-3.5 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Zakaj podjetja selijo proizvodnjo v BiH?

Piše: Moja Dolenjska

Vse več podjetij zmanjšuje proizvodnjo v Sloveniji ter jo seli v Bosno in Hercegovino (BiH). Med najbolj znanimi v zadnjem času so primorska družba Mahle in Alpina iz Žirov, obrat v Starem trgu v Poljanski dolini zapira tudi Unior. Po zadnjih podatkih pa selitev dela proizvodnje iz Semiča v BiH izvaja tudi Iskra.

Slednja je v BiH, v Laktaših, lani začela graditi 15 milijonov evrov vredno tovarno za okoli 500 zaposlenih, v enem od obratov pa je že okoli 100 zaposlenih. Selijo program program kondenzatorskih filtrov (EOM), selitev naj bi bila končana do sredile leta 2025.

V semiški Iskri, kjer je bilo v najboljših časih tudi do 1800 zaposlenih, je trenutno okoli 270 delavcev, letos in v prihodnjem letu pa upokojilo med 70 in 80 zaposlenih. V Iskri navajajo, da se bo semiški obrat Iskre prednostno usmeril v razvoj in proizvodnjo energetskih kondenzatorjev.

Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta RS, ki je prejšnji teden z delegacijo obiskal Belo krajino in je tudi podjetnik, pa je na omrežju X zapisal razloge za tovrstne odločitve lastnikov podjetij, in sicer:
  • strošek na zaposlenega bruto bruto je v BiH 1.200 evrov, v Sloveniji pa preko 2.000 evrov;
  • cena zemljišč pri nas je 150 evrov na kvadratni meter ali še več, tam pa v popolnoma opremljeni coni tudi 3 evre na kvadratni meter;
  • gradbeno dovoljenje se v BiH dobi v šestih dneh, v Sloveniji pa je rok za njegovo izdajo okoli šest mesecev;
  • gradnja je cenejša kot pri nas;
  • davek od dohodkov pravnih oseb je v BiH 10 %, v Sloveniji 22 % (pred zdajšnjo vlado je bil 19 %).

Razlogov je torej veliko in so razumljivi, davki in prispevki v Sloveniji so čedalje višji, hkrati nas v prihodnjem letu čakajo še novi.

Laktaši so manjši kraj v bližini Banja Luke. V ta kraj ali bližino proizvodnjo selijo tudi ostali. Med njimi je tudi šempetrska družba Mahle, ki je proizvodnjo zaganjalnikov vzpostavila v kraju Aleksandrovac v občini Laktaši. V novi tovarni, vredni 20 milijonov evrov, načrtujejo 700 zaposlitev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine