Piše: Metod Berlec
V prihodnjih dneh bomo v medijih na veliko brali in poslušali, kako smo bili Slovenci pred tridesetimi leti enotni v prizadevanjih za samostojno in neodvisno državo. Žal ni bilo tako. Če so bili ljudje v veliki večini res za osamosvojitev, kar so pokazali rezultati plebiscita, med slovensko politično elito te enotnosti ni bilo, saj so nekateri osamosvojitev podpirali s figo v žepu ali ji celo odkrito nasprotovali. Pri tem so izstopali politiki iz vrst SDP in LDS pod vodstvom Cirila Ribičiča in Jožefa Školča, ki so v takratni skupščini na vse mogoče načine ovirali sprejemanje osamosvojitvene zakonodaje ali mu celo nasprotovali.
Nekateri ključni zakoni so bili tako sprejeti samo z nekaj glasovi večine, ki jo je imela v takratni skupščini vladajoča koalicija Demos. V tokratni reviji zato opozarjamo na epizodo, ki se je zgodila 12. junija 1991. Takrat je predsednik zvezne jugoslovanske vlade Ante Marković uradno obiskal Ljubljano in pozival slovensko vlado, naj se odpove osamosvojitvi. Pri tem se je tajno sešel z vodstvom SDP in LDS in pri njih preverjal, ali so pripravljeni vreči Demosovo vlado in s tem ustaviti osamosvojitev. Jožef Školč je tako že naslednji dan v imenu LDS objavil poziv Demosu in vladi, naj se 26. junija odpove »operetni razglasitvi države Slovenije«. Pri tem so v LDS računali, da bi odstop od osamosvojitve, ki je bila po njihovo slabo pripravljena, povzročil razkol v Demosu in padec vlade. Za Školča je bila osamosvojitev interno, kot je zapisal Danilo Slivnik v knjigi Kučanov klan, oslarija, ki se jo morajo iti, »da ne bi izgubili volilnih glasov«. Podobno igro so igrali številni postkomunistični politiki, za katere samostojna Slovenija ni bila nikoli »intimna opcija«. Tudi zadnji šef CK ZKS Milan Kučan in takratni predsednik predsedstva Republike Slovenije je imel po Slivniku poleg uradne opcije A, osamosvojitve RS torej, v rezervi še opcijo B, ki je predvidevala, da Slovenija ostane v SFRJ, če se kaj zalomi, saj so se slovenski komunisti v objemu Beograda kot vedno dobro počutili. Igrali so torej dvojno igro …
Leva opozicija je nekaj dni pred osamosvojitvijo skupaj z jugoslovanskim premierjem izdajalsko razpravljala o možnosti padca Demosove vlade in ustavitvi osamosvojitve.
Metod Berlec je prof. zgodovine in geografije; namestnik gl. in odg. urednika Demokracije.