0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Kje smo in kam gremo

Piše: Mag. Andrej Aplenc, nekdanji direktor Zavoda za oživitev civilne družbe in publicist

Volitve so mimo in imamo novo vlado. Sedaj ko se je prah malo polegel, poglejmo, kje smo in kam gremo. Glede volitev menim, da je ključno vlogo imela medijska scena, kjer se je odigral medijski umor SDS in Janeza Janše. Ta medijski umor bo šel v anale zgodovine naših tranzicijskih medijev.

V reviji Dignitas, št. 13–14, kjer sva bila urednika dr. Janez Jerovšek in jaz, je pesnik Dane Zajc zapisal: »Raziskave … pokažejo na avtocenzuro in na cenzuro, ki je značilna za naš tisk. Na to, kako si mnogi naši novinarji pustijo ukazovati in naročati mnenja, ki jih objavljajo kot svoja prepričanja ali odkritja, čeprav najbrž nimajo nikakršnega prepričanja ali svojega lastnega pogleda na tisto, o čemer pišejo. In tako oblikujejo javno mnenje. Da bi prekrili resnico, jo prepleskajo s polresnicami. Slovensko javno mnenje, ki je že tako ali tako majavo in ignorantsko, s tem spodbujajo k relativizmu, nihilizmu in filistrstvu.«

Prof. dr. Janez Jerovšek pa je v reviji Dignitas zapisal: »Vzrok za takšno nepluralno in nedemokratično stanje medijev je v tem, da je približno 80 odstotkov elite iz časa socializma preživelo propad socializma in ohranilo svoje položaje tudi v tranzicijskem obdobju.«

Sedaj je še slabše.

Novinarji in novinarke Aktiva novinarjev televizije RTVS so na seji programskega sveta RTVS dne 9. maja 2016 razvili plakat z napisom »smrt janšizmu«. Vodstvo RTVS ni z ozirom na to naredilo nič, za novinarje ni bilo nobenih posledic. Tak govor predstavlja sovražni govor, ki je zakonsko kazniv. Geslo »smrt fašizmu«, ki je med vojno grozilo s smrtjo okupatorjem, se je uporabilo proti takratni legalni vladi. Nemogoče je, da bi se to zgodilo kjerkoli v Evropi, da bi v Nemčiji z napisom »smrt merkelizmu« ali v Franciji »smrt macronizmu« ali v Angliji z napisom »smrt johnsonizmu« nastopali novinarji nacionalnih televizij. Dejstvo pa je tudi, da pri nas ti novinarji in novinarke še vedno poročajo na RTVS. Sedaj, pod novo vlado, pa se še pripravlja novela zakona o RTVS, ki bo spremenila nacionalno televizijo v orodje vlade. Po besedah predsednika vlade Roberta Goloba naj bi imeli svobodo govora, kar pa imamo in bomo imeli, pa je popolno medijsko enoumje iz prejšnjega režima.

Predstavniki sedanje vlade so vedeli veliko povedati, kako bodo izboljšali slovenski zdravstveni sistem. Po podatkih OECD ima Slovenija 2,6 zdravnika na 1000 prebivalcev. Manj jih imajo le Poljska, Albanija, Črna gora in Romunija. V Sloveniji je 326 zdravnikov na 100.000 prebivalcev, v sosednji Avstriji jih je pa 524. Zdravstvo je odvisno od državnega denarja. Slovenski BDP je okoli 24.000 ameriških dolarjev na prebivalca, avstrijski pa okoli 51.000. To je razlaga za to, da slovenski zdravniki odhajajo v Avstrijo, kjer so dvakrat bolje plačani. Zato menim, da je vsako govorjenje o bistvenem izboljšanju našega zdravstvenega sistema navaden populizem. Zakaj pa je naš BDP tako nizek?

V aferi Watergate sta Bob Woodward in Carl Bernstein, novinarja časopisa Washington Post, dobila nasvet anonimnega vira, ki sta ga poimenovala Deep Throat ali Globoko grlo, naj v svoji raziskavi »follow the money«, sledita denarju. Če to upoštevamo in sledimo denarju pri nas, je »follow the money« zelo dobro opisan in analiziran v knjigi »Vzporedni mehanizem globoke države« avtorja dr. Rada Pezdirja. Tam je razlaga, kje je in kam je vse šel državni denar, in posledično je to tudi odgovor, zakaj je naš BDP dvakrat manjši od avstrijskega. In med drugim tudi odgovor, zakaj je naš zdravstveni sistem tak, avstrijski pa drugačen. Za tiste, ki ne bodo brali knjige dr. Pezdirja, pa samo tole: v NLB je bilo opranih več kot milijarda evrov terorističnega iranskega denarja. Za to do sedaj ni odgovarjal nihče.

Ker nisem ciganka, ne morem zanesljivo napovedati, kako bo s sedanjo vlado. Menim pa, da je zelo verjetno, da bomo poleg vsega drugega soočeni z dvema problemoma: z virusom covida in s težavami zdravstva, z inflacijo, rastjo cen in življenjskih stroškov torej. Ta bo občutno zmanjšala naš življenjski standard. Čez kakšnega pol leta ali ob letu osorej bo mnogim Slovenkam in Slovencem kljub medijski propagandi in enoumju veliko bolj jasno, koga so volili.

Izpostavljeni stavek:

Čez kakšnega pol leta ali ob letu osorej bo mnogim Slovenkam in Slovencem kljub medijski propagandi in enoumju veliko bolj jasno, koga so volili.

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine