12 C
Ljubljana
sobota, 19 oktobra, 2024

Dosežki »Golobnjaka« − 34. del: Privilegirajo zločine komunizma

Piše: dr. Vinko Gorenak

Že pred časom sem pisal o vsebini Resolucije o evropski zavesti in totalitarizmu, ki jo je sprejel Evropski parlament (EP) davnega leta 2009. V njej obsoja vse tri totalitarizme prejšnjega stoletja, ki so Evropo pa tudi Slovenijo močno zaznamovali. Gre torej za fašizem, nacizem in komunizem, tri najbolj brutalne sisteme prejšnjega stoletja, ki so odgovorni za milijone nedolžnih žrtev. V primeru Slovenije to še posebej velja za komunizem zlasti z vidika po drugi svetovni vojni zunajsodno pobitih ljudi. V EP so leta 2009 za sprejetje omenjene resolucije glasovali prav vsi takratni poslanci iz Slovenije ne glede na svojo politično pripadnost.

In zakaj spet pišem o tej temi? Razlog je v tem, da so poslanci v našem državnem zboru (DZ) pred kratkim obravnavali predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu javnega reda in miru. Nič posebnega, boste rekli. Morda ste pomislili, da želijo poslanci »Golobnjaka« narediti več reda na nekem področju. A ni tako. Predlog zakona ima piškave štiri člene, najpomembnejši pa je naslednje besedilo: »Kdor na javnem kraju poveličuje, zagovarja ali spodbuja nacistično ali fašistično ideologijo, nosi, obeša, razkazuje, vzklika, izvaja, distribuira, objavlja ali kako drugače uporablja pozdrave, himne oziroma pesmi, zastave, uniforme, znake, parole oziroma gesla in druge oznake ali simbole (ter z njimi povezana slikovna in avdiovizualna gradiva), ki so značilni za nacizem, fašizem ter njune kolaborantske organizacije iz časa druge svetovne vojne, in s tem povzroči vznemirjenje ali razburjenje ali občutek ogroženosti, se kaznuje z globo od 1.000 do 2.500 evrov.«

Poslanci »Golobnjaka« so se torej nekako spravili na nacizem in fašizem, v celoti pa so pozabili na tretji totalitarizem prejšnjega stoletja − komunizem. Da je komunizem totalitarni sistem prejšnjega stoletja, mi verjetno ni treba posebej utemeljevati, vsaj ne z vidika med drugo svetovno vojno in po njej pobitih Slovencev, o katerih priča nad 600 evidentiranih prikritih grobišč v Sloveniji.

Poslanci »Golobnjaka« pa so ob tem namenoma spregledali Resolucijo 1096 parlamentarne skupščine Sveta Evrope (1996), ki obravnava nujnost razgradnje dediščine nekdanjih komunističnih totalitarnih sistemov, Resolucijo 1481 parlamentarne skupščine Sveta Evrope (2006) o potrebi po mednarodni obsodbi zločinov totalitarnih komunističnih režimov in Izjavo EP o razglasitvi 23. avgusta  za evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov (2009).

Poslanskih razprav bolj ali manj ne spremljam več, zato sem na hitro preletel magnetogram seje DZ, na kateri so obravnavali omenjeni predlog zakona. Začuden sem se ustavil ob izjavi poslanca »Golobnjaka« Martina Premka. To, kar je dejal v razpravi, ne vzdrži nobene civilizacijske presoje. Takole je dejal (magnetogram DZ – dobesedni prepis govora): …»nacizem in fašizem temeljita na zločinski, nasilni ideologiji, da komunizem, zakaj pa se zavzema komunizem za enakopravno družbo. Da ne bi bila lastnina kapitala nad proizvodnjo sredstvi, da bi bil miren in sožitje mednarodni na svetu. Za to se zavzema komunizem in nihče sploh ne zanika, da je bilo v imenu komunizma so bili narejeni zločini …«.

Po njegovem mnenju sta nacizem in fašizem zločinski ideologiji, komunizem pa je nekaj dobrega, saj mu gre za enakost v družbi in mednarodno sožitje, hkrati pa pove, da so bili v imenu komunizma storjeni tudi zločini. Kdo pa jih je storil, če ne nasilni in zločinski komunisti, kot to pripisuje le fašizmu in nacizmu, ne pa tudi komunizmu? Predlog zakona je bil v prvi obravnavi sprejet s 47  glasovi poslancev »Golobnjaka«.

Človek ne more verjeti, da so v »Golobnjaku« dvolični, tako kot so bili dvolični vsi njihovi dosedanji predhodniki novih, beri levih, političnih obrazov, ki so vsi po vrsti ponosni nasledniki zločinskega komunizma, ki se mu še vedno klanjajo.

Pa ni povsod tako. Budimpešto sem zasebno prvič obiskal leta 1994, drugič pa leta 2011. Leta 1994 je bilo središče mesta okoli parlamenta polno kipov iz časa komunizma, leta 2011 pa o njih ni bilo ne duha ne sluha. V turističnem uradu so mi povedali, da če želim videti kipe iz časa komunizma, moram plačati 15 evrov vstopnine, se odpeljati 20 kilometrov iz središča mesta v poseben park, kjer si jih lahko ogledam. Pri nas pa imamo še vedno številne kipe diktatorja Tita, po njem se imenujejo trgi in ulice, »Golobnjak« pa ga iz muzeja vrača na protokolarno posestvo Brdo pri Kranju, kjer si ga bodo lahko ogledovali tuji državniki. Le kaj si bodo mislili o nas? »Golobnjak« nas torej dobesedno vrača v komunizem. Se nadaljuje.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine