11.3 C
Ljubljana
petek, 18 oktobra, 2024

Škandalozni začetek in tudi konec OI 2024: Naprej z »zadnjo večerjo«, kasneje z zelo »zasvinjano« Seno in še čem …

Piše: Vančo K. Tegov

Te olimpijske igre so bile zelo drugačne od tistih v Tokiu. Večkrat tudi z negativnim predznakom. V Tokiu so bile dvorane prazne  v Parizu in Franciji pa  so bile dvorane in stadioni polni. In kljub škandalom so bile to športno uspešne olimpijske igre. Uspešne po produkciji škandalov in pristranskosti več vrst.

Olimpijske igre so se začele škandalozno in končale s škandali. Otvoritev je bila impresivna, a slabo sprejeta zaradi prizora, ki je veljal za parodijo Zadnje večerje. Skoraj takoj so Sveti sinod, Katoliška cerkev, Pravoslavna cerkev in nasploh kristjani po vsem svetu obsodili in obsodili ta del uvoda in njegova temačna sporočila, vključno z bledo konico, ki je bila povezana s knjigo Razodetja. To nima nič skupnega z neko umetniško svobodo.

Ena najhujših polemik je bila v ženskih boksarskih krogih glede spolne identitete boksark Imane Khelief iz Alžirije in Yu-Ting iz Tajvana. Helif je zavrnila in spravila v jok Italijanko Angelo Carini. Celo to da  sta oba »hermafrodita« na koncu dobila kolajni v svoji kategoriji. Šport ni in ne sme biti  poligon za stvari ki so  v domeni medicine in znanosti  na več mejnih področij, ki so ali pa  na področju vedenjske problematike.

Kopanje v Seni

Drug problematičen trenutek na OI je bil povezan z željo Francozov, da bi triatlonci plavali v reki Seni. Plavalna tekma  je bila preložena zaradi onesnaženja vode, vendar je bilo 31. julija jasno, da bodo  tekme potekale, ker so rezultati zadnjih analiz vode omogočili izvedbo dirk. Ni minilo dolgo, ko so se tekmovalci začeli pritoževati nad čistostjo reke. Skoraj na vsaki tekmi plavanja v Seni so imeli reševalci in zdravstvene službe bistveno več dela kot po navadi. Nekateri tekmovalci so celo  zaradi zdravljenja zamudili podelitev kolajn, ki so jih osvojili v umazani Seni.

Dvema udeležencema je postalo slabo po plavanju, kanadskemu triatloncu pa je postalo slabo takoj po končani tekmi.

Olimpijska vas je rodila tudi nove škandale

Na tem pomembnem »poligonu« za škandale je bili veliko  neprespanih noči, čakalnih vrst, slabe hrane in kartonske postelje, ki so le delček stvari  nad katerimi  os se pritoževali športniki. Italijanski plavalec Thomas Ceccon, ki je na olimpijskih igrah v Parizu osvojil zlato na 100 metrov hrbtno, je postregel z zanimivimi razkritji o življenjskih razmerah v olimpijski vasi. Posamezne ameriške selekcije so že v začetku zavrnili namestitve v olimpijski »džungli«, eni pa so celo pred prihodom na igre rezervirali cele hotele in kompletno svojo »tehnično« ekipo.

Na družbenih omrežjih se je pojavila celo fotografija Italijana, na kateri leži na travi ob klopci v naselju. Tako je podoba Checonovega dremeža na prostem postala ena najbolj deljenih fotografij na družbenih omrežjih.

Nevsakdanje je bilo to…

Da so pariške igre izpostavile eno stvar in sicer, da so ženske neustavljive. Nada Hawez, 26-letna egipčanska sabljačica, je na letošnjih igrah nastopala v sedmem mesecu nosečnosti.

Tudi to…

Nedvomen favorit v nenavadnem vedenju in obnašanju na  tokratnih olimpijskih iger je  bil 51-letni Yusif Dikech iz Turčije – »neprevidni« športni  strelec, ki je pred tarčo stal brez očal in čepkov za ušesa, z zmečkano majico in roko v žepu. Z lahkoto pa je osvojil oziroma »pristreljal« srebrno medaljo svoji državi. Zaradi njegove impresivne zbranosti so se mnogi bali. Pojavili so se naslovi, da vse države druge države pošiljajo športnike, Turčija pa svojega »poklicnega« morilca.

Djoković pa…

O tem da so poleg navdušenja nad doseženim uspehom  in pokazanega veselja potem je bilo tudi preveč dobesedno razumljena osebna svoboda, ko so posamezni »asi« lepo pozirali z alkoholom  in objestno ter z očitnim prekoračenjem  decibelov slavili uspehe in dosežke. Da so koga zmotili s tem pa jih ni zanimalo. Temu omejenemu »pristopu« se je pridružil nihče drug kot Novak Djoković, ki je osvojil zgodovinsko prvo olimpijsko zlato v tenisu. Naslov z iger je bil edini večji pokal, ki ga 24-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam ni osvojil. Nole je sanjske uspehe dosegel v srbski restavraciji v Parizu, njegov dobri prijatelj pa nas je poskrbel za priče zabave. V videu, ki ga je objavil na Instagramu, je mogoče videti Novaka, kako pleše in poje na vso moč, medtem ko drži kozarec rdečega vina. Temu so se pridružili nekateri slovenski udeleženci in po tem sodeč nostalgiki li pa tisti ki se palijo na »šumadijski«  rokenrol.

Epilog..

O tem da so letošnje 33. poletne olimpijske igre postale kraj in poligon za vse drugo kot pa za šport in negovanja nekega duha kot je (ali bi moralo biti) športno viteštvo, spoštljivost vseh do vsakogar  ter zdravega načina dojemanja človeštva in tradicije, je skorajda jasno kaj sledi ali vsaj moralo slediti. Če tega več ni, se poraja  tudi dvom o tem, ali je sploh potrebno da se ravno tam dokazujejo in izpričujejo prej omenjene prvine. Kot kaže so te igre samo pomagale pri poglabljanju dvomov o smiselnosti udeležbe na teh in podobnih vesoljnih zbiranj.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine