2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Vlada, ki ne želi poskrbeti za svoje starostnike, bi migrante učila slovenščine

Piše: Andrej Žitnik (Nova24tv.si)

Če so si prebivalci Slovenije v čem edini  – ne glede na to, ali volijo levico ali desnico – je to migrantsko vprašanje. Nihče ne želi sodobne ideologije “odprtih mej”, ki države po tiho sili, da odpirajo svoje meje ne le potencialnim iskalcem mednarodne zaščite oz. azilantom, ampak ekonomskim migrantom, ki se pretvarjajo, da so azilanti. Levi volilni bazen je okrog tega še bolj militanten, saj izhaja iz proletarskih gibanj, ki so iskala protekcije za domače delavce in industrijo. Vendarle se mora vlada nagibati tako, da zadovolji svojo skrajno levo “ulico”, ne običajne volivce leve politične opcije. Migrantska vprašanja namreč zelo brezkompromisno diktira stranka Levica, ki je lani izsilila odstranitev ograje na hrvaški meji. Zdaj so v svoji “migranti dobrodošli” politiki šli še korak dlje – Urad vlade za oskrbo in integracijo migrantov (ste vedeli, da kaj takšnega sploh obstaja?!) je podpisal pogodbe z izvajalci programa Začetna integracija migrantov.

Urad deluje kot javna vladna služba, namensko ga je ustanovila izvršilna oblast, da se ukvarja z migranti – a ne s pospeševanjem postopkov za mednarodno zaščitno (t. i. azilnih postopkov), saj to ni del agende te vlade: 90-odstotkov migrantov, ki prihaja k nam, namreč ni upravičenih do mednarodne zaščite, saj prihajajo iz varnih držav, kot so na primer Alžirija, Maroko, Tunizija, ki so sicer res revne, a tam ne vlada vojna niti kakršne koli druge izredne razmere. To so torej skoraj izključno ekonomski migranti brez ustreznih dovoljenj, ki bi se radi v vrsto postavili pred delavci tretjih držav, ki v svojih državah mesece urejajo vso potrebno dokumentacijo za dovoljenje bivanja in dela v Sloveniji.

Kot na svoji strani piše Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov, so torej podpisali pogodbe z izvajalci programa Začetna integracija priseljencev. Na javnem razpisu, ki ga je izvedel Urad, je bilo zbranih več kot 30 izvajalcev, ki bodo program izvajali v 40 krajih po Sloveniji. Program je namenjen učenju slovenščine in tudi spoznavanju slovenske družbe v obsegu 60 do 180 ur. Program je za udeležence brezplačen in poteka v manjših skupinah. Udeležencem bodo na voljo tako dopoldanski kot popoldanski termini.

Učenje slovenščine zaradi “Hojsovega” zakona o tujcih
Kot poudarjajo, je učenje slovenščine ključnega pomena za integracijo tujcev. V skladu z veljavno zakonodajo bo od 28. oktobra 2023 do 1. novembra 2024 v postopku podaljšanja dovoljenja za začasno prebivanje za polnoletnega družinskega člana tujca treba predložiti potrdilo o udeležbi v programu učenja slovenskega jezika in spoznavanja slovenske družbe. Gre torej za t. i. “Hojsov” zakon o tujcih, ki je kot novost uvedel obvezno znanje slovenskega jezika – tega je trenutna vlada zamaknila do oktobra letošnjega leta.

Nekdanji minister za notranje zadeve Aleš Hojs (Vir: STA)

Kdo je upravičen?
Kaj mora narediti državljan tretje države? Na upravni enoti mora zaprositi za izdajo dovoljenja o upravičenosti udeležbe na tečaju slovenščine. Iz besedila niso jasna merila, po katerih bo upravna enota vrednotila, kdo je upravičenec tečaja. So upravičeni tudi čakalci na azil, ki v Sloveniji tudi več let čakajo na rešitev postopkov, nato pa se včasih “vdrejo v zemljo”, čez leta pa jih potem zasledimo v črnih kronikah zahodnoevropskih držav? Bo lahko potencialni azilant na tak način pripomogel k pozitivno rešeni vlogi za azil?

Kaj pomeni izvajanje programa za zakon o tujcih?
Novela zakona o tujcih, ki jo je sprejela Janševa vlada, določa, da bodo morali družinski člani tujcev, imetnikov dovoljenja za bivanje v Sloveniji, ob vlogi za podaljšanje dovoljenja predložiti potrdilo o opravljenem izpitu iz znanja slovenskega jezika na zahtevani ravni A1 pri pooblaščeni ustanovi v Sloveniji. A1 je sicer t. i. vstopna raven jezika. Pri tej stopnji gre za razumevanje in uporabo pogosto rabljenih, vsakodnevnih besed in enostavnih stavkov, ki jih potrebujemo za trenutne potrebe.

Vlada vabi tujce, da se udeležijo brezplačnega tečaja slovenščine. (Foto: Vlada RS)

Gre za komunikacijo na preprost način, če sogovornik govori počasi in razločno. Že doslej so izpite slovenskega jezika opravljale dočene pooblaščene ustanove znotraj javne uprave, videti pa je, da bodo izpite zdaj v novi vladni koaliciji “standardizirali” in iz njih prek Urada naredili biznis za dvorne zasebne družbe, ki se ukvarjajo z učenjem jezika, nato pa polaganje izpita naredili v formalnost, ki jo lahko vsak opravi (do zdaj so imeli tujci ogromne težave z doseganjem ustrezne stopnje znanja jezika, ko so zaprosili za državljanstvo).

Denar za tujce, kaj pa za Slovence?
Na drugi strani se postavlja vprašanje: če ima država dovolj denarja za tujce in jih tako skrbi njihova integracija, zakaj vedno znova zmanjka denarja za lastne državljane. Konec koncev je tujcem v lastnem interesu, da se naučijo slovenskega jezika, če so se odločili, da živijo in ustvarjajo pri nas. Tečaje jezika v tujini tujci opravljajo na svoj račun. Medtem je slovenski vladi zmanjkalo denarja celo za oskrbo starejših slovenskih državljanov: spomnimo, vlada je razveljavila Janšev zakon o dolgotrajni oskrbi, sklicujoč se na dejstvo, da ni računovodskih postavk za tak strošek.

Prav tako ni bilo dovolj denarja za davčno razbremenitev dela, zato od 1. januarja vsi zopet plačujemo enega najvišjih davkov na plače v EU, potem ko je Janševa dohodninska reforma breme plač znižala. Več kot očitno je, da so vladi prioriteta tujci – a ne Ukrajinci, Moldavci, Belorusi in Gruzijci, pač pa Maročani, Tunizijci, Palestinci in Egipčani – tisti, ki bodo poskrbeli za ohranitev leve večine volilnega bazena.

Sistemski uvoz levih volivcev
Spomnimo, da so pred leti v posmeh pravni državi poslanci Socialnih demokratov in Levice pred policijo v državni zbor skrili nelegalnega migranta Ahmada Šamija, ki mu je na koncu uspelo ostati v Sloveniji, čeprav je ministrica za notranje zadeve že podpisala nalog za njegovo izročitev Hrvaški.

Kandidat za predsednika in nekdanji predsednik državnega zbora Milan Brglez je bil v družbi politikov, ki so povsem poteptali pravne standarde pri nezakonitem zavzemanju za sirskega migranta Ahmada Šamija. (Foto: Twitter)

Podoben primer se je zgodil pred kratkim, ko je je ministrstvo za notranje zadeve napovedalo deportacije prosilcev za azil na Hrvaško, pa se je nato pred azilnim domom na Viču v Ljubljani zbralo okoli 70 protestnikov, med njimi predstavniki vladajočih strank. Da bi preprečili deportacijo dveh prosilcev za mednarodno zaščito, so se njuni podporniki, med njimi tudi podpredsednica parlamenta in poslanka stranke Levica Nataša Sukič​, nanju priklenili z verigami in ju zaščitili z lastnimi telesi.

Prav tako je pomembno poudariti, da so si bili strokovnjaki s področja varovanja mej in migracij skoraj enotni, da je bila odstranitev ograje na meji s Hrvaško napaka. Kljub temu je vlada ukrep pod patronatom skrajne Levice projekt izpeljala. Opozorila strokovnjakov so se izkazala za resnična, saj je dotok nezakonitih migracij dobesedno eksplodiral.

Več kot očitno je, da je taktika te vlade iskanje novih volivcev iz Bližnjega vzhoda, revnih držav Balkana in Subsaharske Afrike. Priseljenci volijo levico.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine