8.8 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

(VIDEO) SDS v obrambo kmetom na seji Državnega zbora

Piše: Domen Mezeg (nova24tv.si)

Danes bo v DZ izredna seja o položaju slovenskih kmetov. V SDS menijo, da jim Golobova vlada močno omejuje dejavnosti, posledično pa ohranjanje slovenske krajine. Poslanska skupina SDS: “Ukrepi trenutne kmetijske politike ogrožajo okoljske cilje, vodijo v zaraščanje kmetij, opuščanje kmetovanja, širjenje zveri in tujerodnih vrst ter dodatno finančno obremenjujejo slovenskega kmeta.” 

V SDS so prepričani, da je aktualna vladna koalicija zadnje leto sprejela številne predloge, ki močno škodujejo slovenskemu kmetu. Prav tako menijo, da ukrepi niso oblikovani v sodelovanju s kmeti in še manj narejeni zanje. Ukrepi naj bi med drugim tudi ogrožali doseganje okoljskih ciljev, povzročali zaraščanje kmetij, silili kmete v opuščanje kmetovanja, spodbujali širjenje zveri ter invazivnih tujerodnih vrst, poroča STA.

Hkrati so v SDS prepričani, da želi vlada dodatno finančno obremeniti kmeta. V največji stranki opozicije še menijo, da je nujno potrebno pomagati kmetijstvu ter skupaj s sektorjem sodelovati pri načrtovanju ukrepov in zakonodaje. Na današnji izredni seji nameravajo predlagati več priporočil, tudi zmanjšanje obsega Nature 2000, omejitev števila primerkov posameznih zveri, zaščito najboljših zemljišč za kmetovanje ter uvedbo indeksacije neposrednih plačil.

Predstavniki odbora DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so včeraj vsa navedena priporočila zavrnili. Poslanec SDS Tomaž Lisec“Poslanci koalicije so bili proti podpori mladinskemu svetovnemu tekmovanju v čebelarstvu. Tudi nismo mi pripravili rebalansa proračuna za leto 2023, ki predvideva kar deset milijonov manj za področje razvoja podeželja.” Kot je še dejal, v SDS ne nosijo krivde za to, da ni bil sprejet amandma pri Zakonu o gospodarski pomoči glede energentov.

“Zakon o zaščiti živali je spodbudil kmete, da so prišli s traktorji v Ljubljano!”
Iz zakona je namreč vlada izpustila 50 tisoč kmetov, ki nimajo statusa pravnih oseb. Po mnenju Lisca se SDS marsikaj lažno očita. Kot še opozarja, pa je med drugim prav Zakon o zaščiti živali spodbudil kmete, da so prišli s traktorji v Ljubljano. Tega zakona niso pisali v poslanski skupini SDS. V opozicijski stranki ravno tako ne podpirajo policijskega preverjanja kmetov, niti niso bili krivi za fiasko z odkupom pšenice.

Ljubljana, Trg republike. Protestni shod kmetov v središču prestolnice, ki od vlade zahtevajo zaščito in več razumevanja za položaj slovenskega kmeta. (Foto: STA)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine