3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Družbena omrežja kot orožje

Piše: Anita Gužvič

Medtem ko starejši še lahko dojemamo razkorak med fizičnim in digitalnim, pa otroci že odraščajo pred zasloni in ta digitalni svet vse bolj vpliva na njihovo življenja, morda celo bolj kot fizični svet.

Glede na današnji hitri tempo življenja je vse več primerov, ko pravzaprav otroke vzgaja internet, kjer nanje prežijo pornografija, vsebine LGBT, anonimna ustrahovanja in nadlegovanja, nezdravo primerjanje med seboj in nerealni ideali. Vse to prinaša nevarnosti za razvoj njihovih identitet.

Dogodki po svetu so pokazali, da so družbena omrežja pravzaprav postala sistemski akterji, ki s škodljivimi ideologijami prežijo tudi na otroke. Vprašanje je, kako regulirati digitalne velikane in kakšna pravila postaviti. Tega vprašanja so se resno lotili na Floridi v ZDA, kjer bodo otrokom, mlajšim od 14 let, od prihodnjega leta prepovedali dostopati do družbenih omrežij. Gre za zakon, ki ga je podpisal guverner Ron DeSantis, zahteva pa, da podjetja, ki imajo v lasti družbena omrežja, izbrišejo račune oseb, mlajših od 14 let. Otroci, stari 14 in 15 let, bodo potrebovali soglasje staršev, preden se prijavijo na platforme, kot sta Instagram in Snapchat. Podjetja, ki ne bodo izbrisala računov, bodo morala plačati globo v razponu od 10.000 do 50.000 dolarjev.

Družbena omrežja so postala sistemski akterji, ki prežijo na otroke in mlade s škodljivimi ideologijami.

Da liberalci izkoriščajo družbena omrežja kot orodje (orožje) za širjenje svoje ideologije in s tem zastrupljajo mlade, dokazuje tudi raziskava iz ZDA v času volitev, ki razkriva, da imajo družbeni velikani, kot je Facebook, določeno zasnovo algoritmov, ki določajo, kaj vam bodo prikazali. Ti algoritmi pravzaprav ne temeljijo na tem, kar mlade zanima, ampak so zelo ideološko obarvani. Prav tako so ugotovili, da so tako imenovani viralni posnetki, ki dosežejo na milijone mladih, pogosto »podtaknjeni«. Ni treba ugotavljati, kakšne vsebine so viralne − segajo  od feminističnih do vseh oblik spolne sprevrženosti. Po drugi strani pa družbena omrežja rada označujejo konservativne poglede na svet kot dezinformacije ali pa jih preprosto cenzurirajo. Temu smo bili ne nazadnje priča tudi v Sloveniji, ko so slovenski spletni vplivnici Zali Klopčič izbrisali video o slovenski seriji oddaj LGBT na RTV Slovenija.

Prav bi bilo, da bi prepoved uporabe družbenih omrežij za otroke sprejela tudi Evropska unija, saj bi lahko tako v neki meri zagotovili otrokom otroštvo brez pasti interneta, kot so enostavni dostopi do vsiljenih škodljivih vsebin, tudi zaradi njihove varnosti.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine