5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Etično in moralno pogoreli

Piše: Lea Kalc Furlanič

Ob aferi o “vprašljivi” diplomi slovenskega vrhovnega sodnika in njegovem (ne)odzivanju na novinarska vprašanja o tem dokumentu ter celo grožnjam novinarjem, ki želijo resnico, spomin človeka vrne v čase študija na eni najstarejših ljubljanskih fakultet. 

Profesorji, ki so bili tedaj v tem hramu učenosti staroste slovenskega univerzitetnega življenja, s študenti niso bili niti najmanj prizanesljivi, prej si na izpitih “pogorel”(posebno pri profesorici Bredi Pogorelec), kot bi ti šlo gladko. Trdo delo, odrekanje in zahteven ter sproten študij je bila tedaj edina stalnica na tej fakulteti. Zato se je bilo grenkega priokusa ob misli nanjo težko znebiti, šele po več letih ga je nadomestil ponos, da je le lasten znoj pripeljal na konec študijske in potem na poklicno pot. Ki pa tudi streže s trdim kruhom in služba še zdaleč ne čaka na vsakem koraku.

Če bi vatle merili (tudi) po opisanem, je sklep ta, da povprečnemu univerzitetno izobraženemu Slovencu ni z rožicami postlano, ravno nasprotno. Večino svojega aktivnega življenja se mora le dokazovati, kar je sicer dobra podlaga za ustvarjalnost in učinkovitost, a z leti utegne postati naporno. Ob tem ne pozabimo na precejšnjo brezposelnost univerzitetno izobraženih, ki pišejo na desetine prijav za službo, a nikoli ne dobijo odgovora.

In ravno tu se začne in konča osnovno vprašanje o tistih, ki nimajo ne etičnega ne moralnega sita, ko gre za upravljanje z javnimi zaposlitvami. Aktualni primer slovenskega vrhovnega sodnika in “združbe” okoli njega, ki ga je “ustoličila”, je tovrsten v nebo vpijoč. Kakšni, za vraga, so to ljudje – poleg odgovornih tudi tako imenovani strici in botri -, ki z nenavadno lahkoto in brez kančka slabe vesti tako in drugače uredijo službe svojim (političnim, sorodstvenim) varovancem? Eno so namreč priporočila, vse kaj drugega pa je namerno prirejanje okoliščin. In še slabši je potem epilog, ko se, četudi na javni funkciji, izogibajo javnosti pokazati dokazilo, dokument, zakonsko določen za funkcijo, ki jo opravljajo. Še več, javnosti grozijo s tožbami in se z domala sramotnimi faksimili dokazila o izobrazbi iz nje celo norčujejo. Taki ljudje so le etično in moralno pogoreli, a žal spodkopavajo še tiste zdrave temelje naše družbe, kolikor jih je ostalo …

Lea Kalc Furlanič je novinarka Demokracije in nekdanja dolgoletna novinarka Primorskih novic.  

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine