2.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Padavinska situacija se počasi umirja, stopnja opozorila znižana na rumeno; več težav v spodnjem toku Save; v Dravogradu evakuirani tudi turisti

Piše: STA, C. R. 

Količina padavin se počasi zmanjšuje, zato je Agencija RS za okolje (Arso) stopnjo opozorila znižala na rumeno. Umirjati so se začele tudi hidrološke razmere z izjemo spodnje Save, kjer največ težav pričakujejo na sotočju Krke in Save. V nedeljo popoldne se obetajo nevihte, ki pa naj ne bi prinesle večjih dodatnih količin dežja.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal meteorolog z Arsa Brane Gregorčič, so v zadnjih urah namerili manj dežja. “Če smo včeraj čez dan v 12 urah namerili od 30 do 90 litrov dežja na kvadratni meter, smo ga v minuli noči prav tako v 12 urah namerili le še od 20 do 50 litrov. Danes čez dan ga pričakujemo nekje od 15 do 30, v prihodnji noči pa bo predvsem na vzhodu pričakovana količina dežja nekje med pet in 15 litrov na kvadratni meter,” je pojasnil.

V nedeljo popoldne bo državo od zahoda dosegla hladna fronta, ki bo prinesla možnost neviht. Najhuje bo predvidoma na Primorskem, kjer je možna tudi toča. V noči na ponedeljek se bo ozračje nato umirilo, v nadaljevanju prihodnjega tedna pa kaže na sočno in stabilno vreme.

Številne reke ostajajo razlite, a se razmere ne poslabšujejo več tako drastično, je pojasnil hidrolog Janez Polajnar z Arsa. Zaradi nočnega deževja so nekatere reke v osrednji, zahodni in severni Sloveniji še porasle, a v manjšem obsegu, bodo pa zato začele upadati pozneje.

Poslabšujejo pa se razmere v spodnjem toku Save, kjer je pretok trenutno 1600 kubičnih metrov na sekundo. Čez dan se bo še nekoliko povečal, saj bo večjo količino vode prispevala tudi naraščajoča Krka. Največ težav zato pričakujejo na sotočju Krke in Save, zlasti na območju Krške vasi z okolico. Tam bodo poplavne razmere resne predivoma do nedelje popoldne.

Savinja še vedno poplavlja, vendar ne narašča več. Poplavlja tudi Drava, ki pa ima zdaj stabilen pretok, je povedal Polajnar. “Pretok Mure je 1300 kubičnih metrov na sekundo, kar pomeni, da je na robu protipoplavnih nasipov, a se zaenkrat ne razliva,” je dejal.

V drugih delih države pričakujejo postopno umirjanje hidroloških razmer ter počasno upadanje in odtekanje poplavne vode v reke. “V nedeljo bo večina rek še naprej upadala. Izjema so spodnji tokovi večjih rek, kot so Sava, Drava in Mura,” je dejal.

Ob nevihtah, ki jih pričakujejo v nedeljo popoldne, niso izključeni narasli vodotoki v zahodni in osrednji Sloveniji, a bodo nevihte hitro prešle državo, zato večjih težav najverjetneje ne bo, je dodal.

“Kar se tiče voda, zaenkrat še nimamo povratnih informacij, kakšno je stanje na terenu,” pa je dejala direktorica direkcije za vode Neža Kodre. Pri tem je opozorila, da je stanje kritično na območju Spodnje in Zgornje Savinjske doline. Kritično je v občinah Razkrižje in Ljutomer, kjer so z interventnimi ukrepi preprečili večjo škodo.

“Kar se tiče Mure, bodo vodarji danes skupaj s civilno zaščito aktivirali suhe zadrževalnike tako na slovenski kot na madžarski strani,” je še dodala.

Glede na to, da so bile v minulih urah izvedene številne evakuacije, tudi turistov v Termah Čatež, je poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan pozval k upoštevanju priporočil.

Skupna številka evakuiranih za zdaj še ni znana. Šestan ocenjuje, da gre za več tisoč ljudi. “Samo v Rečici ob Savinji so zvečer s hrano in nastanitvenimi zmogljivosti oskrbeli tisoč ljudi, predvsem turistov. 650 tujcev so nastanili v Trbovljah in okolici zaradi zapor in ujetja na avtocesti. Ti so že odšli domov. Trenutno pa s helikopterjem rešujejo tudi nosečnico,” je dodal.

Opozoril je, da je Črna na Koroškem še vedno popolnoma odrezana. “Tam se bo pojavila težava pri oskrbi z raznoraznimi artikli, tudi s kruhom, vodo in mlekom. Trenutno se preverja stanje v občini in ugotavlja, kaj najbolj potrebujejo,” je dejal in dodal, da se s podobnimi težavami soočajo tudi od Ljubnega navzgor.

Šestan je potrdil, da mostu v Lučah ni odneslo. Ne glede na to pa bo treba po njegovih besedah, ko bo to dopuščalo stanje voda, pregledati vse mostove, kar bo terjalo omejitve ali prepoved prometa. Že danes so si nekatere mostove ogledali strokovnjaki, na več lokacijah pa razmišljajo o postavitvi začasnih mostov.

Sicer pa je Šestan danes zjutraj za Radio Slovenija dejal, da so v Zgornji Savinjski dolini uspeli vzpostaviti radijske povezave. Pomagajo tudi Telekomu Slovenije pri vzpostavitvi baznih postaj na tem območju. Prepričan je, da bodo danes zato komunikacijsko precej bolj povezani kot v petek. Pomoč nudijo tudi elektrodistribucijskim podjetjem.

Glede ponudb ljudi, ki bi lahko pomagali pri nastanitvah ljudi, je dejal, da lahko svojo ponudbo pošljejo na spletni naslov uprave za zaščito in reševanje [email protected]. Vse ponudbe bodo evidentirali in jih po potrebi uporabili.

Glede morebitne pomoči posameznikov na terenu pa je pojasnil, da morajo biti ljudje ustrezno usposobljeni in zavarovani. Če pa bodo potrebovali pomoč v akcijah, kjer bi lahko sodelovali običajni posamezniki, bodo to sporočili.

V Dravogradu številni evakuirani, tudi turisti

V Dravogradu, na stičišču treh naraslih rek Drave, Meže in Mislinje, so razmere še naprej kritične. Glavne prometne povezave do občine so prekinjene, zaradi nevarnosti plazov ostaja evakuiranih več kot 110 oseb, med njimi so tudi turisti. Marsikje ni elektrike in pitne vode, okrnjen je dostop do zdravstvene oskrbe. Pretok reke Drave pa ni kritičen.

“Občina Dravograd je včeraj doživela apokalipso resnično nekih bibličnih razsežnosti,” je razmere danes za STA opisal župan Občine Dravograd Anton Preksavec.

Velik del občine je bil poplavljen, razmere pa se danes še ne umirjajo, saj še naprej dežuje, Meža po njegovih podatkih še narašča in poplavlja. Sprožilo se je veliko zemeljskih plazov, podrlo je več mostov, med drugim most čez reko Mislinjo pri Otiškem Vrhu na glavni cesti proti Slovenj Gradcu, tam je prestavilo in uničilo tudi vzporedni most na kolesarski povezavi. Načelo je tudi nov, nedavno odprt most na kolesarski povezavi v Dravogradu.

Zaradi poplav in nevarnosti zemeljskih plazov so v petek evakuirali del prebivalcev z naselja Meža in prebivalce dela Mariborske ceste ter objektov nad čistilno napravo. “Nad temi objekti se nahaja ogromen plaz, ki ga bomo danes s pomočjo geologa, ki se prebija do nas, pregledali in sprejeli nadaljnje odločitve,” je dejal Preksavec.

Evakuirane občane so namestili v dvorec Bukovje in nekdanji hotel Traberk, ki so ga za silo usposobili za sprejem ljudi, nekateri pa so začasno namestitev našli pri svojcih in prijateljih. Prav tako so po županovih besedah morali poskrbeti za kar veliko število turistov, ki so obtičali v Dravogradu na poti z dopustov, okoli 30 turistov so evakuirali tudi iz poplavljenega hotela Korošica. V dravograjski osnovni šoli obratuje kuhinja, kjer pripravljajo obroke za vse začasno razseljene.

“Velika težava je tudi zdravniška oskrba, ker smo odrezani proti Slovenj Gradcu. Imeli smo že nekaj nujnih primerov, v katerih so gasilci dobesedno nosili ljudi čez podrte objekte,” je opisal župan. Ponekod so težave pri oskrbi s pitno vodo, tako da občanom gasilci pomagajo s cisternami, ponekod je prekinjena dobava električne energije. Zaprte so nekatere trgovine, dostavne poti so namreč prekinjene.

Drava je v petek v Dravogradu prestopila bregove in delno ogrožala objekte ob reki, ni pa njen pretok kritičen. Glavnino problema prestavljata narasli Meža in Mislinja z vsemi pritoki.

Dežurne ekipe gasilcev so po županovih navedbah delale tudi vso minulo noč skupaj z pogodbenimi izvajalci. Občina je zaprosila tudi za pomoč vojske.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine