Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in treh referendumov znašajo 9,1 milijona evrov. 5,5 milijonov bo stala izvedba volitev, 3,6 milijonov pa referendumi.
Tako so mi včeraj odgovorili iz državne volilne komisije o finančnih posledicah odločitve poslancev Svobode in Levice, ki so se, da bi na evropske volitve spravili več svojih volivcev in si s tem izboljšali možnosti, razpisali še tri posvetovalne referendume. Pravzaprav štiri, ker bosta o kajenju marihuane kar dve vprašanji. V proračunu denarja za te referendume ni. Vladni poslanci so finančne načrte države nazadnje dopolnili decembra lani, a takrat še za izvedbo evropskih volitev niso načrtovali dovolj denarja. To pomeni, da bodo denar morali poiskali v državnih rezervah, ki so predvidene za izredne dogodke, ki jih ni mogoče načrtovati. Referendume, za katere so se odločile vladne stranke, bi bilo z lahkoto mogoče načrtovati, če bi imeli resno in odgovorno oblast. Da je v proračunu za državno volilno komisijo za celotno letošnjem leta le 5,5 milijonov, je v državnem proračunu prikazano tako:
Dejansko bodo stroški celo brez referendumov višji od načrtov v državnem proračunu.
Poslanci SDS in NSi so včeraj na ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti referendumov o marihuani in pomoči države pri samomorih (evtanazija). Iz SDS so opozorili, da je ob odloku o razpisu posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja na neustavnost opozarjala tudi pravna služba državnega zbora. Predsednik SDS Janez Janša je o tem objavil takšno sporočilo na omrežju X:
Medtem ko Ustava RS jasno zapoveduje, da je življenje človeka nedotakljivo in temu pritrjuje tudi zdravstvena stroka, slovenski levičarji, zbrani okrog @vladaRS, posnemajo Adolfa Hitlerja. Samo poslušajte razprave svobodnjakov. pic.twitter.com/4GfwzBcnIM
— Janez Janša (@JJansaSDS) April 24, 2024
“Konkretna vprašanja na dveh referendumih (marihuana in evtanazija) so aktivistična, za njimi ni predlogov zakonov ali rešitev, o katerih bi se državljanke in državljani lahko odločali,” pa je ob vložitvi zahteve za ustavno presojo in zadržanje dveh referendumov dejal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj in dodal: »To je, lahko rečemo, očitna zloraba in ugrabitev evropskih volitev in kampanje pred volitvami v Evropski parlament.«