9.6 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Za domnevno uspešnost je Robert Golob že dobil 281.000 evrov neto!

Piše: Vida Kocjan

Iz letnih poročil družbe GEN-I je razvidno, da je Robert Golob, zdaj že nekdanji generalni direktor družbe GEN-I v državni lasti v letih 2018, 2019 in 2020, ko so mu začeli izplačevati nagrade za uspešnost, skupaj prejel kar 281 tisoč evrov neto. Poleg plače, ki je bila bajna, seveda.

V tem znesku ni upoštevana nagrada, ki jo je Golob prejel za leto 2021. Poslovno poročilo bo javno objavljeno v poletnih ali jesenskih mesecih, po doslej znanih podatkih bo ta nagrada okoli 1,2 milijona evrov.

Robertu Golobu se je v novembra lani iztekel tretji mandat, za četrtega ni dobil soglasja. Razlogi za to so čedalje razumljivejši.

Golobova plača v nebo po letu 2017

Podatki kažejo, da je Golobova uprava vse do leta 2017 spoštovala t. i. Lahovnikov zakon o omejitvi plač v državnih podjetjih oziroma zakon o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski državni lasti. V letu 2018 pa so njihove plače poletele v nebo. Nedvomno ni naključje, da je leta 2018 vodenje vlade prevzel Marjan Šarec, ministrica za infrastrukturo pa je postala Alenka Bratušek. Vsi trije pa so bili pred tem člani Jankovićeve stranke Pozitivna Slovenija.

Golob je bil celo podpredsednik te stranke, nato je prestopil v Stranko Alenke Bratušek in bil med vodilnimi.

V letu 2018 je Golobova uprava začela svoj novi štiriletni mandat, bruto plače vodilnih v GEN-I pa so nenadoma postale neto plače.

Robert Golob je leta 2017 prejel 191 tisoč evrov bruto plače, po tem letu pa so v letnih poročilih družbe podatke o plačah vodilnih kar nenadoma začeli objavljati v neto zneskih. Slednje ni običajno, podjetja praviloma objavljajo bruto zneske, nekateri oboje. Pri Golobu pa so se odločili za objavo samo neto zneskov, zaradi česar se zdijo plače na prvi pogled manjše od stroška, ki ga ima podjetje s svojo upravo.

V letu 2018 se je Golobova plača povečala za dvakrat. Leta 2019 je prejel 159 tisoč evrov neto, v letu 2020 pa 214 tisoč evrov neto. To je bilo mesečno okoli 18 tisoč evrov neto. Podatki za leto 2021 javno še niso objavljeni, tudi Golob tega zneska javno še ni razkril.

Po neuradnih podatkih naj bi bil v letu 2021 prejemal okoli 45 tisoč evrov bruto plače mesečno, kar po oceni pomeni okoli 22 tisoč evrov neto. To potrjujejo tudi interni dokumenti družbe GEN-I, v katerih navajajo, da je letna plača Roberta Goloba v letu 2021 skupaj s prispevki znašala pol milijona evrov.

Ne govori resnice

Golob je prejšnji teden razlagal, da je vsak mesec dobival na račun 6.675 evrov, sedaj pa dobiva nekoliko manj. V začetku tega tedna pa je v enem od intervjujev dejal, da je prejemal 17.836 evrov neto na mesec. »To je popolnoma normalna plača,« je dejal. Očitno pa je, da pred tem ni govoril resnice. Priznal je plačo v višini 35.672 evrov bruto mesečno v letu 2020, kar je moral storiti, saj so podatki tudi javno dostopni.

Obeta se mu še visoka nagrada

Previsoka plača pa ni edino, kar je Golob prejel v GEN-I. Zdaj se mu obeta še nagrada v višini 1,2 milijona evrov za leto 2021, izplačano v letu 2022. Sklep o tem je sprejela skupščina GEN-I, temelji pa na Golobovi individualni pogodbi, ki jo je očitno sklenil v tretjem mandatu leta 2018. Iz sklepa skupščine je razvidno, da od predvidenih 60 milijonov evrov dobička družbe GEN-I v letu 2022 Golobu pripadata dva odstotka dobička brez omejitve navzgor. To tudi pomeni, da bi Golobova nagrada zlahka presegla tudi sto in več milijonov. Analitiki opozarjajo, da takšna klavzula znesek dviguje v nepredstavljive višine.

Po dostopnih informacijah Golobu nagrada pripada, tudi če ostane brez pooblastil predsednika uprave. Teh pooblastil ni dobil, GEN-I zdaj vodijo štirje pooblaščenci, Golobu zvesti direktorji, ki pa ne odgovarjajo za škodo, ki bi nastala v tem času. Tudi to je plod Golobovega razumevanja vodenja družbe. Razmere so torej idealne za tiste, ki obvladujejo denarni tok GEN-I.

Kaj skriva Golob?

Golob je očitno iz maščevanja stopil na politična tla. Po razkritju njegovih visokih dohodkov in nagrad pa je dejal, da bo letošnjo nagrado oz. nagrado po poslovanju v letu 2021 razdelil med humanitarne organizacije. Ker smo pri pregledu poslovnih poročil razkrili, da je že v prejšnjih letih prejel 281 tisoč evrov nagrade, smo Goloba prosili za pojasnilo, ali bo tudi tiste nagrade razdelil humanitarnim organizacijam. Odgovora do oddaje članka nismo prejeli.

Žogica pri organih nadzora

Glede na to, da je ministrstvo za gospodarske dejavnosti in razvoj sprožilo postopke za vračilo preveč izplačanih prejemkov Robertu Golobu, smo slednjega prosili tudi za odgovor, kako to komentira in ali bo preveč prejeto vrnil. Tudi na to nam ni odgovoril.

Nam je pa pred kratkim minister Zdravko Počivalšek pojasnil, da je »žogica zdaj pri organih nadzora družb, da dokažejo, ali je bilo vse v skladu z zakoni«. Več ni razkril, pojasnil je, da odprtih postopkov kot minister ne sme komentirati, in hkrati poudaril, da so nadzorniki po zakonodaji odgovorni za spoštovanje tega, da v podjetjih v državni lasti vse teče, kot mora.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine