3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

(NOVA NOROST GOLOBOVE VLADE) Začeli bodo odstranjevati ograjo ob južni meji; ali jo bodo potem plačali iz svojega žepa, ko jo bo potrebno znova postaviti?

Piše: Vida Kocjan, A. S.

Pred tednom dni je vlada Roberta Goloba sprejela sklep o odstranitvi ograje na slovenski južni meji, danes pa bo začela z odstranjevanjem ograje, ki jo je zaradi nezakonitih migracij leta 2015 postavila vlada Mira Cerarja. Takrat so sicer to poimenovali tehnične ovire, pri tem je aktivno sodelovala tudi Tatjana Bobnar, tokratna ministrica za notranje zadeve. Odstranjevanje ograje se bo začelo na mejnem prehodu Krmačina pri Metliki, udeležila pa se ga bo tudi notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki ob tem napoveduje novo smer migracijske politike. Prav tako se bo odstranjevanja ograje udeležil tudi v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav.

Po mnenju ministrstva za notranje zadeve, ki tudi sicer napoveduje novo smer migracijske politike, naj bi bilo za ograjo na slovensko-hrvaški meji »Nesprejemljivo pa je, da bi postala trajen element mejne politike«. Nova migrantska politika levo usmerjene vlade naj bi se bolj posvetila »spoštovanju človekovih pravic, vladavini prava, humanemu odnosu do vsakega posameznika in nudenju pomoči, ki jo potrebuje«. Tovrstne politike na področju migracij velikokrat lahko pomenijo le postopno uzakonjanje nezakonitih migracij in stopnjevanje velike demografske zamenjave.

Vlada prav tako opozarja, da je bila ograja postavljena v času t. i. »migrantske krize«, po njenem mnenju pa danes ni več potrebna. Vendar pa policisti, ki varujejo južno mejo, še vedno zabeležujejo dnevne nezakonite prehode v Slovenijo. Pravzaprav beležijo precejšen porast nezakonitih migracij, saj so v prvem obdobju letošnjega leta, torej od 1. Januarja, pa do 31. maja, obravnavali kar 4.333 nezakonitih prehodov državne meje Republike Slovenije. Gre za 75,7-odstotni porast v nezakonitih migracijah, saj so prejšnje leto v istem obdobju policisti zabeležili le 2.466 tovrstnih nezakonitih prehodov meje. Prav tako balkanska migrantska pot, ki poteka v smeri Slovenije, postaja najbolj priljubljena pot med migranti in tihotapci.

Golobova vlada ograjo odstranjuje brez sleherne varnostne ocene, prav tako vlada nima varnostnega načrta za varovanje meje brez ograje. Ob tem spomnimo, da je decembra 2021 policijska stroka politiki predlagala postavitev dodatnih kilometrov žične ograje na meji s Hrvaško. Vlado je takrat vodil Janez Janša in ta je predlog policijske stroke upoštevala. Pod načrt za postavitev ograje je bila podpisana Tatjana Bobnar, ki danes to ograjo odstranjuje.

Tudi v vrstah opozicije opozarjajo, da vlada svoje odločitve odstranjevanja ograje ni sprejela na podlagi varnostne ocene in je zato neutemeljena. Očitno je, da gre za ideološko odločitev, ki bo predvsem zadovoljila levičarske nevladnike, ki so na volitvah množično podprli trenutno vlado. Obenem se je treba glede na trenutne razmere in letošnji porast migracij predvsem iz Afganistana, kdo bo plačeval ponovno postavitev ograje, če jo bo treba znova postavljati, kar bi se znalo zgoditi v bližnji prihodnosti? Bodo Golob in njegovi tovariši in tovarišice ograjo plačevali iz lastnih žepov ali pa bodo njihove neodgovorne odločitve udarile po žepu davkoplačevalce?

Na norost Golobove vlade opozarjajo tudi v sosednjih državah. Janez Janša pa je to pospremil z besedami: »Isti ukazali postaviti žico, isti ukazali odstraniti. Zato pa kontrola na meji z Avstrijo. Ko bo nov val, pa nova panika.«

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine