17.1 C
Ljubljana
nedelja, 30 junija, 2024

Janez Janša v Bruslju: “V SDS ne vidimo dobre prihodnosti za EU, če se ponovi prejšnja evropska koalicija”

Piše: I. K., Nova24tv.si

“Razprava se je začela na napačnem koncu, saj se razpravlja o funkcijah, preden je dogovorjen osnovni program večine za naslednjih pet let,” je poudaril Janez Janša. SDS je to izpostavila tudi na vrhu EPP, zato je včeraj stranka poslala deset točk programa.

Predsednik stranke SDS in prvak opozicije Janez Janša je dal izjavo za javnost pred vrhom Evropske ljudske stranke (ELS oz. EPP), ki bo ključno vplivala na to, kakšno politiko bo v prihodnosti vodila Evropska unija.

Najprej program, nato delitev funkcij

SDS zagovarja stališče, da se je najprej treba pogovoriti o prioritetah, nato pa o delitvi funkcij. Janša dodaja, da na srečo zadnji neformalni vrh ni uspel, in upa, da bo skupina uspela uskladiti teh deset točk o tem, kako si predstavljamo prihodnost v Evropi, in iz tega graditi koalicijo.

Antonio Costa in Ursula von der Leyen (Foto: epa)

Kar se tiče funkcij, ki so predlagane v SDS, podpirajo EPP-jevo kandidatko za predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo, ki si po Janševem mnenju zasluži še en mandat, prav tako ga še posebej veseli predlog liberalcev za zunanjo predstavnico EU Kajo Kallas, saj vsi poznamo njeno delovanje v zadnjih dveh kriznih letih. Imajo pa velike pomisleke o predsednici komisije (Ursuli von der Leyen) in predsedniku Evropskega sveta (prevzel naj bi ga socialist Antonio Costa) – ta naj bi bil še posebej sporen.

Evropska komisija ne sme biti politični organ

Janša je še poudaril, da v SDS ne vidijo dobre prihodnosti za EU, če se ponovi enaka koalicija, kot je bila v prejšnjem mandatu. Na vprašanje novinarke, kako bi lahko Ursula von der Leyen pridobila njihove štiri glasove, je dejal, da bi bilo napak enačiti nacionalne parlamente in Evropski parlament, kjer so zastopane posamezne države – EU ni nacionalna država, kjer gre za opozicijo in koalicijo. Nekatere države ob večinskem glasovanju ostanejo v opoziciji in tako bo Evropska unija razpadla. “Evropska komisija ne sme biti politični organ – EU je zavila v napačno smer, ko je Jean Claude Junker dejal, da bo Evropska komisija politični organ, trenutna predsednica pa je to politiko nadaljevala.” Komisija mora po mnenju Janše biti tehnični organ EU, ne pa političen, delovati pa mora na temeljih, po katerih je bila ustanovljena, in sicer po krščanskih temeljih sodelovanja – se pravi, ne sme biti nekaj držav v koaliciji, nekaj pa v opoziciji.

Politika se tehta v Evropskem parlamentu

Koliko pa je EU politična, se tehta v Evropskem parlamentu – SDS je proti temu, da se ponavlja enaka večina v parlamentu. So pa zato, da se nova večina zgradi na programu. Na današnjem vrhu EPP bodo govorili o desetih točkah programa, pri čemer se SDS z osmimi povsem strinja; prioritete so varnost, dosledna politika proti ilegalnim migracijam (in ločitev legalnih od ilegalnih migracij), boj za večjo konkurenčnost EU (o čemer nihče ne govori), energetska neodvisnost EU. Razprava pa bo pomembna tudi okrog zelenega prehoda, saj so znotraj te tematike še določene nejasnosti.

Foto: EPP

Glede odhoda SDS iz EPP v primeru zmage Von der Leynove Janša pravi, da so odprte vse opcije, a vendarle se mu ne zdi realistično, da bi antievropska koalicija uspela spremeniti razmerja. Prav tako misli, da glede na točke, o kateri se bo razpravljalo na vrhu, absolutno vidi priložnost, da se oblikuje drugačna koalicija.

I. K.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine