0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Če želite manj korupcije, zahtevajte manj države

Piše: Mitja Iršič

Slovenijo v teh dneh pretresata dve aferi, ki kažeta, kako brezbrižno se zapravlja davkoplačevalski denar v državni upravi. Prva z nakupom nepotrebnih zastarelih prenosnikov, ki zdaj čakajo v skladišču, da vlada retroaktivno upraviči njihov obstoj. Druga s preplačano podrtijo na Litijski v Ljubljani, ki lahko celo zamaje vlado.

Vsakokrat znova smo priča zgodbam, ko funkcionarji in uradniki ne izpolnjujejo načela dobrega gospodarja pri gospodarjenju z javnim denarjem. In vsakokrat znova smo prepričani, da je kriv tisti nemoralni, sprijeni in pogoltni funkcionar ali uradnik, ne pa, da gre za anomalijo upravljanja, ki je tako rekoč vgrajena v bit sistema.

Na nagonski ravni vsi vemo, da smo človeška bitja pač takšna, da ravnamo s svojimi sredstvi bolj pazljivo kot s sredstvi nekoga drugega. Po definiciji pa so državne uprave skupine ljudi, ki se ukvarjajo z denarjem nekoga drugega. Če ga zapravijo, se njim osebno ne bo zgodilo nič hudega. Sploh v državah ruskega tipa, kamor na žalost spadamo tudi mi, kjer je imunost pred napakami in celo naklepnimi dejanji oškodovanja javnih financ skoraj zagotovljena.

Po definiciji pa so državne uprave skupine ljudi, ki se ukvarjajo z denarjem nekoga drugega.

Rešitev torej ni v boljšem upravljanju porabe javnega denarja. To je fatamorgana. Stanje, v katerem bodo ljudje, ki se ukvarjajo z denarjem nekoga drugega, nadzorovali druge ljudi, ki se ukvarjajo z denarjem nekoga drugega. Tako kot škorpijon v znani basni vedno piči žabo, saj mu je to v naravi, bodo politiki naš denar vedno zapravljali manj skrbno, kot bi ga mi sami. To je narava sistema. S tem se bomo morali sprijazniti in voliti politike, ki nam namesto boljšega upravljanja vedno bolj debele države zagotavljajo manj države in več zasebne podjetniške pobude. Manj centralnoplanske ekonomije in več samoiniciativnosti posameznikov. Manj ljudi, ki se ukvarjajo z denarjem nekoga drugega, in več takšnih, ki tvegajo svoj denar. Že po naravi političnih polov pa se za takšno državo zavzema desnica. Zato ne padajte na zlajnane klišeje o socialni državi. Za njimi se skriva še na ducate preplačanih stavb, zastarelih prenosnikov in bogato nagrajevanje prijateljskih nevladnih organizacij. Če želite manj korupcije, zahtevajte manj države.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine