“Cenjenim gledalkam in gledalcem, ki ste včeraj spremljali informativne oddaje na prvem sporedu Televizije Slovenija, se iskreno opravičujemo,” so danes za javnost sporočili iz vodstva javnega zavoda RTV Slovenija. Opravičilo se nanaša na sinočnje dejanje nekaj zaposlenih RTVS, ki so samovoljno ob koncu informativne oddaje “v podporo” stopili k voditelju Saši Kranjcu.
Ta je skupaj s kolegico urednico Vesno Pfeiffer v minulih dneh enako samovoljno izkoristil čas in prostor v informativni oddaji, da izrazi svoje nestrinjanje (po vsej verjetnosti nestrinjanje vseh kolegov, ki se zavzeto branijo pred uvajanjem sprememb novega vodstva, ki levi novinarski in uredniški srenji na RTVS ni po godu) z odločitvijo novega direktorja TV Slovenija Uroša Urbanije o prekinitvi sodelovanja z revijo Mladina. Njen odgovorni urednik Grega Repovž je namreč v uvodniku Mladine blatil dogajanje na RTVS. Kranjc je šel tako daleč, da je v eni od informativnih oddaj samovoljno dodal, da prispevek o tem objavljajo po izrecnem navodilu odgovorne urednice informativnega programa Jadranke Rebernik. Kar ni bilo res. Urbanija se je na to seveda v skladus svojimi pooblastili in odzval, od Rebernikove pričakuje, da bo Krajncu in Pfeifferjevi določila drugačne naloge, “ki jih bosta lahko profesionalno opravljala”. Kolektiv oziroma tisti njegov del, ki je ves čas v nekakšni vojni in beli stavki proti novemu vodstvu itd., pa ocenjuje, da gre za neutemeljen očitek kolegoma Kranjcu in Pfeifferjevi ter nedopusten poseg v delo uredništva.
A vodstvo RTVS razmišlja drugače, prevsem pa realno. “Dnevno informativne oddaje so namenjene informiranju javnosti o ključnih zunanjih in notranje političnih dogodkih dneva. Sporočilo, v katerem je nekaj zaposlenih samovoljno izrazilo neutemeljene obtožbe zoper vodstvo TV Slovenija in pozvalo odgovorno urednico Informativnega programa Jadranko Rebernik k ukrepanju, ta pa o besedilu niti ni bila obveščena, je neprimerno in je zloraba javnega medija za parcialne interese. Vsebina sporočila ne predstavlja novinarskega žanra in ni skladna z novinarskimi standardi. V vodstvu RTV Slovenija si bomo prizadevali, da nezadovoljstvo nekaterih zaposlenih ne bo obremenjevalo naših gledalcev, poslušalcev in bralcev, plačnikov RTV-prispevka, pač pa, da se težave posameznikov rešuje znotraj javnega zavoda. Za neprimeren tekst se gledalcem ponovno opravičujemo,” poudarja generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough.
Je na Kranjčevo dejanje morda vplival znanec z vrha kulturnega ministrstva?
Sicer pa portal Siol danes poroča, da je z javne televizije slišati, da bi bila v ozadju ravnanja voditelja Saše Krajnca lahko tudi javnosti prikrivana osebna povezava novinarja z novim vodstvom ministrstva za kulturo. Vlada je prejšnji mesec za v. d. generalnega sekretarja ministrstva za kulturo, ki ga vodi Asta Vrečko (Levica), s 1. septembrom imenovala Tonija Tovornika, sicer nekdanjega sodelavca RTVS, ki je po neuradnih informacijah iz RTVS prijatelj voditelja Krajnca. Če informacije držijo, bi to partnerstvo lahko vplivalo na presojanje. Novinarski kodeks določa, da mora medijski delavec v primeru konflikta interesov le-te razkriti ali pa se izločiti iz poročanja, še piše Siol.