Olaj.

Nedelujoči paralizatorji?
Olaj pričakuje, da policija pride do dna vprašanju, zakaj paralizatorji niso delovali. “Poleg tega pa je lahko tudi paralizator nesorazmerno sredstvo, če ima nekdo težave s srcem. Storilca je bilo treba obvladati z osnovnim samoobrambnim prijemom. Ocenjujem, da paralizator sploh ne bi bil potreben. Fizična sila bi zadostovala. Če pa policisti več ne poznajo borilnih veščin, je to zgodba zase. Očitno se policiste bolj uči, česa ne smejo početi, kot to, kar morajo. Ko sem bil še generalni direktor policije, sem opazil, da je v procesu izobraževanja na višji policijski šoli premalo ur obrambe v učnem procesu, in sem naročil, da se je to število ur povečalo. Lahko pa bi bilo teh ur še bistveno več,” zaključi nekdanji generalni direktor policije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine