Avtor: Vida Kocjan
Predsedniška kandidatka Nataša Pirc Musar v soočenju navaja, da zasluži zelo dobro, na svoji spletni strani pa je objavila, da njen mesečni dohodek znaša dobrih 2000 evrov bruto mesečno. Kar je približno na ravni slovenske povprečne plače. Neto to pomeni okoli 1400 evrov mesečno.
Razkrila je tudi, da si iz podjetij, kjer je solastnica, dobiček izplačuje v obliki dividend in zatrjuje, da je z vidika davkov vse v redu, deluje pa družbeno odgovorno. Pa je res?
Daleč od tega. Nataša Pirc Musar je 47,5 -odstotna lastnica odvetniške družbe, ustanovljene leta 2014. Družba je v letu 2021 poslovala z dobičkom v višini 91.782 evrov. To pomeni, da je bil delež dobička, ki je pripadal Pirc Musarjevi, 43.596 evra. Glede na njene navedbe si je ta dobiček izplačala. Pri tem je plačala 25-odstotni davek na dividende, kar znesek 10.899 evrov davka. Preostali znesek v višini 32.699 evrov je bilo čistih, toliko denarja je prejela Nataša Pirc Musar.
Če bi Nataša Pirca Musar ta denar prejela v obliki plače, bi morala državi odvesti davke in prispevke v višini 25.000 evrov. Plačala pa je le 10.899 evrov davka na izplačilo dobička.
To pomeni, da ji je v žepu samo v letu 2021 ostalo dobrih 14.000 evrov, državni proračun pa je bil za toliko oškodovan. Tajkuni sicer temu rečejo drugače: Optimizacija poslovanja (z vidika svojega žepa seveda).
Nataša Pirc Musar še rada poudarja zakonitost svojega poslovanja. To morda tudi je (vsekakor vprašanje za dacarje), ni pa družbeno odgovorno, s čimer se Nataša Pirca Musar prav tako rada pohvali.
V odvetniški družbi je Pirc Musarjeva sicer direktorica (in solastnica), imajo 9 zaposlenih, ki so lani prejeli 2368 evrov bruto mesečne plače, kar postavlja pod vprašaj tudi ostala plačila.
Kako pa je z Rusko dačo, d. o. o.?
V tem podjetju je Nataša Pirca Musar solastnica 14,61-odstotnega deleža. Preostalo je v lasti podjetja Aulon GmbH, registriranega v nemškem Münchnu.
Spomnimo. Podjetje Ruska dača je od slovenskih davkoplačevalcev prejelo okoli 300 tisoč evrov subvencije.
Podjetje sicer že najmanj tri leta posluje z izgubo. Lanska izguba je bila 126.879 evrov. Kar pomeni, da Ruska dača ne plača davka. V letu 2020 so imeli 151.631 evrov izgube, v letu 2019 pa 158.349 evrov.
In zdaj pozor! Podjetje Ruska dača je imela lani povprečno manj kot 4 zaposlene (na podlagi delovnih ur je bilo teh 3,75). Izplačali so jim le 1240 evrov bruto mesečne plače!!
Od takšnih minimalnih plačah pa tudi državni proračun nima veliko, da o minimalnih plačah zaposlenih v tej »strašansko nobel« hiški niti ne govorimo.
In nadalje. Nataša Pirc Musar je prek podjetja Ruska dača solastnica še nekaj drugi podjetij v njihovi mreži, kjer pa jih več teh posluje z izgubo.