4.3 C
Ljubljana
sreda, 8 januarja, 2025

Mednarodni poziv Golobovi vladi k spremembi odločitve

Piše: dr. Andreja Valič Zver

Platforma evropskega spomina in vesti (PEMC), ki združuje skoraj 70 institucij z vsega sveta, je na svoji letni konferenci v Vilni (Litva) dne 16. maja 2024 sprejela resolucijo, v kateri je pozvala slovensko vlado k vnovični uvedbi dneva spomina na žrtve komunizma. Resolucija, ki jo je predlagal Inštitut dr. Jožeta Pučnika, podprla pa sta tudi oba druga slovenska člana Platforme (Nova slovenska zaveza in Študijski center za narodno spravo), je bila sprejeta z aklamacijo.

Kot vemo, je v lanskem letu Vlada Republike Slovenije pod vodstvom Roberta Goloba ukinila dan spomina na žrtve komunizma v Sloveniji. To sramotno in brezčutno odločitev je sprejela enostransko, brez kakršnekoli javne razprave in obravnave, in to na predvečer praznika, ki bi ga morali Slovenke in Slovenci v lanskem letu zaznamovati drugič. Tovrstne odločitve, ki želijo brisati kolektivni spomin in pomenijo vrsto revanšizma, so nevarne, nepietetne in brez kančka občutljivosti do bolečin naroda.

Ukinitev nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja je naletela na različne odzive, vseeno pa je pomenila eno najbolj zavrženih in sramotnih odločitev vlade Roberta Goloba. Z brisanjem zgodovinskega spomina, z nepriznavanjem žrtev komunističnega nasilja, z zanikanjem vojnih in povojnih grozodejstev v naši družbi ne more biti sprave. Izjemno pomembno je ohranjati zgodovinski spomin na vse žrtve totalitarnih režimov ne glede na njihovo politično ozadje, saj je to med drugim ključno za graditev in ohranjanje demokratičnih vrednot v sodobni družbi.

V času komunističnega režima je bilo več sto tisoč slovenskih prebivalcev prizadetih zaradi različnih oblik komunističnega nasilja, številni od tistih, ki so se upirali komunističnemu sistemu in ideološki represiji v kakršni koli obliki, pa so bili pozabljeni.

Ukiniti pravico do spomina in počastitve vseh teh žrtev, ki še niso bile uradno pokopane, je nesprejemljivo dejanje in pomeni oddaljitev od vseh prizadevanj Evrope, da popravi krivice, storjene med drugo svetovno vojno in po njej. Evropska unija je v uradnih dokumentih izrazila jasno obsodbo nedemokratičnih sistemov iz preteklosti (fašizma, nacionalnega socializma, komunizma) in poudarila pomen spomina na žrtve ter ukrepanja za popravo krivic.

Že lani je bila tako ob škandalozni ukinitvi dneva spomina na brezpravno umorjene, zaprte, razlaščene, ponižane s strani komunističnega režima, sprejeta posebna izjava Platforme. A Golobova vlada se za zdaj pišemuhovsko ne meni za mednarodne pozive k vnovični uvedbi dneva spomina na žrtve komunizma. Raje kot s slovenskimi travmami, ki so skoraj 80 let po koncu druge svetovne vojne še kako žive, se ukvarja s Palestino in z njenim fantomskim priznanjem. Pa vendar je treba Golobu in njegovi »svobodni« kliki povsem jasno povedati, da za Slovenijo ne bo uspešne in demokratične prihodnosti, dokler bodo on in njemu podobni prepovedovali spomin na žrtve, ki so glede na resolucijo Evropskega parlamenta iz leta 2009 predvsem ŽRTVE. In vse žrtve so vredne spomina, resnice in pravice!

V nadaljevanju navajam izjavo Platforme evropskega spomina in vesti:

Platforma evropskega spomina in vesti

Resolucija Sveta članic

Poziv Vladi RS k vnovični uvedbi dneva spomina na žrtve komunizma

Platforma Evropskega spomina in vesti poziva Vlado Republike Slovenije, naj ratificira resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu ter znova uvede dan spomina na žrtve komunizma in s tem odpravi odločitev, s katero je 16. maja 2023 ukinila nacionalni dan spomina na žrtve komunističnih zločinov.

Platforma pozdravlja tudi dejstvo, da se slovenska javnost kljub ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja s strani vlade z ustreznimi dogodki in s spominskimi slovesnostmi ter preučevanjem zgodovine še vedno zaveda pomena ugotavljanja zgodovinske resnice in zaznamovanja tudi globoko bolečih in travmatičnih izkušenj slovenskega naroda. V kolektivni zavesti mora opomin na takšne dogodke ostati živ, saj se le tako lahko prepreči ponovitev najbolj tragičnih dogodkov iz slovenske ter skupne, evropske zgodovine.

Platforma Evropskega spomina in vesti pozdravlja vse zbrane ob počastitvi žrtev komunističnega režima in sporoča podporo vseh svojih članov in demokratične javnosti v Evropi. Z vero v svetlo prihodnost verjamemo, da bodo resnica, pravičnost, sočutje in pomiritev zmagali v prihodnosti slovenskega naroda.

Sprejeto v Vilni, 16. 5. 2024

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine