Piše: Ž. K. (nova24tv.si)
“Depolitizirano” vodstvo Radiotelevizije Slovenija te dni pospešeno “čisti” javni zavod nezaželenih oseb. Žrtve svojevrstne medijske “kristalne noči” so novinarji, ki so očitno pretirano oddaljeni od stanja duha kolektiva aktivističnih novinarjev RTV in njihovih političnih sponzorjev. O kadrovskih čistkah pa se bo morala izreči tudi Evropska komisija, na katero je evropski poslanec Milan Zver naslovil tri prednostna poslanska vprašanja.
“Na javnem zavodu RTV Slovenija so bili nedavno iz svojih funkcij odstranjeni vsi, ki ideološko niso blizu ekstremni levici in aktualni oblasti. V imenu depolitizacije, ki je pravzaprav popolna politizacija, so bili tako odstranjeni: generalni direktor RTV, direktor TV, odgovorna urednica informativnega programa, urednik notranje politike, urednik zunanje politike, urednik dnevno informativnega programa, urednik spletnega portala, odstranjuje se tudi voditelje dnevnoinformativnih oddaj. Ukinjajo se oddaje, ki kritično obravnavajo delo aktualne vlade. Napoveduje pa se tudi ukinitev oddaj, v katerih se razkrivajo zločini totalitarnih zločinov, predvsem komunizma,” je v poslanskem vprašanju zapisal Milan Zver.
Zver nadaljuje, da so zgoraj omenjene čistke izjemno problematične iz vidika prizadevanj Evropske komisije za pluralizacijo, demokratizacijo in omogočanje delovanja medijev brez političnega vmešavanja. Na komisijo je naslovil naslednja vprašanja:
- Ali bo Evropska komisija pridobila informacije o dogajanju na javnem zavodu RTV Slovenija, kjer se kot merilo ustreznosti za zasedbo uredniških ter drugih položajev izpostavlja predvsem podpora aktualni oblasti?
- S katerimi ukrepi bo Evropska komisija zagotovila pluralnost in neodvisnost v nacionalnih javnih zavodih v posamičnih državah članicah?
- Na kakšen način bo Evropska komisija spremljala ukrepe za zaščito uredniške neodvisnosti?
Pod poslansko vprašanje so podpisani trije poslanci iz vrst EPP Milan Zver, Romana Tomc in Franc Bogovič.
Franc Bogovič: Za sopodpis sta se odločila Milan Zver in Romana Tomc
Evropski poslanec Franc Bogovič je na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen naslovil ločeno poslansko vprašanje v zvezi z razkritjem nekdanjega predsednika programskega sveta RTV Petra Gregorčiča. Spomnimo, ta je na seji odbora za kulturo, ki je razpravljal o Poročilu o stanju pravne države za leto 2023 na področju medijev, novinarstva in demokracije, razkril, da “je s tem poročilo EK izrazito sledila izključno enemu političnemu nazoru, pri čemer je opozoril, da s tem ni opravila svoje nadnacionalne vloge, ki ji pritiče, ampak se je pustila zapeljati posameznim interesnim skupinam, ki trenutno v Sloveniji predstavljajo oblast, med njimi pa predvsem tistim skupinam, ki so nosilci civilnodružbene moči pri nas.” Več – TUKAJ.
Zaradi cenzure vladnih kritik v poročilu, evropskega poslanca zanima:
- Ali ste bili doslej obveščeni o težavah z metodološko neoporečnostjo Poročila o vladavini prava – Country Chapter Slovenija?
- Katere ukrepe boste predlagali Evropski komisiji za odpravo teh metodoloških napak in zagotavljanje metodološke celovitosti v prihodnosti?
- Kaj je razlog, da Evropska komisija v predvidenih 15-ih delovnih dneh ni potrdila prejema Pritožbe – Kršitev prava EU, ki jo je vložil dr. Peter Gregorčič, nekdanji predsednik Programskega sveta RTV Slovenija?
- Zakaj ste popolnoma prezrli/spregledali pismo s priloženimi relevantnimi dokumenti dr. Gregorčiča z dne 30. junij 2023?
Poslansko vprašanje sta podpisala še Milan Zver in Romana Tomc. Poslanka Ljudmila Novak se za podpis očitno ni odločila.