4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Bodo zdravniki pobijali invalide?

Piše: Petra Janša

Tokrat mi bo zapis pomagal ustvariti prof. dr. Matjaž Zwitter, dr. med.,  iz Ljubljane, ki je v zadnji številki Glasila Zdravniške zbornice Slovenije ISIS v rubriki Forum objavil zapis z naslovom Evtanazija: skok v bodočnost.

»V dnevnem časopisu bo 27. maja 2026 natisnjen naslednji članek: Ponesrečenec rešil šest življenj. V marcu smo že pisali o nesreči 31-letnega jadralnega padalca Boštjana P., ki je utrpel hudo poškodbo hrbtenice. Njegova zgodba je zdaj dobila epilog. Ko je dojel, da bo zaradi paraplegičnosti trajno vezan na invalidski voziček, se je odločil, da želi končati življenje. Prebral je zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (ZPPKŽ): v 6. členu je jasno zapisano, da ima pravico do pomoči pri končanju življenja, če gre za hudo okvaro zdravja, katere zdravljenje ne daje utemeljenega pričakovanja na ozdravitev oziroma izboljšanje. O tem, da je paraplegija huda in nepopravljiva okvara zdravja, ne more biti dvoma. Svojo odločitev je sporočil zdravniku travmatologu, ki pa se s končanjem življenja ni strinjal. Ker ga od namere za končanje življenja ni mogel odvrniti, je travmatolog uveljavil ugovor vesti in ni želel sodelovati pri nadaljnjih postopkih. Pomoč pri končanju življenja so odklonili tudi drugi zdravniki na Travmatološki kliniki, zato sta postopek izpeljala dva zdravnika, ki ju je poslala Komisija za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja (PPKŽ): prvi je prevzel naloge lečečega zdravnika, drugi pa neodvisnega drugega zdravnika.

Oba sta se strinjala, da trajna paraplegija ustreza merilom, ki jih za pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja opredeljuje 6. člen zakona. Boštjan je na predpisanem obrazcu podal informirano odločitev, psihiater pa potrdil, da je Boštjan sposoben odločati o sebi. (…).« V nadaljevanju med drugim izvemo, da se je Boštjan pozneje odločil, da po smrti daruje svoje organe za transplantacijo, ki bo po mnenju Komisije RS za medicinsko etiko omogočilo preživetje bolnikom, ki to nujno potrebujejo. Zato je omenjena komisija Boštjanovo odločitev o končanju življenja podprla.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine