Piše: Nina Žoher
Ob prehodu iz starega v novo leto smo radi optimistični. A glede na začetek novega leta se zdi, da se nam še lep čas ne bo uspelo potegniti na suho s plavajočega splava. Nasprotno, ta vedno bolj tone.
Afere, menjave ministrov, grožnje z uvedbo zakonov, ki ljudem prinašajo dodatno škodo, postajajo stalnica v že tako težkih časih, ko denimo vsem, razen seveda najvišjim vladnim predstavnikom, še danes ni uspelo ugotoviti, kje v praksi najti osnovna živila iz košarice izdelkov, ki naj bi se tako drastično pocenila. Po žepu pa nas ne udarjajo le visoke cene hrane, ampak cene položnic za elektriko in ogrevanje. Cene slednjega so še posebej razburile Velenjčane, saj je bil december nadpovprečno topel. A zopet smo lahko slišali priročne izgovore v smislu, da bo pač treba spremeniti navade.
S pozivi k spreminjanju navad smo se soočili že na začetku mandata te vlade, ko so nam svetovali, kako naj se začnemo odpovedovati mesnim obrokom. Vse bolj pa se nam vsiljuje tudi zeleni prehod na področju ogrevanja v obliki predloga novele energetskega zakona. Kako daleč gredo pri tem, zelo povedno priča izjava državne sekretarke na okoljskem ministrstvu Tine Seršen, ki pravi, da ne ve, zakaj nekatere tako skrbi, kako bo nekdo, ki si danes gradi novo hišo in ima nekaj 100 tisoč evrov za to, da si zgradi novo hišo, kupil toplotno črpalko. S tem je dala vedeti, da imajo lahko hiše samo bogati, a večina Slovencev še danes gradi iz rok v usta, marsikatera dela pa opravijo sami, da je ceneje. »Ne vem, zakaj vas ne skrbi za vse mrtve, za vse ljudi, ki umrejo na leto v tej državi zaradi prašnih delcev, ki pridejo iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso,« je izjava Seršenove, s katero je hotela še dodatno podkrepiti pomen zelenega prehoda, čeprav niti Evropska okoljska agencija, ki je vir »pridig« o umrljivosti zaradi trdnih delcev v zraku, ni prepričana v to. Iz raziskave NIJZ pa izhaja, da vplivi iz okolja lahko vplivajo na zdravje ali prezgodnjo smrt, niso pa neposredni razlog za smrt, kot trdi sekretarka. Iz tega je več kot očitno, da niti po naključju ne živimo v enakih realnostih. Kako torej sploh pričakovati od takšnih ljudi, ki so na oblasti, da bodo delali v korist navadnih državljanov?