3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Živimo v »instantnem« svetu in ob »instantnih« novicah

Piše: Keith Miles

Pregovor Bedaki hitijo tja, kamor se angeli bojijo stopiti ni le dobro znan, ampak vsebuje tudi veliko dobrih nasvetov. Stavek pripisujemo pesniku Alexandru Popeu iz njegove knjige An Essay on Criticism, ki je bila objavljena leta 1711. Leta 1940 je bila celo napisana pesem s tem naslovom in z motivom, v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja pa jo je uglasbil Elvis Presley.

Medtem ko so trenutki, ko je potrebno takojšnje ukrepanje zaradi kakšne nevarnosti ali enkratne priložnosti, ima pregovor večinoma veliko veljavo.

Žal se sodobna družba in sodobni mediji preveč osredotočajo na takojšnje novice ali komentarje, kar, tako se mi zdi, prinaša velike nevarnosti.

Komentarji so zelo pogosto brez poglobljenega premisleka in niso povezani s popolnimi informacijami o temi. Poleg jih vodi senzacionalizem. Vidimo tudi, da ima oseba ali medij, ki poroča, lastne politične ali finančne cilje, kar pomeni, da poročila izbirajo dele zadeve, ki ustrezajo njihovemu programu.

Poleg tega imamo vpliv družbenih medijev, kot sta Twitter in Facebook. Ti naj bi olajšali izmenjavo misli in informacij prek virtualnih skupnosti in omrežij. Po vsem svetu naj bi bilo skoraj 5 milijard uporabnikov. Ta računalniška in telekomunikacijska tehnologija pomeni, da lahko komentarji hitro obkrožijo svet, pogosto še preden se preverijo dejstva.

Dejstvo, da mnogi mladi dobivajo informacije in novice samo na ta način, jih očitno pušča odprte za manipulacijo. Poleg tega so novice pogosto močno okrnjene ali pa je zapletena situacija povzeta v nekaj besedah.

To pomeni, da so zadeve, ki zahtevajo hladno in umirjeno presojo ter čas za razmislek, lahko pod pritiskom neinformirane javnosti, kar lahko privede do prenagljenih odločitev. Obstaja tudi vpliv negativnosti. Znano je, da se slabe novice bolje prodajajo kot dobre, zato je večina novic pristranskih.

V tem našem hitrem svetu pa ne veljajo le novice. Pravočasni sistemi, za katere se je zdelo, da bodo povečali kapitalsko učinkovitost in donosnost poslovanja, so se med pandemijo izkazali za zelo tvegane, saj so dobavne verige postale napete in v nekaterih primerih nefunkcionalne. Potem imamo instantne obroke, ki so negativno vplivali na družinsko druženje ob hrani. Razširjenost tako imenovanih socialnih drog v nekaterih družbah in državah je primer takojšnjega užitka.

Na voljo so čezmerna posojila, tako da je mogoče bolj ali manj takoj uresničiti vsako željo, pa naj gre za eksotične počitnice, nov dom, novo pohištvo ali oblačila po zadnji modi. Obstajajo še drugi primeri, ki jih bralci gotovo poznajo.

Tako so stari skrbni načini varčevanja in samozaupanja spodkopani in pogosto se v tem instantnem svetu ljudje za vsako težavo obrnejo na vlado, predvsem zato, ker so malo razmišljali o dolgoročnih vprašanjih in zato niso razmišljali dlje od sedanjega trenutka. Politiki niso vedno tako instantni, vendar zelo pogosto razmišljajo kratkoročno, kar običajno pomeni do enega leta pred naslednjimi volitvami, ko želijo biti znova izvoljeni, zato govorijo le o dolgoročnih upih, kratkoročno pa želijo pokazati, kako dobro so delali.

Italijani vam bodo kot poznavalci instantne kave povedali, da ta nikakor ni tako dobra kot bolj premišljena in počasi pripravljena. Tako kot vam bodo Škoti povedali, da dobrega viskija ni mogoče pripraviti čez noč in da najboljše vino zori več let.

Najboljši zdravniki niso takoj po končani fakulteti, prav tako najboljši glasbeniki niso ustvarjeni v trenutku, ko vzamejo v roke kitaro.

Zato se odpovejmo besedi »instant«, razen v nujnih primerih, ko moramo ukrepati takoj, in ne domnevajmo, da so v instantnih novicah vsa dejstva in da so instantna mnenja dobra ali celo najboljša.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine