Piše: Ž. N. (Nova24TV.si)
Četrtkova nujna seja odbora za pravosodje bo nedvomno še dolgo ostala v spominu marsikoga. Prvič v zgodovini se je namreč zgodilo, da so poslanci koalicije z glasovanjem vzeli besedo poslancu. Sicer pa niso manjkale niti številne prekinitve razprav poslancev SDS s strani predsednice odbora in poslanke Gibanja Svoboda Lene Grgurevič.
Za komentar v zvezi z vodenjem včerajšnje seje odbora za pravosodje smo se obrnili na dolgoletnega poslanca in nekdanjega podpredsednika SDS Jožeta Tanka. “Praktično nihče od nas na naši strani, ki smo razpravljali, ni mogel dokončati niti stavka. Stalno je prekinjala, komentirala, in to ni po poslovniku DZ, ker mi nismo govorili o ničemer, kar ni bilo točka dnevnega reda. Nismo motili seje in ti opomini ne stojijo, ker niso povezani z ničemer,” je pojasnil uvodoma.
Medtem ko so bili po njegovih besedah vsi tarča teh posegov v razprave, ga je zmotilo, da “na drugi strani niti enemu ni posegla v besedo, pa čeprav so razpravljali širše, o stvareh, ki niso bile na dnevnem redu in tako naprej”. “Mi smo pa govorili o vsebini, pa je kar naprej nekaj komentirala in se spotikala ob naše razprave, ki so bile zelo argumentirane,” je povedal kritično in dodal, da niso dobili nobenih odgovorov na omenjene stvari. “Sodstvo je povedalo svoje stvari in odšlo. Nihče ni zdržal do konca, da bi slišal ali pokomentiral kaj, kar smo povedali. Tako da je šlo za neko farso pri tem.”
Intervenira se v primeru groženj
V nadaljevanju je poslanec SDS povedal, da je že tudi sam v preteklosti vodil seje odborov in da je dajal tudi opomine, jemal besedo. Ampak v primerih, ko je šlo za ekscesne situacije. Torej za verbalne napade, grožnje in tako naprej. “V takih primerih si dolžan reagirati, ko vodiš sejo, ne pa v primeru, ko gre za čisto običajne razprave, povezane z njihovo zahtevo,” je pojasnil in dodal, da je nedvomno potrebno ločiti, kdaj kdo intervenira. “Intervenira se v primeru groženj, ne pa v neki čisto običajni razpravi, ko argumentiraš z dokumenti, s citiranjem zakonov, citiranjem ustave, citiranjem sestavkov iz teksta, ki so jih zapisali. To pač ni način,” je bil jasen.
Ker je bilo mogoče videti, da so nekatere, vključno s predsednico odbora, motile fotografije, ki jih je Janša prikazoval na seji, je Tanko v zvezi s tem komentiral, da to očitno ni bilo zaželeno, ker so to dokumenti, dokazi, ki kažejo na dvoličnost, ki se je dogajala ob tem. “To smo dokazovali s tabelami, slikami, posnetki, izjavami, citati izjav in to pač očitno ni šlo v kontekst njihove teme, njihove točke dnevnega reda.”
V zvezi z obtožbami “ste lažnivec”, “lažete”, ki jih je bilo mogoče slišati na seji, je Tanko dejal: “Vsi smo bili lažnivci. Kdorkoli od nas je govoril, je bil lažnivec.” To so po njegovih besedah obdolžitve, ki ne slonijo na ničemer. “Nihče pa ni komentiral, kaj od tega, kar smo povedali, ne drži.”
“Če pokažeš sliko s protestov, če pokažeš sliko sodnikov, ki so bili na teh slavnostih ene od političnih strank, potem pa isti sodijo, potem ti niso neodvisni, ampak so odvisni. Ko to dokažeš, pokažeš, je to laž. Zanimivo, da ministrica tega ni komentirala, pa je predstavnica SD. Grgurevičeva pa je to označila za laž.” Ker se v zvezi s tem sklicujejo, da so sodniki lahko člani strank, je Tanko spomnil, da je sicer zanimivo, kako je predstavljalo težavo, ko je nekoč sodnica iz Celja sodelovala pri pisanju programa SDS. Ko se je to izvedelo, so slednjo namreč prosili, da stopi s strokovnega sveta. “Na drugi strani pa imate primer sodnika Accetta, ki je pisal program SMC, in je sedaj ustavni sodnik.” Čeprav na slednje niso opozorili, ker jim do tja ni uspelo priti, poslanec pravi, da nastane problem, ko se opozori na takšne stvari. “Za nas je to problem, za druge pa je normalno stanje.”