5 C
Ljubljana
torek, 19 novembra, 2024

Strateška napaka, ki bo prizadela tudi EU

Piše: Metod Berlec

Afganistan velja za »pokopališče imperijev«. Že stoletja je prizorišče krvavih spopadov in nekakšna tamponska cona med svetovnimi velesilami. Pred dobrimi sto leti si je to ozemlje skušal podrediti britanski imperij, a mu ni uspelo. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja se je tam opekla Sovjetska zveza, njen umik iz Afganistana leta 1989 je naznanjal dokončni propad komunističnega imperija.

Maja letos se je po skoraj dvajsetih letih začel umik ameriških sil in vojakov zveze NATO iz Afganistana. Odločitev za umik ameriških vojakov je na hitro sprejel ameriški predsednik Joe Biden, ki je ob tem napovedal, da se bo ta končal na dvajseto obletnico Al Kaidinih terorističnih napadov v ZDA, se pravi 11. septembra letos. Ob tem so ameriški generali in geopolitični strokovnjaki izrazili bojazen, da bo umik mednarodnih sil (ISAF) vodil do padca afganistanske vlade in izbruha nove državljanske vojne. Kot kaže dogajanje zadnjih tednov in dni, se niso motili. Motil pa se je Biden, ki je še nedavno zatrjeval, da se bodo afganistanske vladne sile sposobne same zoperstavile talibanom. Čeprav sta skušala ameriške vojake iz Afganistana umakniti že Obama in Trump, pa sta se oba zavedala, da tega dokončno ne smeta storiti, če ne želita doživeti popolnega zunanjepolitičnega poloma in blamaže; če ne želita doživeti ponižanja, kakršnega je doživela ameriška vojska v Vietnamu; če ne želita, da se ponovi dogajanje ob padcu Saigona leta 1975. Hkrati sta se zavedala, da prebivalcev Afganistana ne smeta prepustiti na milost in nemilost islamskih skrajnežev, ki so miselno še v srednjem veku.

No, Biden je vsa ta opozorila preslišal in s padcem Kabula v roke talibanov doživel tako velik zunanjepolitični polom, da si bo od njega le težko opomogel. Že res, da je šlo za »tujo državljansko vojno«, a prva svetovna velesila si ne more privoščiti umika na tako ponižujoč način. Poleg tega je s tem vrgel stran ves trud in milijarde dolarjev, ki so jih zahodne države investirale v normalizacijo Afganistana, da o tem, da so številni ameriški in zavezniški vojaki pustili svoje zdravje in življenja pod Hindukušem, sploh ne govorimo.

Nespameten umik zahodnih sil iz Afganistana bo z novim begunskim valom prizadel tudi Evropo in Evropsko unijo, ki je ob tem povsem pasivna.

Metod Berlec je prof. zgodovine in geografije; namestnik gl. in odg. urednika Demokracije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine