5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Misli o slovenskem človeku. In pomaranče.

Piše: Lea Kalc Furlanič 

Zdaj pa dovolj! Sama zavajanja, napihovanje, dvoličnost … Človeka popade sveta jeza, ko dan za dnem posluša namenoma lansirane zavajajoče, popačene novice, komentarje, žaljivke, provokacije MSM-medijev in socialnih omrežij ali klevete dela državljanov na tržnici, v kavarni, pri frizerju, mehaniku, celo med sorodniki in prijatelji … 

Vse je samo še črno-belo, vmesne, predvsem pa razumske poti v slovenski družbeni stvarnosti ni več. Postali smo prostaška, nasilna družba, popolnoma razrvana in razcepljena. Kaj bi pomagalo, da ne bi bilo več tako? Da bi bili strpni, solidarni, povezovalni, pošteni – vse le v dobro Slovenije? Brez postranskih interesov, predvsem sle po oblasti, po izčrpavanju države?! Hm … Bi nam morali ukiniti privilegije, ki jih omogoča sodoben način življenja v 21. stoletju v srednjeevropski državi, nas stradati kot Vzhodne Nemce v Berlinu, ki do padca berlinskega zidu še pomaranč niso dobili v trgovini, nas soočiti z veliko ekonomsko in energetsko krizo, še hujšo epidemijo ali kaj?!

Pred 30 leti, še v povojih slovenske osamosvojitve, je dr. Anton Trstenjak, mislec, teolog, pisec, napisal izredno povedno knjigo Misli o slovenskem človeku. Sestavil je najboljši profil Slovenk in Slovencev iz vseh zornih kotov. Njegove tedanje misli lahko povsem apliciramo na današnji čas: »Ali smo Slovenci narod nasprotnikov, ki sami sebi nasprotujejo, kadar bi morali najbolj složno poprijeti, ali pa smo končno vendarle tudi narodnostno politično zreli za velike odločitve, s katerimi rešujemo svoj obstoj?« In o smislu knjige zapiše: »Te misli naj bi bile predvsem tudi bodrilne, izraz vere v zdrave naravne sile slovenskega naroda, da jih je zmožen v odločilnih trenutkih strniti v dobro skupnosti in za lastno narodno preživetje …«  Pa še: »Kaj nas ob vsem tem ohranja? Vsekakor bi morali biti nenehno ustvarjalni ne samo v znanosti, tehniki, umetnosti, temveč predvsem tudi narodno politično. Končno nam vendarle gre za preživetje. Na dan prihaja z vso neizprosnostjo biološka zakonitost samoohranitve, da kot narod še naprej preživimo sredi premene časov in narodov.« Branje Trstenjakovih Misli je posebno v teh predvolilnih časih zelo priporočljivo. Morda spregledamo.

Lea Kalc Furlanič je novinarka Demokracije in nekdanja dolgoletna novinarka Primorskih novic.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine