Piše: dr. Metod Berlec
Že vse od leta 2003, ko je naš nekdanji lastnik avstralski Slovenec Dušan S. Lajovic poskrbel za objavo Centralne aktivne evidence (CAE) na spletu pod domeno Udba.net, je znano, da je s Službo državne varnosti sodelovala tudi sedanja slovenska kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos. Evidenco je leta 1987 izdelal takratni Republiški sekretariat za notranje zadeve Socialistične republike Slovenije, pod katerega je spadala tudi Služba državne varnosti (SDV), naslednica Uprave državne varnosti (Udbe). Danes je uradni dokument Arhiva Republike Slovenije. Marta Kos je v tej evidenci navedena pod zaporedno številko 452234. Njen dosje SDV je 0014000-05448.
Kaj pomeni ta številka, smo vprašali najboljšega poznavalca udbovskih arhivov (poleg še živečih udbovcev) Igorja Omerzo. Po njegovo njena številka pomeni, »da je bila registriran vir«, torej »je imela tudi kodno ime«. Omerza: »Vir je nižja oblika kot sodelavec, a meja ni zelo jasna in običajno je vir napredoval v sodelavca.« Sam jim daje »skupno ime konfident/konfidentka Udbe, ker gre v obeh primerih za zaupnika, ki zavestno sodeluje z Udbo«. Glede na to, da je postala udbovski vir v drugi polovici osemdesetih let prejšnjega stoletja obstaja po Omerzi velika verjetnost, da je dokumentacija, povezana z njo, uničena. In tudi če je po naključju pri preučevanju udbovskih arhivov naletel na kak »njen« dokument, ker je imela kodno ime, ni mogel vedeti, da je to ona. A glede na to, da je »Centralna aktivna evidenca, ponarodelo Udba.net, ohranjena iz leta 1987, pomeni, da je bila konfidentka že med študijem novinarstva na FSPN«. Po naših informacijah in informacijah Bojana Požarja (iz policijskih virov) je Marta Kos kot konfidentka Udbe delala tudi med svojim bivanjem v Nemčiji, v mestu Köln, na radijski postaji Deutsche Welle, kamor se je po lastnih navedbah preselila dva meseca po padcu berlinskega zidu (novembra 1989). »Viri pravijo, da naj bi jo imel na zvezi uslužbenec (inšpektor) SDV Stojan Celin (iz CSDV Maribor), ki naj bi ga tudi na Koroškem poznali kot znanega udbovca. Kosova naj bi mu bila informacije iz Nemčije pošiljala po pošti, prek svoje znanke oziroma prijateljice, soplavalke, pisma za Celina, ki jih soplavalka ni smela odpreti, pa naj bi bila označena z dvema črticama na kuverti levo zgoraj. Zaradi številnih pisem Celinu, ki naj bi mu jih bila prijateljica Marte Kos po dogovoru z Marto osebno dostavljala, naj bi se začelo govoriti, da sta Kosova in Celin ljubimca.« Dokler, tako Požarjevi viri, ni enega od teh označenih pisem iz radovednosti odprl soplavalkin mož in uvidel, za kaj v resnici gre. Potem naj bi bil ženi prepovedal nadaljnje dostavljanje teh pisem Celinu.
Pri tem Požarjevi policijski viri pravijo, naj bi bila Kosova imela v Nemčiji podobno operativno nalogo, kot jo je imel nekdanji urednik Dela Mitja Meršol (kasneje tudi poslanec Jankovićeve Pozitivne Slovenije) v Londonu kot novinar slovenske redakcije BBC. »Da vohuni za slovensko in jugoslovansko skupnostjo v Londonu, Kosova pa v Kölnu oziroma Nemčiji.« Glede na zapisano je očitno, da je bila Marta Kos »špicelj Udbe«. Sama sicer to zanika, a CEA in viri to potrjujejo, kar je nedvomno zelo obremenjujoče za nekoga, ki se poteguje za člana/članico Evropske komisije. Kot sodelavec SDV je v Udba.net naveden tudi brat Marte Kos, koroški odvetnik Miran Kos. Njen bolj znani brat Drago Kos pa je naveden kot uslužbenec RSNZ. Ob tem je treba poudariti, da je Udba kot jugoslovanska oziroma slovenska politična policija sistematično kršila temeljne človekove pravice. Bila je »organ za prepoznavanje in sankcioniranje političnih nasprotnikov v nekdanji socialistični Jugoslaviji«. Zakonodaja propadle SFRJ ji je dajala skoraj neomejene pristojnosti. Udba je delovala tudi v tujini, kjer takšnih pristojnosti ni imela, zato je delovala tajno. Opravila je celo vrsto podtalnih akcij, umorov, izsiljevanj in ugrabitev. Pri tem je uporabljala svoje agente in sodelovala z jugoslovanskimi in tudi tujimi civilisti. Skratka, bila je zločinska organizacija, ki je s propadom Jugoslavije razpadla, njeni uslužbenci, sodelavci in špiclji pa so se večinoma pretkano prilagodili novim časom.
In še nekaj. Vse več informacij je, da je na izbiro Marte Kos za novo slovensko kandidatko za evropsko komisarko vplival tudi razvpiti ljubljanski župan Zoran Janković, ki ima, kot smo v naši reviji že večkrat pisali, velik vpliv na predsednika GS in vlade Roberta Goloba. Po naših informacijah k Jankoviću v zadnjem času hodijo celo zaposleni iz državotvornih ministrstev (ministrstva za zunanje zadeve, ministrstva za notranje zadeve in ministrstva za obrambo) in pri njem lobirajo za visoke funkcije na ministrstvih. No, Janković pa si želi, da bi Kosova postala komisarka za širitev in bi s tem koristila njegovim srbskim prijateljem (v prvi vrsti Miloradu Dodiku in Aleksandru Vučiću) ter njegovim spornim balkanskim poslom.