0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Vodstvo RTV Slovenija, natančneje direktorica TVS, najmanj 15 zaposlenih dala “na čakanje”, med njimi je tudi urednik Rajko Gerič

Piše: Gašper Blažič

Po včerajšnjem razvpitem odstopu Simona Karduma in šokantnem razkritju maščevanja dopisnici iz Londona Nini Kojima je v javnost prišla tudi informacija, da je uprava RTV Slovenija 15 zaposlenih obvestila o začasni napotitvi na čakanje na delo doma zaradi poslovnih oz. organizacijskih razlogov, so za STA pojasnili v zavodu.

Skladno s sprejetim programsko-produkcijskim načrtom za 2024 in odpovedjo programov jim kot delodajalec začasno ne more več zagotavljati dela, določenega s pogodbo o zaposlitvi, so dodali. “Delodajalec bo javnega uslužbenca o datumu in uri vrnitve na delo obvestil najmanj 24 ur pred zahtevanim prihodom na delo. Čakanje na delo na domu lahko traja največ šest mesecev v posameznem koledarskem letu. V času čakanja na delo ima javni uslužbenec pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove iz 7. odstavka 137. člena zakona o delovnih razmerjih,” so na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) zapisali v odgovorih na vprašanja STA. Na RTVS so se za takšen ukrep odločili zaradi izjemno slabe finančne situacije ter nujnega notranjega prestrukturiranja.

Vodstvo RTV “izbrisalo” Panoramo

Kot je javno že bilo pojasnjeno, oddaja Panorama ni bila uvrščena v programsko-produkcijski in finančni načrt za leto 2024. Odločitev o umiku oddaje Panorama je bila sprejeta na podlagi tehtnega razmisleka, saj oddaja ne dosega predvidenih rezultatov, menijo na RTV.  “Dodajamo še, da so na 3. programu Televizije Slovenija (TVS) na sporedu izključno samo še prenosi iz Državnega zbora, ki jih koordinira pristojna urednica. Programsko-produkcijski načrt za 2024 za omenjeni program ne predvideva nobene oddaje v letu 2024,” so se v zavodu odzvali na očitke odgovornega urednika informativnega programa drugega programa TVS Rajka Geriča, ki je bil prav tako napoten na čakanje, vendar je formalno še vedno odgovorni urednik tretjega, t. i. parlamentarnega programa na TVS, ki se v skladu s programsko-produkcijskim načrtom ne ukinja. “In edini, ki je lahko podpisan pod parlamentarni program, je odgovorni urednik, ki v skladu z zakonom odgovarja za objavljene vsebine,” je dejal. To odločitev je označil za nezakonito in bizarno.

No, očitno pa je seznam čakajočih v resnici celo daljši. Požareport omenja poleg Geriča še 17 “čakajočih”, vsi naj bi delali za oddajo Panorama. Že pred tem je z RTVS odšla Andreja Gregorič. Ob tem naj spomnimo, da je bil Gerič v preteklosti prvi mož TS Media, hčerinske družbe Telekoma Slovenije, ki upravlja s portalom Siol.net. Z zamenjavo najprej nadzornikov, nato tudi Telekomove uprave je prišlo tudi do Geričeve zamenjave in posledično zamenjave urednika portala Siol, ki je po novem prav tako “depolitiziran”.

V petek je sicer kot član uprave RTVS odstopil Simon Kardum. V odstopni izjavi je ocenil, da ni več v položaju, kjer bi lahko učinkovito prispeval k uresničevanju poslanstva in vizije javnega medijskega servisa ter uresničeval naloge, ki so pred njim, so v petek sporočili z RTVS.

Kdo je grozil Žnidaršičevi?

V javnost pa so prišle tudi informacije o grožnjah Eriki Žnidaršič, voditeljici oddaje Tarča, za katero se je tudi precej časa ugibalo, ali jo bodo ukinili.  “Po četrtkovi Tarči, v kateri smo nekatere teme postavili na svoje mesto in ponovno opozorili na nepravilnosti, sem v “zahvalo” (kot najbolj izpostavljen člen oddaje) dobila čestitko v obliki poskusa diskreditacije mojih ožjih družinskih članov. Očitno so vestno preverili ne le mene, tudi bližnje, vse skupaj pa malo spominja na metode iz nam poznanih totalitarnih sistemov,” je razkrila na družbenih omrežjih. Avtorji groženj so šli tako daleč, da so diskreditirali celo člane njene družine. Erika Žnidaršič je na dan samostojnosti in enotnosti na Facebooku pojasnila, da so se po zadnji Tarči začele dogajati zares strašljive stvari. V tej oddaji so se namreč sprehodili skozi del afer, v katere so bili vpleteni predstavniki vladajoče kaste. “V zahvalo“, kot je izpostavila voditeljica Tarče, pa je dobila čestitko v obliki diskreditacije njenih ožjih družinskih članov, vse skupaj pa po njeno spominja na metode preteklih totalitarnih sistemov.

Ob tem pojasni, da so grožnje prišle s strani medija, pri “katerem so določeni posamezniki tesno povezani z nekaterimi najbolj vplivnimi ljudmi v državi,” hkrati pa se je vprašala, ali naj si zaradi groženj skrajša jezike. Razočarana je tudi ugotovila, da se novinarji v teh časih lahko spustijo na tako nizko raven oz. se pustijo izrabiti.

Brutalna čistka, ki jo izvajajo Horvatova in Smolej

Ni težko ugotoviti, da gre za povezane dogodke in da so se akterji “depolitizacije” (ne samo Zvezdan Martič, ampak tudi Ksenija Horvat in njen pomočnik Rok Smolej) spravili celo na tiste, ki so sicer podpirali “depolitizacijo”, pa naj bo to Žnidaršičeva ali pa Nina Kojima, ki jo žagajo z dopisniškega mesta v Londonu, očitno iz maščevanja. Prej omenjeni Smolej, ki naj bi operativno izpeljal pošiljanje ljudi na “čakanje”, naj bi bil dober prijatelj tako Nike Kovač kot Katarine Kresal.

“Viri iz RTV pravijo, da je vse to brutalno nezakonito, saj lahko takšne ukrepe – na podlagi veljavnega statuta RTV – sprejema zgolj uprava RTV, ne pa direktorica TVS ali njen pomočnik (ne nazadnje, Smolej je bil pooblaščen samo za “programske zadeve”, pošiljanje na čakanje na delo doma pa zagotovo niso programske zadeve), zato bi Horvatovo morali tudi nemudoma kazensko ovaditi, ona pa bi morala kot direktorica TVS odstopiti. Viri sicer tudi sumijo, da bo uprava (člani uprave so pravkar na dopustu, razen Karduma, ki pa je odstopil) po vsem tem, zaradi reševanje Horvatove in celotne operacije, hotela statut RTV spreminjati za nazaj?! Da gre pri tem za čistko “janšistov”, za kar je razglašena tudi celotna redakcija Panorame, in da je ta poteza Horvatove in Smoleja ustrezno usklajena, da ima, kot pravimo, žegen Martiča in vsaj dela vladajoče politike (kabineta šefa vlade in Levice, recimo), pa verjetno tudi ni dvoma. Še zlasti pa za (p)osebno maščevanje nad Geričem, ker si je Rajko Gerič, oktobra letos, drznil kazensko ovaditi predsednika vlade in Gibanja Svoboda Goloba (vir), zaradi prej omenjanih Golobovih napovedi političnih kadrovskih čistk na javnem mediju RTV,” piše Bojan Požar na Požareportu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine