3.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 18 novembra, 2024

Vlada naj preneha z manipulacijami, da bodo oskrbnine v domovih za starejše višje zaradi referenduma!

Piše: Tanja Brkić (Nova24TV.si)

Državni zbor je julija sprejel predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dolgotrajni oskrbi (novela zakona). Čeprav je bil načrt prejšnje vlade o zakonu zelo jasno in skrbno načrtovan, je aktualna vlada našla način, da datum izvajanja zakona zamakne na 1. januar 2024, v vmesnem času pa naj bi se pripravile nujne spremembe zakona in podzakonskih aktov.

V stranki SDS so prepričani, da če bi prejšnja vlada nadaljevala svoje delo po aprilskih volitvah, se oskrbnine v domovih za starejše gotovo ne bi dvignile in zakon o dolgotrajni oskrbi bi se začel uporabljati tako, kot je bil sprejet, s 1. januarjem 2023. Zato tudi noben referendum v takem primeru ne bi bil potreben. Golobova vlada pa je sprejela škodljiv zakon, ki preprečuje uveljavitev zakona, ki gre v prid ljudem, predvsem starejšim, in se v posameznih delih že izvaja (e-oskrba …). Ker novele zakona ni bilo mogoče zavrniti v parlamentarni proceduri, je tako edina pot za preprečitev škodljivih posledic za ljudi referendum.

 

Vlada naj preneha z manipulacijami

Kot so zapisali na svoji spletni strani, od sedanje vlade in pristojnega ministrstva pričakujejo, da obveznosti, ki jih je potrebno po aneksu h kolektivni pogodbi zagotoviti zaposlenim, ne bo prevalila na uporabnike storitev v domovih starejših občanov.  Prav tako pričakujejo tudi, da bodo minister in ostali pristojni prenehali z manipulacijami o tem, da bodo oskrbnine v domovih višje zaradi referenduma, “kar ne drži. Če se bodo oskrbnine povišale, sta za to odgovorna ministrstvo za delo pod vodstvom Luke Mesca iz stranke Levica in vlada. Od ministrstva za delo pričakujemo, da pripravi vse potrebno za uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi, torej s 1. 1. 2023″, so zapisali.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine