-0.5 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Raztegljivi dokazni standardi Primoža Cirmana in tovarišev, Golobovih medijskih predpražnikov

Piše: Peter Truden

»Sam ne vidim nobenega znamenja, indica ali dokaza, da je kakršenkoli denar od Berishaja končal v Sloveniji,« je v včerajšnji Tarči o balkanskih poslih družbe GEN-I dejal Primož Cirman, novinar portala Necenzurirano. Dokazni standardi so zanj, ki naj bi bil preiskovalni novinar, očitno zelo raztegljiv pojem.

Včerajšnja Tarča na TV Slovenija je bila posvečena balkanskim poslom GEN-I v času, ko je bil prvi mož energetske družbe Robert Golob, sedanji predsednik vlade. Denarne transakcije, ki so potekale med GEN-I Beograd in kosovskim podjetjem Martina Berishaja MB Consulting, so dosegle 1,5 milijona evrov, od tega je Berishaj dvignil 1,2 milijona evrov gotovine. S tem denarjem naj bi bila financirana kosovska politika, del denarja naj bi šel nazaj v Slovenijo, Berishaj trdi, da je imel z GEN-I sklenjeno svetovalno pogodbo.

Cirman pravi, da ne ve natančno, kaj naj bi Berishaj počel s tem denarjem, da ne ve, kaj naj bi domnevno financiranje kosovskih politikov imelo opravka s slovenskimi volitvami. Tukaj Cirman (namerno) spregleda dvoje: vpleten je GEN-I, ki je slovensko državno podjetje, v času nakazil je bil predsednik uprave Robert Golob, ki je kandidiral na volitvah. Vsekakor dovolj, da nekdo zastriže z ušesi, da nekdo izrazi sum. Ampak Cirman tudi tega ni videl, kar lahko pomeni le dvoje. Prvič, da so Cirman in tovariši z Necenzurirano, ki se zdaj gnetejo okoli Goloba in Martina Odlazka, zelo (ampak res zelo) zvišali svoje dokazne standarde, in drugič, Cirman uporablja za desnico druge dokazne standarde kot za levico.

Spomnimo se, bilo je leto in pol nazaj, ko je taisti Cirman v oddaji Studio City (potem ko je njegov portal Necenzurirano problematiziral obisk Janeza Janše na jahti Andreja Marčiča in druženje z Božom Dimnikom, češ da gre za korupcijo in vpliv pri farmacevtskih poslih) dejal: »Za politično higieno je ključno, da zahtevamo pojasnila. Janša mora dokazati, da ni bilo vpliva, ne obratno, da se mi sprašujemo o dokazih.« Takratni Cirmanovi dokazni standardi so bili zelo nizki. Za obtožbo je bilo dovolj Janševo druženje, v dokazanih nakazilih denarja in dvigih gotovine v primeru GEN-I pa ne vidi »nobenega znamenja, indica ali dokaza«.

No, resnici na ljubo so Cirman in tovariši tudi v primeru GEN-I uporabili dvojna merila oziroma dvojne standarde. V primeru Roberta Goloba zahtevajo visoke dokazne standarde, v primeru Janše ne. Celo več. Obtožujejo ga, da se je s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem dogovoril, da mu bo srbski urad za preprečevanje pranja denarja poskrbel za dokumentacijo o balkanskih poslih GEN-I. »Po podatkih in informacijah, ki smo jih pridobili v zadnjem letu dni, odkar se ukvarjamo s to zgodbo, sem trdno prepričan, da se je na uradu za preprečevanje pranja denarja zgodila ena največjih zlorab institucij v politične namene v zgodovini Slovenije,« je dejal Cirman.

Torej, v primeru Janeza Janše je dovolj, da se Cirmanu nekaj zdi, da je tako, oziroma (v najboljšem primeru) njegovo »trdno prepričanje«, da je nekaj tako, kot on misli, da je, v primeru GEN-I in Roberta Goloba pa niso materialni dokazi dovolj niti za sum, kaj šele za »trdno prepričanje«, da je bilo s transakcijami nekaj narobe.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine