-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Za kvalitetnejšo pitno vodo je potrebno glasovati ZA

Piše: Nejc Brence

Leve politične stranke se v Sloveniji rade predstavljajo kot zelene stranke. Prav debata okrog sprememb Zakona o vodah, ki jih je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, pa dokazuje, da je to en velik blef in da jih narava zanima le pred volitvami, ko želijo z okoljskimi temami pridobiti še kakšen dodaten glas. Kdor si je prebral spremembe zakona jasno ve, da le-te izključno izboljšujejo kvaliteto pitne vode ter prispevajo k večji poplavni varnosti.

Večina t. i. »okoljskih« aktivistov, ki ljudi danes na ulici napadajo s propagandnimi letaki in jih želijo prepričati, da jim vlada pred očmi zastruplja vodo, si zakona sploh ni prebralo in ljudem prodajajo laži, ki z zakonom o vodah nimajo prav ničesar. Zato je treba jasno povedati, kaj spremembe zakona zares prinašajo.

Najpomembnejša sprememba Zakona o vodah je ta, da zaostruje posege v priobalna zemljišča. Prejšnja različica zakona je na priobalnem pasu dopuščala gradnjo objektov v javni in zasebni rabi, zaradi česar so bile na priobalnih zemljiščih zgrajene zasebne vile in celo industrijski obrati, ki so onesnaževali vodo. Industrijskih objektov odslej pod nobenim pogojem ne bo več možno graditi na priobalnih zemljiščih, za vsak poseg na priobalnem pasu pa bo potrebno pridobiti vodno soglasje s strani Direkcije za vode. Odločala bo torej stroka. S to spremembo se bo dodatno zaščitilo priobalni pas ter vodo.

Zakon predvideva tudi 17 milijonov evrov, ki bodo namenjeni prepotrebnemu vzdrževanju vodotokov in zagotavljanju poplavne varnosti. S temi sredstvi bo mogoče opraviti najnujnejše sanacije vodotokov in preprečiti poplave.

Tisti, ki danes najbolj ostro nasprotujejo zakonu, so torej v resnici tisti, ki so v preteklosti dopuščali onesnaževanje vode ter to še danes podpirajo. In prav stranke, ki so vse to dolga leta podpirale in gradile projekte kot je na primer TEŠ6, danes nasprotujejo zakonu, ki varuje vodo in zagotavlja sredstva za preprečevanje naravnih katastrof. Njihovo nasprotovanje bi bilo še logično, če ne bi tega prodajali kot skrb za okolje in okoljevarstvo.

Leva opozicija pa je aktivirala svoje »zelene« in ostale nevladne organizacije, ki namesto v interesu po ohranjanju biodiverzitete in čistega okolja delajo v interesu levih strank, le iz enega razloga. Edini cilj je destabilizacija vlade pa če tudi se pozitivne spremembe na boljše ne uveljavijo. Še vedno mislijo, da so edini, ki imajo pravico vladati in za to ne izbirajo sredstev, da se vrnejo na oblast. A tisti, ki mu je mar za okolje, bo 11. junija odšel na volišče in obkrožil ZA. Za zdravo pitno vodo. Za večjo zaščito okolja. Za poplavno varnost.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine