0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Zdravniki kritični do predloga zakona o evtanaziji

Piše: Andrej Sekulović

Slovenski poslanci zavrnili predlog zakona o evtanaziji, ki razburja javnost že nekaj časa. Gibanje Svoboda zdaj predlaga posvetovalni referendum. Stroka odločno proti evtanaziji. Bomo v prihodnosti priča drugačnim poskusom, da se evtanazija uzakoni?

Prejšnji teden je parlamentu zvrnil zakonski predlog o možnosti evtanazije, ki ga je vložilo združenje Srebrna nit. Predlog je podprlo devet poslancev, medtem ko je 64 poslancev predlog zavrnilo za nadaljnjo obravnavo. Gre za sporno vprašanje, ki razdvaja slovensko javnost. Nekateri trdijo, da je samomor v obliki evtanazije pravica posameznika, drugi pa opozarjajo, da bi lahko prišlo do mnogih zlorab. V Gibanju Svoboda naj bi po besedah poslanke Tereze Novak za  javni medij RTV Slovenija menili, da je zakon dobro pripravljen, so se pa kljub temu odločili, da ga ne podprejo, temveč so raje vložili predlog za posvetovalni referendum. Po drugi strani je poslanka Slovenske demokratske stranke izpostavila, da namesto življenja zakonski predlog o prostovoljnem končanju življenja predstavlja kulturo smrti. Zakonu nasprotujejo tudi poslanci iz vrst Nove Slovenije, medtem ko ga v Levici podpirajo. Socialni demokrati so očitno prav tako naklonjeni zakonu, vendar naj bi se strinjali s koalicijskimi partnerji iz Gibanja Svoboda glede posvetovalnega referenduma.

Zdravnikova naloga je pomagati bolniku

Pri predlogu zakona, katerega vložitev je podprlo tudi 5.000 volivcev, pa je zgovorno predvsem to, da mu ostro nasprotujeta Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo. Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je za medije dejala, da zdravniki nasprotujejo zakonu predvsem zato, ker je njihova osnovna želja pomagati bolnikom. Čeprav je evtanazija v zahodnih državah videna kot nekakšen napredek, se Beovićeva sprašuje, ali je res tako. Po njenem mnenju je ljudem, ki trpijo na prvi pogled nevzdržne muke ali invalidnost, kljub temu mogoče pomagati. Bojana Beović je opozorila tudi na to, da so pacienti velikokrat v stiski, ki jim onemogoča, da bi se lahko zares avtonomno odločali o svojem življenju. To velja predvsem za tiste, ki imajo občutek, da so v breme svoji družini ali pa so v stiski zaradi revščine. Izpostavila pa je tudi dejstvo, da bi vključenost v z evtanazijo povezane posege dodatno obremenila delo zdravnikov in da sama vloga zdravnikov v zakonskem predlogu ni ustrezno opredeljena.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine