4.8 C
Ljubljana
nedelja, 2 februarja, 2025

Donald Trump − predsednik, ki uresničuje predvolilne obljube

Piše: dr. Metod Berlec

Novi ameriški predsednik Donald Trump je v prvih dneh svojega drugega predsedniškega mandata sprejel številne pomembne odločitve. Takoj po prisegi je podpisal vrsto izvršilnih ukazov, s katerimi uresničuje svoje predvolilne obljube.

Med drugim je podpisal izvršilni  ukaz o umiku Združenih držav Amerike iz pariškega podnebnega sporazuma, o umiku iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ukinil je prebujenske programe za t. i. raznolikost, enakost in vključevanje (DEI) in razglasil, da bodo ZDA spet »meritokratska družba«, v kateri bodo zaposlovali na podlagi kvalifikacij in sposobnosti. Ustanovil je urad za vladno učinkovitost (DOGE) in ga poveril tehnološkemu geniju Elonu Musku. Slednji naj bi močno oklestil javne izdatke. Hkrati je napovedal brezkompromisen boj proti kriminalu. Prav tako je začel izvajati ukrepe za ustavitev nezakonitih priseljencev in začel z izgonom tistih, ki so v ZDA prišli nezakonito.

Kot pravi v intervjuju za našo revijo odlični poznavalec mednarodnih odnosov dr. Bogomil Ferfila, se Trump vede kot podjetnik in ne karierni politik. »Tako deluje tudi zdaj. Mamilarske kartele je razglasilza teroristične organizacije, kar pomeni, da lahko nanje spusti ameriško vojsko s specialnimi enotami vred. To ne pomeni, da bodo zdaj ameriški specialci vpadali na mehiško ozemlje in napadali kartele, pač pa s tem pritiska na mehiško vlado, da s svojimi policisti, vojaki, specialci ali komerkoli udari na kartele in s tem prepreči morebitno ameriško intervencijo.« In Ferfila dodaja: »Menim, da so napovedi visokih carin proti Kitajski ali Kanadi napovedi uničujočih sankcij proti Rusiji in tako naprej del njegove taktike, da bi lahko na koncu sklenil dober posel za ZDA.« Podobno je z njegovimi zahtevami, naj bi države članice zveze NATO pet odstotkov BDP po novem namenjale za oborožitev. »Realno gledano se bodo v Natu na koncu dogovorili, da bodo države članice prispevale dva odstotka in pol letnega BDP za oborožitev, kar je pol odstotka več od do zdaj dogovorjene obveze, ki pa se je večina članic Nata, vključno s Slovenijo, ne drži. Trump skuša tako prisiliti članice zavezništva, da začnejo izpolnjevati dogovorjene obveznosti in nehajo vse breme skupne obrambe prelagati na Združene države.«

Skratka, najmočnejša država na svetu je dobila predsednika, ki je takoj prešel od besed k dejanjem. Predsednika, ki v prvi vrsti vidi interese svoje države in njenih državljanov in ne tako kot naši oblastniki, ki jih bolj kot slovenski zanimajo tuji interesi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine