3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Levica v času kriz nagaja, desnica pomaga

Piše: Vida Kocjan

Vsi ključni dogodki za državljane in državo Slovenijo so se zgodili v času, ko je vlado vodila desnica. Tudi v krizah je državo in državljane reševala desnica. Celo takrat, ko ni bila na oblasti, je desnica s svojo konstruktivno držo pomagala, kolikor je le mogla, tako je tudi danes. Levica pa je vedno nagajala in rušila. Pri tem jim izdatno pomagajo tako večina na Ustavnem sodišču RS kot Informacijski pooblaščenec RS. Po potrebi je vključi še Varuh človekovih pravic RS.

Državo ta čas pestijo velike težave, povezane z obsežnimi poplavami in s proženjem plazov na območju približno četrtine slovenskega ozemlja. Začelo se je v noči na 4. avgust 2023. Vodna ujma in plazovi razmočene zemljine so najbolj prizadeli Savinjsko-šaleško regijo, Koroško, Gorenjsko in osrednjo Slovenijo, vključno z delom ljubljanskega območja. Poplave so bile tudi v Posavski regiji, vendar večje škode tam na srečo ni bilo. Prvi je na pomoč na ogrožena območja pohitel Janez Janša, predsednik Slovenske demokratske stranke (SDS), dvakratni predsednik slovenske vlade in dvakratni predsedujoči Svetu EU. Janša je tudi prvi od politikov poklical župane slovenskih občin, se pozanimal, kakšno je stanje v njihovih občinah in jih poprosil za pomoč bolj prizadetim. SDS je ta čas opozicijska stranka, a v drugih političnih strankah so bili tedaj na dopustu. Predsednik vlade Robert Golob je bil v Grčiji in po navedbah poznavalcev sprva dopusta ni želel prekiniti. K temu so ga primorali in ga nato s posebnim letalom zasebne letalske družbe pripeljali v Slovenijo. Na prvi novinarski konferenci je bil izredno nejevoljen. Janša pa je v tem času že organiziral pomoč, delovnih akcij se je udeleževal vse naslednje dni. Sporočal je tudi, da bodo v SDS pomagali, dokler bo treba. Družbena omrežja so tako polna posnetkov, fotografij in sporočil članov SDS o pomoči sodržavljanom. Nekaterim je ujma odnesla vse, uničila je ceste in mostove.

SDS takoj priskočila na pomoč

Ko je Robert Golob ugotovil, kako velika naravna nesreča je doletela Slovenijo, je sklical Svet za nacionalno varnost, kamor je povabil tudi prvaka opozicije. Janša je bil na seji zelo konstruktiven. Po seji je dejal, da je SDS koaliciji predlagala več ukrepov, ta pa jih je večino tudi sprejela. Neposredno po seji sveta pa je Janša odhitel na pomoč v Zgornjo Savinjsko dolino in se pridružil skupini poslancev SDS. Ko so fotografije zakrožile po spletu, pa je bil deležen norčevanja vidnih posameznikov iz levice, med njimi novinarke in predsednice Društva novinarjev Slovenije Petre Lesjak Tušek, ki prihaja iz Črne na Koroškem, to je v ujmi izredno prizadete občine, ki je bila od sveta odrezana več dni. Norčevali so se, da so Janšo na terenu »polili z vedrom blata«, nato so ga fotografirali. Seveda je šlo pri tem za podlo manipulacijo. V naslednjih dneh so utihnili, opravičili se niso. Čez nekaj dni so v državnem zboru sprejemali spremembe zakona o odpravi posledic naravnih nesreč po ujmi. Poslanci SDS so spremembe brez odlašanja podprli; poudarili so sicer, da te niso optimalne in da vlada ni upoštevala vseh njihovih predlogov, da pa ne želijo škoditi državljanom. Boljše nekaj kot nič, dopolnitve ukrepov so še vedno mogoče.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine