Piše: Tanja Brkić
Slovenija se sooča z naraščajočo politično in gospodarsko negotovostjo, ki razkriva šibkosti aktualne vlade. Referendumski poraz, ki je jasno pokazal nezaupanje ljudstva do oblasti, je le vrh ledene gore. Glas ljudstva je bil nedvoumen: zdajšnja vlada ne uživa podpore, njeni projekti pa se podirajo kot hišica iz kart.
Medijski zakon, ki ga je zagovarjala ministrica za kulturo Asta Vrečko, je doživel klavrn konec. Po burnih razpravah in kritikah tako z desne kot z leve je zakon očitno končal svojo zakonodajno pot. Dvignila se je tudi delavska koalicija, ki ostro nasprotuje predlagani pokojninski reformi. Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Damjan Volf je poudaril: »40 let dela je dovolj! Slovenski delavec ob upokojitvi je vse prevečkrat zgaran, iztrošen, bolan in še z nizko pokojnino.« Sindikati zahtevajo dopolnila k zakonu, sicer napovedujejo zbiranje podpisov za referendum po 30. maju 2025.
Gospodarske težave še dodatno bremenijo vlado. Po podatkih SURS se je slovenski BDP v prvem četrtletju 2025 zmanjšal za 0,7 odstotka, kar je prvi letni upad po koronski krizi. Poročilo Umarja opozarja, da nizka produktivnost ogroža kakovost življenja v Sloveniji, kar dodatno poglablja razočaranje ljudi. Medtem ko se BDP v evroobmočju in EU povečuje, Slovenija zaostaja, kar kaže neučinkovitost vladnih gospodarskih politik.
Po referendumskem porazu se je »civilna družba« vrnila v vlogo zagovornika vlade, kar še dodatno potrjuje vtis, da so ti akterji podaljšek oblasti. Nič od tega pa ne more prikriti dejstva, da se vlada sooča z vse večjim odporom. Od propadlih reform do gospodarskega nazadovanja – vse kaže na to, da se aktualni oblasti bliža neslaven, celo katastrofalen konec.