-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(VIDEO) Spominski večer: Nekdanji ustavni sodniki spregovorili o pomenu in vlogi pokojnega prof. dr. Lovra Šturma 1938–2021

Piše: M.B.

V nedeljo popoldne, 5. junija 2022, je na Nebotičniku v Ljubljani potekalo spominsko srečanje, posvečeno pravniku, profesorju in  nekdanjemu predsedniku Ustavnega sodišča Republike Slovenije prof. dr. Lovru Šturmu.

Dr. Šturm je bil med drugim minister za šolstvo in za pravosodje, dekan Fakultete za poslovne vede pri Katoliškem inštitutu, urednik pomembnih izdaj, kot je bila prva izdaja Komentarja ustave Republike Slovenije, avtor številnih strokovnih publikacij in razprav. Bil je tudi eden najbolj zavzetih borcev za razgradnjo usedlin prejšnjega totalitarnega režima in za vzpostavitev neodvisnosti slovenskega sodstva. Ponašal se je tudi z nazivom malteškega viteza. Hkrati je bil dober mož ženi Milici in oče hčerki Bredi.

Dr. Šturm je bil z vsem svojim življenjem v vseh okoliščinah zgled pogumnega in doslednega iskanja poti za spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin. O njegovi osebnosti, pomenu za razvoj pravne države na Slovenskem in delovanju na ustavnem sodišču so govorili njegovi sopotniki na prvem demokratično izvoljenem Ustavnem sodišču Republike Slovenije in njihovi nasledniki.

Prvi predsednik US RS dr. Peter Jambrek je poudaril pomen prve sestave ustavnega sodišča, ki je pomembno pripomoglo k izgradnji slovenske pravne države in je svetovnonazorsko delovalo v razmerju 4 proti 4, deveti glas (po naših informacijah je bil t. i. swing vote Franc Testen) pa je bilo treba vedno znova pridobiti z res močnimi pravnimi argumenti.

In pri tem je pomembno vlogo igral dr. Šturm, ki je znal odločbe ustavnega sodišča odlično in tehtno utemeljiti. O pomenu dr. Šturma so govorili še dr. Tone Jerovšek, dr. Ernest Petrič, dr. Janez Čebulj, Franc Testen, Jan Zobec in drugi.

Posnetek celotne spominske okrogle mize si lahko ogledate spodaj!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine