2.6 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

Vladni fašizem se krepi, še bolj hočejo preganjati drugače misleče

Piše: Gašper Blažič

Lani 15. februarja smo na našem spletnem portalu objavili članek z naslovom »Koalicija pripravlja zelo nevaren in tudi skrajno zavržen zakon: vrača se verbalni delikt!« In očitno ne brez tehtnega razloga.

V poslanski skupini Gibanja Svoboda so namreč že takrat pripravili osnutek zakona proti poveličevanju fašizma, nacizma in kolaboracije. Kot je poročala spletna izdaja časopisa Delo, so osnutek dokumenta poslali na ministrstvo za notranje zadeve, ki pa se takrat ni hotelo opredeliti, saj so na ministrstvu čakali na novega šefa Boštjana Poklukarja, potem ko je odstopila Tatjana Bobnar. Bilo pa je jasno, da je samo vprašanje časa, kdaj bo sporni zakonski predlog prišel na dnevni red.

Peklenski načrt iz lanskega februarja

Očitno je bil peklenski načrt za vrnitev verbalnega delikta, proti kateremu se je v osemdesetih letih boril velik del civilne družbe (in tudi del politike preko ZSMS), dogovorjen prav v tistem času, saj se je z vodstvom državnega zbora srečal predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Marijan Križman, nekdanji poslanec SD, ponosnih naslednikov Zveze komunistov Slovenije. Predsednici DZ, vedno bolj avtoritarni Urški Klakočar Zupančič, je predstavil pobudo za povečanje obsega učnih programov z vsebinami o narodnoosvobodilnem boju. Klakočar Zupančičeva pa je ob tem dejala, da si moramo prizadevati za to, da najtežja obdobja naše preteklosti ne zdrsnejo iz zgodovinskega spomina, je takrat poročal Siol. Predstavniki Zveze združenj borcev (ZZB) za vrednote NOB so ob tem izrazili mnenje, da je v šolah narodnoosvobodilnemu boju in osamosvojitveni vojni ta čas namenjene premalo pozornosti, kar je seveda sprenevedanje, saj to velja predvsem za osamosvojitev Slovenije, ki ima v učnih načrtih obrobno vlogo in navadno zanjo zmanjka časa. A očitno Križman in Klakočarjeva nista govorila le o tem, signale o novem napadu na svobodo govora je že nekaj časa dajal poslanec Svobode, zgodovinar Martin Premk, glavni pobudnik spornega zakona in tudi funkcionar borčevske zveze.

Dvojna merila

Kakorkoli že, na srečanju med vodstvom DZ in ZZB so med drugim govorili o predlogu zakona o prepovedi nošenja nacističnih in fašističnih simbolov, kar Klakočar Zupančičeva prav tako podpira. Že takrat so zakrožile informacije, da bo šel zakonski predlog še dlje, saj naj bi predvideval splošno prepoved poveličevanja fašizma, nacizma in kolaborantstva. Očitno tudi je, da je v ozadju zlasti interes Levice, ki je najbolj zagreta podpornica ohranjanja in razvijanja revolucionarnih izročil. To se je pokazalo v zadnjem času, saj naj bi koalicija prikazovanje nacističnih simbolov deklarirala kot prekršek v okviru novele zakona o javnem redu in miru, Levica pa si želi, da bi bilo to kaznivo dejanje. Že takoj pa je postalo jasno, da gre predvsem za sprenevedanje: če bi bili v koaliciji dosledni, bi prepovedali vse totalitarne simbole, tudi rdečo zvezdo, s katero se kiti nestrpna Svetlana Makarovič. Tega filma pa ne bomo videli, kajti sedanja vladna koalicija očitno svojo politiko gradi na izročilu leninistične revolucije. To se je pokazalo navsezadnje tudi pri likvidaciji Muzeja slovenske osamosvojitve in pokopu nekdanjega šefa zločinske Udbe Janeza Zemljariča z vojaškimi častmi. Tudi v primeru groženj s smrtjo opozicijskim politikom organi pregona niso opravili svoje dolžnosti, so pa denimo nedavno obsodili pripadnika skrajne desnice, ki naj bi bil grozil vladajočim politikom in poveličeval Hitlerja. Vse to več kot očitno kaže na dvojna merila.

Bodo spreminjali tudi kazenski zakonik?

Kakorkoli že, beseda je meso postala, saj so poslanske skupine Gibanja Svoboda, SD in Levice prejšnji teden v četrtek (na god sv. Benedikta, zavetnika Evrope) v parlamentarni postopek vložile predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanja nacizma in fašizma. Komunizem so seveda izpustili, omenili pa so »nasilne ideologije«. Z novelo predlagajo, da se zakon o varstvu javnega reda in miru dopolni s členom, ki bo prepovedoval poveličevanje nacizma in fašizma kot nasilnih ideologij. To bo glede na predlog novele obravnavano kot prekršek, ki se kaznuje z denarno kaznijo od 1000 do 2500 evrov, češ da so junija letos v Ljubljani paradirali neonacisti, ki so grozili ljudem, da se podobno dogaja tudi drugje po Evropi in napadajo svoje politične tekmece, trdi Premk. Ob tem pa je seveda »pozabil«, da natanko isto počne Antifa ter skrajno levičarstvo, ki je pri nas zelo razširjeno – npr. nedavni shodi iniciative Glas ljudstva namreč predstavljajo grožnjo zdravnikom, ki jih smatrajo kot dvoživke.

Antisemitizem Levice očitno ne obstaja

Ob tem je tudi jasno, da bi predlagatelji zakona radi zaobšli kritično obravnavo pojavov skrajne levice, na drugi strani pa razširili polje kaznivosti za vse, ki razmišljajo v »desno smer«, kar bi posledično pomenilo tudi prepoved nekaterih civilnodružbenih gibanj, ki bi jim naprtili fašizem. Tako vladajoče skrbijo napadi na parado ponosa ter na migrante in podobno. Kot že rečeno: o grožnjah katoličanom in simpatizerjem SDS seveda niti besede. Poslanka Levice Nataša Sukič pa je šla v svojem sprenevedanju celo tako daleč, da se je obregnila ob sovraštvo do Judov, čeprav prav njeni strankarski kolegi v svoji fanatični podpori Palestincem izrekajo sovražne floskule na račun Izraela.

Bo po novem kazniv tudi grb dežele Kranjske?

Nekaj je jasno: sprejetje takšne zakonodaje pomeni hud udarec ne samo za svobodo govora, ampak tudi za varnost in demokracijo v naši državi, saj zakon med vrsticami že vnaprej legalizira nasilje ene politične opcije. Tu se postavlja vprašanje tudi glede komemoracij za pobitimi žrtvami komunističnih pobojev, med njimi so bili tudi pripadniki Slovenske narodne vojske leta 1945, ki so kot svoj simbol nosili do tedaj znan grb dežele Kranjske, modrega orla torej. Ta simbol je postal leta 1848 ob prvem izobešenju slovenske zastave na Wolfovi ulici v Ljubljani tudi osrednji simbol slovenskega naroda, ki takrat še ni imel svoje države, zastava pa je pomenila signal avstrijski cesarski oblasti na Dunaju, da se slovenski narod, čeprav razkropljen po različnih deželah, povezuje v enotno, Zedinjeno Slovenijo. Omenjeni grb je bil nato od leta 1945 prepoznan kot »domobranski« in zato prepovedan. Morda se bo kdo spomnil tudi športnega »incidenta« izpred desetih let, ko so nogometni navijači v Argentini pokazali zastavo z modrim orlom. A četudi bi nekdo to nekdanjo zastavo Slovencev iz 19. stoletja uporabljal, bi bilo to legitimno vsaj toliko kot uporaba tribarvnice z rdečo peterokrako zvezdo. Pri tem je zvezda totalitaren simbol, medtem ko gre pri modrem orlu za zgodovinsko izpričani grb dežele Kranjske. Podobno velja tudi za hrvaški domoljubni vzklik »Za dom spremni«, ki ga imajo starorežimske strukture za »ustaškega«, dejansko pa je veliko starejši od zloglasne NDH.

Svoboda in njen »opij za ljudstvo«

Skratka, gre za zakon, ki je povsem nepotreben. Bi bil pa povsem spodoben, če bi vanj uvrstili še komunizem in totalitarno levičarstvo. Tako pa se ustvarja položaj partijskega rasizma, ko je treba eno skupino državljanov »zaščititi« pred drugo. Takšni zakoni so tudi namenjeni sprožanju ogorčenih odzivov, psihološkemu efektu torej, s katerimi vladajoča koalicija odvrača pozornost javnosti od svoje nesposobnosti, da bi denimo reformirala zdravstvo. Skratka, čisti »opij za ljudstvo«, bi lahko rekli po Karlu Marxu.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine