-0.1 C
Ljubljana
nedelja, 24 novembra, 2024

Spolitizirano sodstvo brez ugleda in egoistična politična razhajanja

Piše: dr. Metod Berlec

V tokratni reviji Demokracija smo posebno pozornost namenili izidu knjige Budnica predsednika SDS Janeza Janše. Kot je ob tej priložnosti zapisal kolega Jože Biščak, je Janša »eden tistih redkih politikov in državnikov, ki se zavedajo, da demokracija sama po sebi (kot oblika vladanja) ne prinese in ne zagotavlja svobode«.

»Za svobodo si je treba prizadevati vsak dan, drugače jo lahko izgubimo, kot jo izgubljamo pod vlado Roberta Goloba. Na to skozi več tekstov in nagovorov opozarja v knjigi ‘Budnica’. Hkrati razbija klasični mit, da je uspeh odvisen od okoliščin, na katere nimamo vpliva, ne pa od dela in truda, ki ga vložimo. Pravi, da se ljudje, ki jim leva vlada omejuje svobodo govora in svobodo nasploh, ne smejo prepustiti malodušju, ampak ukrepati. Zato je pomembna glasna budnica ali več budnic, ker sedanja leva vlada preprosto nima kompasa, kar vodi v propad Slovenije, ki je težko in z žrtvami izbojevala osamosvojitev. Branje bo koristilo vsakomur, saj gre za natančno antologijo dogodkov, ki smo jim bili priča med aprilom 2022 in novembrom 2024. Janša jih analizira in razkriva srhljivo realnost levičarske vladavine. To je ena tistih knjig, ki te potegne vase in ti da misliti: ali bom še naprej sedel na robu stola in si grizel nohte ali bom nekaj naredil, da bo moje življenje in življenje mojih potomcev boljše.« Nedvomno se z zapisanim lahko samo strinjamo. Slovensko prebivalstvo je treba prebuditi, da bo vzelo usodo v svoje roke.

Še posebej močno budnico potrebuje slovensko sodstvo, ki ga še vedno povsem brezsramno izkoriščajo za politične obračune. Pri tem je glavna tarča tega neverjetno podlega početja vedno znova prvak SDS Janez Janša. »Na predlog Založbe Nova obzorja bo 10 evrov od vsakega prodanega izvoda knjige pripadlo avtorju kot avtorski honorar in pomoč pri plačilu enormnih sodnih stroškov krivosodnim. Knjiga bo že ta teden v predprodaji. Hvala,« je prejšnji teden zapisal Janša na družbenem omrežju X. V reviji tako opozarjamo na sprevrženo pristransko odločanje slovenskega sodstva. Janši bi moralo v skladu s 30. členom Ustave RS (»Kdor je bil po krivem obsojen za kaznivo dejanje ali mu je bila prostost neutemeljeno odvzeta, ima pravico do rehabilitacije, do povrnitve škode, in druge pravice po zakonu.«) prisoditi izplačilo odškodnine zaradi montiranega sodnega procesa Patria, a je raje zaščitilo tiste (tožilko Branko Zobec Hrastar in sodnici/sodnika Barbaro Klanjšek, Vesno Žalik, Milana Štruklja in Branka Maslešo), ki so ga povsem neprofesionalno in politično motivirano krivo tožili in sodili, ter mu naložilo plačilo več kot 30.000 evrov sodnih stroškov. Janšo je to prisililo celo v e-dražbo osebnih predmetov, vključno z vojaško uniformo iz časa slovenskega osamosvajanja. Zaradi  tega, ali pač ne, je neki anonimnež na omrežju X objavil naslove tožilke in sodnikov, ki so krivo sodili v primeru Patria, zaradi česar se je potem razburjal celoten slovenski politični vrh. Seveda je treba obsoditi pozive k nasilju, a prav bi bilo, da bi se vladajoči zavedali, da je treba obsoditi tudi pozive levičarskih skrajnežev, ki stalno pozivajo k obračunu z opozicijo. V času prejšnje vlade so celo vpili »smrt janšizmu«, tistega, ki je sredi Ljubljane pozival k uboju Janše, pa so sodno oprostili. Pri tem je jasno, da si bo sodstvo ugled ustvarilo, ko se ne bo več pustilo zlorabljati v politične namene in bo sodilo neodvisno, strokovno in profesionalno.

V reviji smo pod drobnogled vzeli tudi politično dogajanje na slovenski politični sceni. V soboto je prišlo do dolgo napovedovane ustanovitve Logarjeve stranke, ki se v nasprotju s pričakovanji, da bo nastopala pod imenom »Platforma sodelovanja«, imenuje »Demokrati«. Pri tem na Anžeta Logarja iz SDS upravičeno letijo očitki, da si nezakonito, s krajo, skuša prilastiti to ime (o tem bo odločal Urad za intelektualno lastnino), saj že obstajajo slovenski demokrati oziroma Slovenska demokratska stranka. Še pred kongresom pa sta se sporekla Logar in Dejan Kaloh. Slednji naj bi svoje sodelovanje v Logarjevi stranki in s tem svoje sodelovanje v novi poslanski skupini (v njej bi bila poleg Logarja še Eva Irgl in Dejan Kaloh) pogojeval s podpredsedniškim mestom. Logar je to zavrnil, Kaloh pa ga je v ponedeljek napadel z odprtim pismom, v katerem mu je očital, da je »izkoriščevalski antidemokrat in vnaprejšnja prevara volivcev«. »Tvoje besede o sodelovanju in povezovanju so zgolj leporečje za morebitne naivne volivce. Resnica je drugačna. Za SDS si mi dejal, da je to stranko potrebno terminalno uničiti. Dobesedno – terminalno uničiti, kar so sovražne besede, vredne popolnega anti-demokrata.« Sledilo je Logarjevo zanikanje Kalohovih trditev. Kaj je resnica, bo pokazal čas. A nekaj je jasno. Na prihodnjih volitvah bo potrebna koncentracija glasov na SDS, saj je edino ta stranka porok za politične spremembe.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine